Eliminacje MŚ 2022 Azja. Kto jest faworytem do awansu na mundial?

azja eliminacje mistrzostwa swiata pilka nozna

W eliminacjach MŚ w strefie azjatyckiej aktualnie 12 drużyn walczy o bilet do fazy grupowej mistrzostw oraz Pucharu Azji, które odbędą się za dwa lata. Wraz z azjatyckimi drużynami w kwalifikacjach walczy Australia. Jak obecnie wyglądają eliminacje do Mundialu w Azji i kto jest faworytem do awansu?

Azja – Drużyny i grupy 

W grze o Mundial 2022 46 drużyn zaczynało walkę o bilet do fazy grupowej mistrzostw oraz Pucharu Azji. Aktualnie pozostało 12 drużyn. Stawka została podzielona na dwie grupy po 6 drużyn w każdej z nich. W Grupie A przewodzi Iran z 16 punktami na swoim koncie. W Grupie B natomiast lideruje Arabia Saudyjska również z 16 punktami w dorobku po 6 rozegranych kolejkach.

Grupa A

MiejsceDrużynaPunktyBilans bramkowy
1.Iran1611:2
2.Korea Południowa158:2
3.Zjednoczone Emiraty Arabskie64:5
4.Liban54:6
5.Irak43:9
6.Syria25:11

Grupa B

MiejsceDrużynaPunktyBilans bramkowy
1.Arabia Saudyjska169:3
2.Japonia125:3
3.Australia119:4
4.Oman76:7
5.Chiny57:11
6.Wietnam04:12

Zasady eliminacji na MŚ – strefa AFC

Eliminacje w strefie azjatyckiej mają podwójne znaczenie. Turniej eliminacyjny jest nie tylko kwalifikacją do fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze, eliminacjami do Pucharu Azji 2023, którego organizatorem będą Chiny.

Strefa AFC otrzymała do dyspozycji 4,5 miejsca na mistrzostwach świata. Cztery najlepsze drużyny znajdą się w fazie grupowej mistrzostwa, natomiast piąta otrzyma możliwość udziału w barażach interkontynentalnych.

Całość została podzielona na cztery rundy. W pierwszej biorą udział drużyny, które względem rankingu FIFA zajmują miejsca 35-46 w wewnątrz strefowej tabeli. Do drugiej rundy awansuje 6 zwycięzców z wcześniejszego etapu i pozostałe 34 drużyn. Łącznie 40 ekip jest dzielonych na 8 grup po pięć zespołów. Każdy zwycięzca ma zapewniony awans do kolejnego etapu, cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc również mogą awansować do trzeciego etapu w ramach „małej klasyfikacji”.

Trzecia runda składa się z 12 zespołów. Zespoły dzielone są na dwie grupy, pierwsza i druga drużyna każdej z nich ma zapewniony udział na mistrzostwach świata.

Czwarty etap decyduje, która z drużyn otrzyma możliwość udziału w barażach interkontynentalnych. Dwumecz składa się z dwóch drużyn z trzecich miejsc z poprzedniego etapu.

Czytaj także: Zasady MŚ w piłce nożnej. Jakie ścieżki awansu na Mundial 2022?

Terminarz rozgrywek

Kwalifikacje w strefie azjatyckiej to jedne z najdłuższych na całym świecie. Trwający turniej rozpoczął się w czerwcu 2019 roku i planowany koniec ma nastąpić w marcu 2022 roku. Czwarta, barażowa runda, ma mieć miejsce w czerwcu 2022 roku. Aktualnie drużyny znajdują się na półtmetku trzeciego etapu.

Sprawdź terminarz MŚ w piłce nożnej. Kalendarz eliminacji, baraży, fazy grupowej i pucharowej

Trzecia runda

  • 7. kolejka – 27 stycznia 2022
  • 8. kolejka – 1 lutego 2022
  • 9. kolejka – 24 marca 2022
  • 10. kolejka – 29 marca 2022

Czwarta runda

  • Czerwiec 2022
azja eliminacje ms 2022
PressFocus // fot. Nikku

Które drużyny mają największe szanse na awans?

W grze o awans pozostało już tylko dwanaście drużyn drużyn: Iran, Korea Piłudniowa, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Liban, Irak, Syria, Australia, Arabia Saudyjska, Japonia, Oman, Chiny oraz Wietnam. Drużyny rywalizują już na ostatnim, trzecim etapie eliminacji.

Jednym z głównych kandydatów do awansu wyrasta Arabia Saudyjska. Drużyna z Zatoki Perskiej po 6 rozegranych meczach ma pięć zwycięstw i jeden remis, dzięki czemu są na miejscu lidera Grupy B i wyprzedzają Japończyków o cztery punkty. Arabia Saudyjska zakwalifikowała się do fazy grupowej mistrzostw świata w 2018 roku i bardzo możliwe, że zobaczymy ją również w stawce drużyn w 2022 roku.

W tym momencie największe szanse na awans ma jednak Iran, który podobnie jak Arabia Saudyjska ma 16 punktów na koncie, jednak przewaga Iranczyków nad 4. miejscem nie dających żadnych szans na awans to aż 11 punktów. Korea Południowa również ma całkiem spore szanse na awans. Jest aktualnym wiceliderem Grupy A.

Wydawało się, że dużym faworytem do bezpośredniego awansu będzie Australia, jednak zespół z Oceanii zawiódł w ostatnich meczach i dwa z nich zremisował i jeden przegrał, przez co ma 11 punktów na koncie i zajmuje 3. miejsce w Grupie B. 

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!


Czytaj także: