Eliminacje MŚ w Azji. Kto awansował na mundial?

azja eliminacje mistrzostwa swiata pilka nozna

W strefie azjatyckiej 46 drużyn walczyło o bilet do fazy grupowej mistrzostw oraz Pucharu Azji, które odbędą się za dwa lata. Przed nami ostatnie rozstrzygnięcia, w których Australia zmierzy się ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi o udział w barażu interkontynentalnym. Jakie drużyny na pewno pojadą na Mundial?

Kto awansował na mundial w strefie AFC?

Zakończyły się eliminacje w strefie azjatyckiej. Grupę A zdominowały reprezentację Iranu oraz Korei Południowej i to oni jadą na mistrzostw świata. O bilet do Kataru powalczą jeszcze Zjednoczone Emiraty Arabskie, które zajęły 3. miejsce w tabeli grupy A, jednak strata do wcześniej wymienionej dwójki była bardzo znacząca. 

Na mistrzostwach świata zobaczymy Arabię Saudyjską, która dość nieoczekiwanie rządziła i dzieliła w Grupie B i wywalczyła pierwsze miejsce. Tuż za nią sklasyfikowana została Japonia, która też może pakować się na wyjazd do Kataru.

Niespodzianką jest słaba forma Australii, której może zabraknąć na mundialu! Reprezentacja “Kangurów” miała szansę na bezpośredni awans, jednak nie udało się jej zająć czołowego miejsca i eliminacje zakończyła na 3. miejscu, co uprawnia ją do startu w 4. rundzie. Australijczycy grali bardzo blado w ostatnich kolejkach. Na 5 ostatnich meczów wygrali tylko 1. 

Przed nami czwarta, decydująca runda. Nie wiadomo, kiedy Australia zagra ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, jednak planowo spotkanie ma zostać zorganizowane na przełomie maja lub czerwca tego roku. Zwycięzca zagra w barażu interkontynentalnym. 

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworyta!

Wyniki grup eliminacyjnych w Azji

Grupa A

MiejsceDrużynaLiczba punktówBilans bramkowy
1.Iran2513:2
2.Korea Południowa2311:2
3.Zjednoczone Emiraty Arabskie126:6
4.Irak95:8
5.Syria64:11
6.Liban65:11

Grupa B

MiejsceDrużynaLiczba punktówBilans bramkowy
1.Arabia Saudyjska2312:6
2.Japonia2212:4
3.Australia1515:9
4.Oman1411:10
5.Chiny69:19
6.Wietnam38:19
azja eliminacje ms 2022
PressFocus // fot. Nikku

Azja –  Zasady eliminacji do MŚ

Eliminacje w strefie azjatyckiej miały podwójne znaczenie. Turniej eliminacyjny był nie tylko kwalifikacją do fazy grupowej mistrzostw świata w Katarze, lecz także eliminacjami do Pucharu Azji w 2023 roku, którego organizatorem będą Chiny.

Strefa AFC otrzymała do dyspozycji 4,5 miejsca na mistrzostwach świata. Cztery najlepsze drużyny znalazły się w fazie grupowej mistrzostw, natomiast piąta otrzyma możliwość udziału w barażach interkontynentalnych

Eliminacje AFC zostały podzielone na cztery rundy. W pierwszej wzięły udział drużyny, które względem rankingu FIFA zajmowały miejsca 35-46 wewnątrz strefowej tabeli. Do drugiej rundy awansowało 6 zwycięzców z wcześniejszego etapu i pozostałe 34 drużyny. Łącznie 40 ekip zostało podzielonych na 8 grup po pięć zespołów. Każdy zwycięzca miał zapewniony awans do kolejnego etapu, zaś cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc również mogły awansować do trzeciego etapu w ramach „małej klasyfikacji”.

Trzecia runda składała się z 12 zespołów, które zostały podzielone na dwie grupy. Mistrz i wicemistrz każdej z nich zapewnił sobie udział na mistrzostwach świata. 

Czwarty etap zadecyduje, która z drużyn otrzyma możliwość udziału w barażach interkontynentalnych. W dwumeczu zagrają drużyny z trzecich miejsc z poprzedniego etapu.

Terminarz rozgrywek

Kwalifikacje w strefie azjatyckiej to jedne z najdłuższych tego typu zawodów na całym świecie. Trwający turniej rozpoczął się w czerwcu 2019 roku i planowany koniec ma nastąpić w marcu 2022 roku. Czwarta, barażowa runda, w której Australijczycy zmierzą się ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, ma mieć miejsce w czerwcu 2022 roku.

Czwarta runda

  • Czerwiec 2022 

Czytaj także: