• Zakłady bukmacherskie
  • Zakłady live
  • Sporty wirtualne
  • Betgames
  • Esport
  • Promocje
  • Gotowi na sport
czwartek, 2 lutego, 2023
Blog STS
  • Typy bukmacherskie
  • Poradnik typera

    Najnowsze poradniki

    co to spalony
    Piłka nożna

    Co to spalony w piłce nożnej? Jak wygląda i kiedy występuje?

    2 lutego 2023
    karny
    Piłka nożna

    Co to jest karny – kiedy występuje i dlaczego?

    31 stycznia 2023
    obstawianie meczow sts
    Piłka nożna

    Jak obstawiać mecze? Wszystko o typowaniu w zakładach bukmacherskich

    1 października 2022
    obstawianie pilki noznej
    Piłka nożna

    Jak obstawiać piłkę nożną? 11 wskazówek dla typerów

    19 września 2022

    Jak typować?

    Jak obstawiać darta?

    Jak obstawiać Formułę 1?

    Jak obstawiać żużel?

    Jak obstawiać tenis ziemny?

    Jak obstawiać szachy?

  • Piłka nożna

    Piłka nożna

    fiorentina bologna typy
    Piłka nożna

    Fiorentina – Bologna. Fiorentina szuka przełamania w lidze

    2 lutego 2023
    krol strzelcow ekstraklasa
    Ekstraklasa

    Ekstraklasa – Kto królem strzelców w sezonie 22/23?

    2 lutego 2023
    co to spalony
    Piłka nożna

    Co to spalony w piłce nożnej? Jak wygląda i kiedy występuje?

    2 lutego 2023
    Wisła Płock - Warta Poznań typy
    Ekstraklasa

    Wisła Płock – Warta. Kto dopisze punkty do swojego konta?

    1 lutego 2023

    Rozgrywki Piłkarskie

    Reprezentacja Polski

    Mistrzostwa Świata 2022

    Ekstraklasa

    La Liga

    Serie A

    Premier League

    Bundesliga

    Ligue 1

    Liga Mistrzów

    Liga Europy

    Liga Konferencji

    Liga Narodów

  • Tenis
  • MMA
  • Siatkówka
  • Koszykówka
  • WięcejSportu

    Boks

    Dart

    Esport

    Formuła 1

    Hokej na lodzie

    Kolarstwo

    Lekkoatletyka

    Piłka ręczna

    Różne

    Skoki narciarskie

    Siatkówka

    Żużel

Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki
Zaloguj się do STS.PL
Blog STS
Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki

Zasady mistrzostw świata. Co nowego na mundialu w Katarze?

13 września 2022
zasady mistrzostw swiata w pilce noznej
Blog » Mistrzostwa Świata w piłce nożnej 2022 » Mundial w pigułce » Zasady mistrzostw świata. Co nowego na mundialu w Katarze?

Każda impreza piłkarska ma swoje własne zasady i nie inaczej jest z mistrzostwami świata. Mundial w Katarze zbliża się wielkimi krokami, więc warto przypomnieć sobie najważniejsze reguły z nim związane. Przedstawiamy zasady turnieju finałowego, nowości tegorocznego mundialu oraz format eliminacji MŚ 2022 na wszystkich kontynentach!

  • Turniej finałowy – zasady mistrzostw świata w Katarze
  • Kartki na mundialu – jakie niosą konsekwencje?
  • MŚ 2022 w pigułce
  • Zasady eliminacji do mistrzostw świata 2022

Mundial w Katarze będzie ostatnim, w którym udział wezmą 32 reprezentacje. Od następnego turnieju będzie to już 48 zespołów. FIFA ma w swoich szeregach 211 państw członkowskich, co oznacza, że na całym świecie aż 210 krajów walczy w eliminacjach do mistrzostw. Katar rzecz jasna nie musiał tego robić, bo jest gospodarzem. Miejsca w czempionacie podzielone zostały następująco:

  • Europa (UEFA): 13 reprezentacji
  • Afryka (CAF): 5 reprezentacji
  • Ameryka Południowa (CONMEBOL): 4 reprezentacje
  • Azja (AFC): 4 reprezentacje
  • Ameryka Północna i Środkowa oraz Karaiby (CONCACAF): 3 reprezentacje
  • Gospodarz
  • Dwaj zwycięzcy barażu międzykontynentalnego, w którym w pary dobierają się drużyny z Ameryki Południowej, z Azji, z Ameryki Północnej i Środkowej oraz Karaibów, a także z Oceanii. Zwycięzca pary awansuje do fazy grupowej MŚ 2022

Turniej finałowy – zasady mistrzostw świata w Katarze

32 reprezentacje podzielono na 8 grup. Zespoły zagrają w grupach na zasadzie każdy z każdym, ale bez rewanżów. Dwie najlepsze ekipy awansują do kolejnej rundy. Drabinka fazy pucharowej (czyli tej następującej po fazie grupowej) jest już wstępnie ustalona. I tak zwycięzca grupy A zagra z drugą drużyną grupy B i na odwrót. Podobne pary tworzą grupy C – D, E – F oraz G – H.

Drabinka jest ułożona jednak w taki sposób, aby zespoły ten samej grupy najprędzej trafiły na siebie ponownie ewentualnie w finale (lub meczu o 3. miejsce). Na mistrzostwach świata nie ma rewanżów. O ewentualnym rozstrzygnięciu spotkania fazy pucharowej w razie konieczności będą decydować dogrywki bądź rzuty karne.

Mundial jak zawsze będzie inaugurował meczem gospodarz, choć do sierpnia 2022 to Holandia z Senegalem mieli otworzyć MŚ. Ostatecznie plan zmieniono i spotkaniem otwarcia będzie mecz Kataru z Ekwadorem, który odbędzie się 20 listopada – dzień wcześniej, niż pierwotnie miały rozpocząć się mistrzostwa.

Gdzie będą grali przedstawiciele poszczególnych grup?

  • Grupy A, B, E i F zagrają na stadionach: Al Bayt Stadium (w Al Khor), Khalifa International Stadium (w Dosze), Al Thumama Stadium (w Dosze), Ahmed bin Ali Stadium (Ar-Rajjan)
  • Grupy C, D, G i H zagrają na stadionach: Lusail Iconic Stadium (w Lusaij), Ras Abu Aboud Stadium (w Dosze), Education City Stadium (w Ar-Rajjan), Al Janoub Stadium (w Al Wakrah)

Finał mistrzostw świata 2022 w Katarze zostanie rozegrany 18 grudnia na Lucail Iconic Stadium.

Większe składy i częstsze zmiany

Przy okazji losowania grup mistrzostw świata, które odbyło się 1 kwietnia, wprowadzono też nowe zasady kadrowe. Trenerzy jednogłośnie zadecydowali o tym, aby poszerzyć liczebność składów, które zostaną wzięte na turniej z 23 na 26. Co więcej, potwierdzono także, że zgodnie z ogólnoświatowym trendem, zaistniałym w czasie pandemii, w trakcie meczów szkoleniowcy będą mogli przeprowadzić nie 3, a 5 zmian.

Na MŚ w Katarze będzie można powołać 26 piłkarzy i dokonać 5 zmian. Przegłosowane jednogłośnie przez wszelkich trenerów 👏👏👏 pic.twitter.com/gMxsUsOwVl

— Czesław Michniewicz (@czesmich) April 1, 2022

Kartki na mundialu – jakie niosą konsekwencje?

Jak i w każdych rozgrywkach piłkarskich, tak i na mistrzostwach świata należy pilnować się z kartkami. Za ostre zagrania sędzia tradycyjnie może ukarać piłkarza pokazaniem mu żółtej lub czerwonej kartki. Co jednak jest najistotniejsze, zawodnik może zostać w turnieju zawieszony. Takie konsekwencje wiążą się z obejrzeniem czerwonej kartki (bezpośredniej lub po dwóch żółtych w ciągu 90 minut) lub drugiej żółtej (w sumie) na mistrzostwach świata. W teorii więc piłkarz może pauzować już w drugim meczu, jeśli obejrzy na inaugurację „czerwień”. Jeśli w pierwszym i drugim spotkaniu zawodnik zobaczy po jednym „żółtku”, będzie zawieszony w grze nr 3.

Drużyny muszą pamiętać o tym, że w Katarze wszystkie kartki mogą zostać wymazane z kont graczy. Będzie to następować po ćwierćfinałach, a przed półfinałami. Oznacza to, że piłkarze czterech reprezentacji, które pozostaną na turnieju, mogą bez konsekwencji obejrzeć żółtą kartkę w meczu 1/2 finału. Rzecz jasna, nadal mogą zostać zawieszeni – jeśli arbiter wyrzuci ich z murawy czerwoną kartką.

Czerwone i żółte kartki na mundialu. Co oznaczają?

⚽ Sprawdź kursy na Mistrzostwa Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!


PressFocus // fot. Seb Wells

Czytaj także:

  • Stadiony w Katarze. Sprawdź, gdzie zagrają najlepsi piłkarze na świecie!
  • Najlepsi strzelcy Mundiali. Kto zdobędzie tytuł króla strzelców w Katarze 2022?
  • Zwycięzcy Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Kto dołączy do tego grona w Katarze?
  • Historia piłkarskich Mistrzostw Świata w pigułce
  • Kiedy zagrają Polacy na MŚ? Terminarz Mundialu 2022
  • Sprawdź typy na Mundial 2022!

Informacje o MŚ 2022 w pigułce

W wielu aspektach katarskie mistrzostwa będą pierwsze w historii. Po raz pierwszy turniej rozegra się na Bliskim Wschodzie, po raz pierwszy w kraju islamskim, po raz pierwszy odbędzie się końcem jesieni, a nie latem. Wezmą w nim udział 32 reprezentacje, które są zrzeszone w FIFA, a więc globalnej piłkarskiej federacji odpowiadającej m.in. właśnie za organizację mundiali.

Turniej odbędzie się na 8 stadionach zlokalizowanych w 5 miastach. Aż 3 areny znajdują się w Dosze (stolica), 2 w Ar-Rajjan (Al Rayyan), a po jednej w Lusajl, Al Khor (Al-Chaur) oraz Al Wakrah. Organizator przyszłorocznej imprezy jest także najmniejszym państwem, jakie kiedykolwiek podjęło się takiego zadania.

Zasady eliminacji do MŚ 2022

Eliminacje w Europie – zasady

Stary Kontynent jest piłkarsko najsilniejszy. W związku z tym może cieszyć się przywilejem aż 13 reprezentacji, które zagrają w Katarze. W eliminacjach brało udział 55 drużyn, które zostały podzielone na 10 grup. Połowa z nich miała w swoim składzie 5 zespołów, druga połowa 6 zespołów. Reprezentacje grały w grupach każdy z każdym na zasadzie meczu i rewanżu, a zwycięzca bezpośrednio awansował na mundial. Pozostałe 3 miejsca zostały rozdzielone dla zwycięzców baraży.

W tych wzięło udział 12 ekip: 10 drużyn, które zajęły drugie miejsca w grupach oraz 2 najlepszych zwycięzców Ligi Narodów, którzy wcześniej nie awansowały na mundial. W praktyce więc przedstawicielami LN mogą być drużyny, które w żaden inny sposób nie miałyby szansy dostać się na mistrzostwa świata.

Te 12 ekip zostało podzielonych na 3 grupki po 4 reprezentacje. Takie „czwórki” podzielone na pary zagrały na zasadzie play-off (półfinały i finał). Zwyciężyła Polska i Portugalia. Do wzięcia zostało jeszcze 1 wolne miejsce. Z racji tego, że Ukraina została zaatakowana przez Rosję, jej mecz ze Szkocją przełożono na 1 czerwca. Ukraińcy wygrali, ale w finale ulegli Walijczykom, więc to „Smoki” awansowały na MŚ.

Baraże el. MŚ 2022 odbyły się 24-25 i 28-29 marca.

Eliminacje w Azji

Na terenie największego kontynentu walkę o mundial rozpoczęło 46 krajów. 12 najsłabszych – biorąc pod uwagę ranking FIFA, czyli m.in. Kambodża, Mongolia, Guam czy Sri Lanka – zostało podzielonych na pary i rozegrało dwumecze, których zwycięzcy przeszli do drugiej rundy. W eliminacjach zostało więc 40 ekip i utworzyły one 8 grup po 5 zespołów. W ich obrębie każdy grał z każdym mecz i rewanż.

Zwycięzcy grup awansowali do trzeciej rundy razem z czterema najlepszymi drużynami z drugich miejsc – choć w praktyce trzeba mówić o pięciu najlepszych, bo namieszał trochę Katar. Gospodarz mundialu awans na turniej ma zapewniony, ale i tak grał w eliminacjach. Wygrał swoją grupę, ale nie było sensu, by nadal brał udział w kwalifikacjach, w związku z czym dobrano piątą reprezentację z drugiego miejsca, która wskoczyła w jego miejsce.

Pozostałe 12 ekip w trzeciej rundzie podzielono na dwie grupy i rywalizowały one ze sobą tak, jak w drugiej rundzie – każdy z każdym, mecz i rewanż. Po dwie najlepsze drużyny z obu grup wywalczyły bezpośredni awans na mundial. Dwa zespoły z trzecich miejsc – Australia i Zjednoczone Emiraty Arabskie – zmierzyły się z kolei w barażu (czwarta runda) o to, kto będzie przedstawicielem Azji w barażu międzykontynentalnym. Wygrała Australia, która po karnych pokonała potem Peru.

Czytaj także: Eliminacje MŚ 2022 Azja. Kto jedzie na mundial?

PressFocus // fot. Nikku

Eliminacje w Afryce

Na Czarnym Lądzie grały 54 reprezentacje. Podobnie jak w Azji, w pierwszej rundzie zmierzyły się tylko najsłabsze ekipy. 28 najgorszych drużyn (na podstawie rankingu FIFA, m.in. Zimbabwe, Togo, Angola) zostało podzielonych w pary, a zwycięzcy dwumeczu przeszli do drugiej rundy. W niej 40 drużyn podzielono na 10 grup po 4 ekipy, których zwycięzcy awansowali do ostatniej rundy.

Tam ponownie reprezentacje podzielono w pary, które zagrały ze sobą na zasadzie meczu i rewanżu. Wygrani awansowali na mistrzostwa świata. Tak jak i w Europie, tak w Afryce żadna drużyna nie jest nigdy przewidziana do barażu międzykontynentalnego.

Sprawdź: Eliminacje MŚ 2022 Afryka. Jak wyglądała sytuacja w turnieju kwalifikacyjnym?

Eliminacje w Ameryce Południowej

Choć przedstawiciele Ameryki Południowej jako jedyni na świecie mogą rywalizować z Europą pod względem jakości piłkarskiej, to w eliminacjach udział brało ich ledwie 10. Istnieją co prawda jeszcze 3 państwa, które leżą na tym kontynencie, ale z racji swojej słabości rywalizują one wraz z Ameryką Północną, Środkową i Karaibami. Mowa o Surinamie, Gujanie oraz Gujanie Francuskiej.

W Ameryce Południowej sprawa była więc bardzo prosta. Istniała jedna duża grupa, w której każdy grał z każdym mecz oraz rewanż. Cztery najlepsze zespoły awansowały z automatu na mistrzostwa świata, natomiast piąta, Peru, zagrała w barażu międzykontynentalnym – i przegrała z Australią.

Czytaj także: Eliminacje MŚ 2022 – Ameryka Południowa. Kto wywalczy awans do Kataru?

Eliminacje w Ameryce Północnej, Środkowej i Karaibach

W tej strefie pojawiło się spore zamieszanie, kiedy tamtejsze władze (CONCACAF) ogłosiły latem 2019 roku nowy format eliminacji. Był on jednak mocno krytykowany, ponieważ w praktyce uniemożliwiał większości reprezentacji – znacznie odstających jakością od kilku najmocniejszych – bezpośredni awans na mistrzostwa. Mogły to zrobić tylko przez ewentualny baraż międzykontynentalny. Ostatecznie głównie z powodu pandemii CONCACAF zmienił format, który prezentował się następująco.

Pięć najlepszych reprezentacji – tj. Meksyk, USA, Kostaryka, Jamajka i Honduras – zostały „zwolnionych” z obu pierwszych rund. W pierwszej z nich zagrało 30 pozostałych zespołów, które podzielono na 6 pięciodrużynowych grup. Później jednak z eliminacji wycofała się Saint Lucia, ale nie miało to żadnego wpływu na dalszy przebieg rywalizacji. Zwycięzcy tych grup przeszli do drugiej rundy, w której podzielili się w pary. Ich zwycięzcy – Salwador, Kanada i Panama – awansowali do trzeciej rundy, gdzie czekała spokojnie wspomniana piątka.

W ów rundzie finałowej wszystkie 8 zespołów trafiło do jednej grupy, mierząc się ze sobą na zasadzie każdy z każdym w meczu i rewanżu. Trzy najlepsze drużyny awansowały na mistrzostwa, a czwarta (Kostaryka) zagrała w barażu międzykontynentalnym, gdzie pokonała Nową Zelandię.

Eliminacje MŚ 2022 CONCACAF Jak wyglądały kwalifikacje w Ameryce Północnej? 

Eliminacje w Oceanii

Kwalifikacje dla zespołów z Oceanii opóźniły się z powodu pandemii. Chętni do gry rywalizację rozpoczęli (i skończyli) w marcu 2020 roku w przyspieszonym trybie na specjalnym „turnieju” w Katarze. 8 zespołów podzielono na dwie grupy, z których wychodziły po dwie ekipy. Po szybkich półfinałach doszło do finału, gdzie Nowa Zelandia rozbiła 5:0 Wyspy Salomona i trafiła do barażu interkontynentalnego. Tam jednak przegrała z Kostaryką. Oceania jest skrajnie słaba piłkarsko, więc nikt stamtąd nie awansuje na mundial bezpośrednio.

Eliminacje MŚ 2022 Oceania.  Błyskawiczne kwalifikacje w strefie OFC

Ile drużyn zagra w Katarze?

Na mundialu zagrają 32 reprezentacje.

Czy zespół Kataru musi brać udział w eliminacjach do mistrzostw świata?

Nie, udział w turnieju – jako gospodarz – ma już zagwarantowany. W celu utrzymania formy wziął jednak udział w jednej z rund eliminacyjnych w Azji.

Ilu piłkarzy może wziąć na turniej każda reprezentacja?

26, co jest nowością. Do tej pory było to 23 graczy.

Ile zmian w trakcie meczu będą mogli dokonać selekcjonerzy?

5, czyli tyle, ile przeprowadza się w większości rozgrywek świata. To również nowość.

Oceń nasz wpis
Poprzedni Wpis

Saul Alvarez vs Gennadiy Golovkin. Kto wygra starcie o cztery pasy mistrzowskie?

Następny Wpis

MŚ w kolarstwie szosowym. Czy będzie medal dla Polski?

Jesteś gotowy, żeby wygrać?

Podobne wpisy

fiorentina bologna typy
Piłka nożna

Fiorentina – Bologna. Fiorentina szuka przełamania w lidze

2 lutego 2023
krol strzelcow ekstraklasa
Ekstraklasa

Ekstraklasa – Kto królem strzelców w sezonie 22/23?

2 lutego 2023
kiedy mecz igi swiatek
Tenis

Kiedy następny mecz Świątek? Gdzie oglądać spotkania z udziałem najlepszej polskiej tenisistki? 

2 lutego 2023
co to spalony
Piłka nożna

Co to spalony w piłce nożnej? Jak wygląda i kiedy występuje?

2 lutego 2023
Wisła Płock - Warta Poznań typy
Ekstraklasa

Wisła Płock – Warta. Kto dopisze punkty do swojego konta?

1 lutego 2023
rennes - lille typy
Ligue 1

Rennes  – Lille. Seria meczów gospodarzy zostanie podtrzymana?

1 lutego 2023
Mecz ligi francuskiej PSG vs Toulouse
Ligue 1

PSG – Toulouse. Łatwe zwycięstwo mistrza Francji u siebie?

1 lutego 2023
2. kolejka Ekstraklasy: Jagiellonia vs. Widzew
Ekstraklasa

Widzew Łódź – Jagiellonia Białystok. Czy „Jaga” ucieknie spod topora?

1 lutego 2023
rakow piast
Ekstraklasa

Raków – Piast. Kto wygra pierwszy mecz w 2023 roku?

1 lutego 2023

PIŁKA NOŻNA

  

Reprezentacja Polski

Mistrzostwa Świata 2022

Ekstraklasa

La Liga

Serie A

Ligue 1

Premier League

Bundesliga

Liga Mistrzów

Liga Europy

Liga Konferencji

Liga Narodów

 

TENIS

  

Wimbledon

US Open

French Open

Australian Open

 

HOKEJ NA LODZIE

  

Liga mistrzów hokej

Mistrzostwa świata w hokeju

NHL

Polska Hokej Liga

 

SIATKÓWKA

  

Mistrzostwa Europy w siatkówce

Plusliga

Siatkarska Liga Mistrzów

Siatkarska Liga Narodów

 

KOSZYKÓWKA

LEKKOATLETYKA

SKOKI NARCIARSKIE

KOLARSTWO

  

Giro d'Italia

Tour de France

Vuelta a Espana

Tour de Pologne

 

ŻUŻEL

  

Ekstraliga żużlowa

Speedway Grand Prix

 

DART

  

Premier League Darts

 

BOKS

  

MMA

 

PIŁKA RĘCZNA

ESPORT

FORMUŁA 1

OBSTAWIANIE MECZY

REKORDY LEWANDOWSKIEGO

MECZE POLSKI

KRÓL STRZELCÓW EKSTRAKLASY

Jagiellonia
Lech
Zagłębie
Zagłębie
Lechia
PLS

OFICJALNY BUKMACHER

Fundacja STS

FUNDACJA

OFERTA

  

Zakłady Bukmacherskie

Zakłady live

Sporty wirtualne

Betgames

Esport

Promocje

Wyniki sportowe

Statystyki

 

PRODUKTY

  

Szybka Rejestracja

Błyskawiczne płatności

Cash-out

Bezpieczny zakład

Szybka wypłata

STS TV

 

INFORMACJE

  

Centrum Klienta

Blog STS

Odpowiedzialna Gra

Regulaminy

 

O FIRMIE

  

Informacje o STS

Lokale STS

Kariera

Fundacja STS

Dla mediów

STS Holding

 

POBIERZ APLIKACJĘ

aplikacja android STS

aplikacja app store STS

aplikacja app gallery STS

DOŁĄCZ DO NAS

© 2022 STS S.A. www.sts.pl. Zakaz wstępu na stronę internetową i uczestnictwa w grze hazardowej dla osób poniżej 18 roku życia.

Brak Wyników
Zobacz wszystkie wyniki
  • Typy Bukmacherskie
  • Poradnik typera
  • Piłka nożna
  • Piłka ręczna
  • Tenis
  • Siatkówka
  • Skoki narciarskie
  • MMA
  • Nowości STS
  • Koszykówka
  • Boks
  • Dart
  • ESPORT
  • Formuła 1
  • Hokej na lodzie
  • Kolarstwo
  • Lekkoatletyka
  • Żużel

© 2022 STS S.A.