Eliminacje MŚ 2022 Afryka. Kto jedzie na mistrzostwa świata?

eliminacje afryka mistrzostwa swiata pilka nozna

Znamy już rozstrzygnięcia w strefie afrykańskiej! Aż 54. drużyny walczyły o udział w mistrzostwach świata, spośród których tylko 5 drużyn awansowało do fazy grupowej mundialu. Kto wywalczył bilet do Kataru?

Kto awansował na mundial w strefie CAF?

Trzecia runda eliminacji wyłoniła komplet drużyn, które będą reprezentować afrykański futbol na mistrzostwach świata. Ogromną niespodzianką jest brak w tym gronie Egiptu! Co prawda “Faraoni” w decydującym starciu trafili na Senegalczyków, jednak brak Mohameda Salaha i jego kolegów jest wielką sensacją. Z pewnością porażka ma wymiar kontrowersyjny – Mohamed Salah zepsuł kluczowego karnego, jednak w czasie jego wykonywania był oślepiany dziesiątkami laserów. 

Awans do mundialu wywalczyli za to piłkarze Kamerunu, którzy wyszarpali przepustkę z rąk Algierczyków. Po pierwszym spotkaniu jedna z najbardziej utytułowanych reprezentacji musiała gonić wynik, jednak w drugim meczu udało się wywalczyć awans, po golu w 124. minucie! 

Na mistrzostwach zabraknie również zawodników Ghany, którzy przegrali dwumecz przeciwko Nigerii.

Swoje zadanie pewnie wykonali za to piłkarze Maroko, którzy wyeliminowali DR Konga i również znaleźli się w fazie grupowej mistrzostw świata. Kluczowe było drugie starcie tego dwumeczu, kiedy to Maroko wygrało aż 4:0. 

Do mistrzostw świata zakwalifikowali się również Tunezyjczycy, którzy w trzeciej rundzie wygrali swój dwumecz przeciwko Mali. Oba spotkania nie opiewały w emocje i brakowało trafień, jednak to wystarczyło, aby Tunezyjczycy cieszyli się z awansu.

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworyta!

el. ms 2022 afryka

Afryka – Zasady eliminacji na MŚ

W turnieju eliminacyjnym wzięły udział aż 54 kraje, przez co organizacja kwalifikacji tradycyjnym sposobem jest mało efektywna. W tym celu federacja CAF postanowiła podzielić eliminacje na trzy rundy, które miały wyłonić 5 krajów z przepustką na mistrzostwa świata w 2022 roku.

Pierwsza runda była przeznaczona dla najsłabszych zespołów względem rankingu FIFA. Ekipy z miejsc 27-54 zostały podzielone w pary i każda z nich rozegrała dwumecz, który wyłonił drużynę mogącą wziąć udział w drugiej rundzie, do której dołączyło pierwsze 26 drużyn. W tej rundzie udział wzięło 40 zespołów, które zostały podzielone na 10 grup po 4 drużyny w każdej.

Trzecia runda wyłoniła 10 zespołów. Drużyny zostały ponownie dzielone w pary i zwycięzca poszczególnej z nich ma zapewnił sobie awans do fazy grupowej mistrzostw świata.


Czytaj także: