Eliminacje MŚ 2022 Afryka. Jak wygląda sytuacja w turnieju kwalifikacyjnym?

eliminacje afryka mistrzostwa swiata pilka nozna

W eliminacjach MŚ w Afryce aż 54 drużyny walczą o udział w mistrzostwach świata zaplanowanych w 2022 roku. Federacja CAF jest jedną z najliczniejszych na świecie, przez co niezbędne było podzielenie eliminacji na rundy. Jak aktualnie wygląda sytuacja w afrykańskim turnieju kwalifikacyjnym?

Afryka – Drużyny i grupy 

Afrykańskie eliminacje są już na ostatniej prostej. Po dwóch etapach eliminacji z 54 drużyn pozostała już tylko dziesiątka najlepszych drużyn na afrykańskich boiskach. W skład najlepszej dziesiątki wchodzą:

 • Algieria, 
 • Tunezja, 
 • Nigeria, 
 • Kamerun, 
 • Mali, 
 • Egipt, 
 • Ghana, 
 • Senegal, 
 • Maroko
 • DR Konga.

Połowa z nich otrzyma możliwość gry w Katarze i będzie reprezentowała Afrykę na światowym czempionacie.

Zasady eliminacji na MŚ – CAF

W turnieju eliminacyjnym udział bierze aż 54 kraje, przez co organizacja kwalifikacji tradycyjnym sposobem jest mało efektywne. W tym celu federacja CAF postanowiła podzielić na trzy rundy, które wyłonią 5 krajów z przepustką na mistrzostwa świata w 2022 roku.

Pierwsza runda jest przeznaczona dla najsłabszych zespołów względem rankingu FIFA. Ekipy z miejsc 27-54 są dzielone w pary i każda z nich rozgrywa dwumecz, który wyłania drużynę mogącą wziąć udział w drugiej rundzie, do której dołącza pierwsze 26 drużyn. Łącznie, runda składa się z 40 drużyn, które są dzielone na 10 grup po 4 drużyny w każdej.

Trzecia runda wyłania 10 zespołów, zwycięzcę z każdej z grupy. Zespoły są ponownie dzielone w pary i zwycięzca poszczególnej z nich ma zapewniony awans do fazy grupowe mistrzostw świata.

Czytaj także: Zasady MŚ w piłce nożnej. Jakie ścieżki awansu na Mundial 2022?

Terminarz rozgrywek

Eliminacje w strefie afrykańskiej były podzielone na trzy etapy. Z 54 startujących w eliminacjach drużyn pozostało już tylko 10, które w marcu przyszłego roku powalczą o awans do fazy grupowej MŚ w Katarze. Do rozdysponowania jest pięć przepustek na udział w mundialu.

Sprawdź terminarz MŚ w piłce nożnej. Kalendarz eliminacji, baraży, fazy grupowej i pucharowej

Trzecia runda

 • Marzec 2022
el. ms 2022 afryka

Które drużyny mają największe szanse na awans?

Kwalifikacje ze strefy afrykańskiej zmierzają już ku końcowi. W listopadzie zakończyła się druga runda, z której 10 drużyn zakwalifikowało się z ostatniego, trzeciego etapu kwalifikacji. Są to: Algieria, Tunezja, Nigeria, Kamerun, Mali, Egipt, Ghana, Senegal, Maroko a także DR Konga.

Już niedługo afrykańska federacja rozlosuje spośród drużyn pięć par, które powalczą o bezpośredni awans na mistrzostwa świata i zapełnią pulę pięciu miejsc przyznanych dla strefy CAF. Wszystko zostanie rozstrzygnięte w marcu, kiedy to wylosowane pary zagrają między sobą decydujący dwumecz.

Kto jest największym faworytem do awansu do fazy grupowej MŚ 2022? Na pierwsze miejsce wysuwa się przede wszystkim Maroko, które jako jedyne w drugiej fazie wygrało wszystkie sześć meczów. Blisko tego osiągnięcia byli także Senegalczycy oraz Malijczycy, jednak obie reprezentacje zanotowały po remisie. Dużym faworytem do awansu są Egipcjanie z Mohamedem Salahem na czele, który jest zdecydowanym liderem “Faraonów”. 

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!


Czytaj także: