Eliminacje MŚ 2022 CONCACAF. Jak przebiegają kwalifikacje w Ameryce Północnej?

concacaf eliminacje mundial 2022

Eliminacje w strefie CONCAF są już na ostatniej prostej. Cztery drużyny z Ameryki Północnej pojadą do Kataru, trzy z nich w ramach zapewnionego awansu a jedna będzie musiała rozegrać dodatkowy mecz w barażach interkontynentalnych. Jak wygląda sytuacja eliminacyjna w Ameryce Północnej? Zapraszamy do lektury naszego tekstu!

CONCACAF – Drużyny i grupy 

Do eliminacji przystąpiło łącznie 40 drużyn. Tylko 8 pozostało w stawce i walczy o awans w trzeciej rundzie eliminacyjnej.

Kanadyjczycy po serii trzech wygranych z rzędu są liderem kwalifikacyjnej tabeli w strefie CONCAF. Z punktem mniej na drugim miejscu plasują się Stany Zjednoczone, podium zamykają zawodnicy Meksyku. 

MiejsceDrużynaPunktyBilans bramkowy
1.Kanada1613:5
2.USA1512:5
3.Meksyk1411:7
4.Panama1411:9
5.Kostaryka96:7
6.Jamajka76:10
7.Salwador64:10
8.Honduras35:15

CONCACAF –  Zasady eliminacji na MŚ

Turniej eliminacyjny w strefie CONCACAF do fazy grupowej mistrzostw świata został podzielony na trzy etapy: pierwsza runda, druga runda oraz runda finałowa. Na samym początku wszystkie 35 drużyn jest klasyfikowanych względem rankingu FIFA. Ekipy z miejsc 6-35 rozpoczynają zmagania w pierwszej rundzie. Są podzielone na 6 grup po 5 drużyn. Zwycięzcy każdej z nich grają ze sobą mecze w systemie mecz i rewanż, zwycięzcy dwumeczów awansują do finałowej rundy.

Do ostatniego etapu dołącza najlepsza piątka z klasyfikacji względem rankingu FIFA. W rundzie finałowej jest miejsce na 8 najlepszych drużyn. Wszystkie zespoły rywalizują ze sobą w 14. kolejkach w systemie znanym z rozgrywek ligowych. Trzy pierwsze miejsca mają zapewniony bezpośredni awans na mistrzostwa świata w 2022.

Szanse awansu ma również czwarta drużyna w końcowej klasyfikacji finałowej rundy. Zostanie ona uprawniona do wzięcia udziału w barażach interkontynentalnych.

Czytaj także: Zasady MŚ w piłce nożnej. Jakie ścieżki awansu na Mundial 2022?

Terminarz rozgrywek

Eliminacje w Ameryce Północnej są już na ostatniej prostej. Rozgrywki miały zacząć się w październiku 2020 roku, jednak wskutek pandemii zostały zainaugurowane dopiero pod koniec marca 2021 roku. Osiem najlepszych drużyn jest już na półmetku rundy finałowej, do końca eliminacji pozostało raptem siedem kolejek. Zakończenie eliminacji jest planowane na marzec 2022 roku

Runda finałowa

  • 9. kolejka – styczeń 2022
  • 10. kolejka – styczeń 2022
  • 11. kolejka – styczeń 2022
  • 12. kolejka – marzec 2022
  • 13. kolejka – marzec 2022
  • 14 kolejka – marzec 2022

Sprawdź terminarz MŚ w piłce nożnej. Kalendarz eliminacji, baraży, fazy grupowej i pucharowej

Które drużyny mają największe szanse na awans?

W grze o awans pozostało już tylko osiem drużyn: Stany Zjednoczone, Meksyk, Kanada, Panama, Kostaryka, Jamajka, Honduras oraz Salwador. Jeszcze przed startem listopadowych meczów wydawało się, że Meksyk już na tym etapie może być pewien kwalifikacji do Mistrzostw Świata, jednak dwie porażki w meczach z Kanadą i USA sprawiły, że “El Tri” spadli na trzecie miejsce. 

Liderem tabeli są zawodnicy Kanady, który w ostatnim czasie prezentują bardzo dobrą dyspozycję i w listopadzie pokonali wyżej wymieniony Meksyk a także Kostarykę. Tuż za plecami Kanadyjczyków są zawodnicy ze Stanów Zjednoczonych. Przedstawiciele USA dość niespodziewanie zremisowali w ostatnim meczu z Jamajką, co trochę utrudnia im eliminacje na ostatnim etapie. Różnice między trójką są minimalne, to także drużyny z największym prawdopodobieństwem bezpośredniego awansu na mundial po 8 rozegranych meczach.

Ostatniego słowa nie powiedzieli Panamczycy, którzy są na 4. miejscu dającym możliwość udziału w barażach interkontynentalnych. Panama świetnie poradziła sobie w listopadowej serii gier i jej notowania mocno skoczyły do góry. Pozostałe cztery drużyny mają zdecydowanie niższe szanse na udział w mistrzostwach świata. 

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!


Czytaj także: