Gospodarz MŚ w piłce nożnej. Jak wygląda wybór organizatora Mundialu?

organizator mundial

Gospodarze mistrzostw świata w piłce nożnej wybierani są około sześć lat przed rozpoczęciem Mundialu. Katar został ogłoszony organizatorem MŚ 2022 z 12-letnim wyprzedzeniem i pomimo kontrowersji, decyzja ta nie została zmieniona. W tym artykule opisujemy krótko kulisy wyboru organizatora Mistrzostw Świata w piłce nożnej, a także historycznych i przyszłych gospodarzy Mundiali.

Katar – Organizator MŚ 2022

Gdy 9 lutego 2009 roku FIFA oficjalnie zakomunikowała o przyznaniu praw organizacyjnych Katarowi, w całym środowisku piłkarskim zawrzało. O organizację Mundialu 2022 starały się także Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone – za kuluarami pojawiały się głosy, jakoby wszystkie kandydatury były o wiele solidniej dopracowane aniżeli kandydatura Kataru. Ostatecznie jednak działacze FIFA przyznali mistrzostwa Katarowi, który będzie najmniejszym państwem-gospodarzem w historii. Co więcej, będzie to także pierwszy turniej międzynarodowy pod egidą FIFA na Bliskim Wschodzie w kraju islamskim.

Bardzo szybko wyszło na jaw, że zdecydowana większość kapituły wybierającej gospodarza MŚ 2022 była przekupiona przez katarskich szejków. Francuski „France Football” przeprowadził śledztwo i przyjrzał się kulisom przyznania Katarczykom Mistrzostw 2022. Wybór Kataru stoi na fundamencie z petrodolarów wyłożonych przez bardzo bogatych szejków, wykryto liczne korupcje, w tym także wobec ówczesnego prezydenta FIFA – Josepha Blattera. 85-latek do dziś zmaga się konsekwencjami prawnymi i ma prawomocne wyroki, podobnie jak inni przekupieni pracownicy FIFA.

Mimo udowodnionych, licznych procesów korupcyjnych, Katar pozostał organizatorem Mundialu 2022 i nie przekazano praw innemu krajowi. Kluby również wyraziły zgodę na przerwę w rozgrywkach na przełomie jesieni i zimy 2022. Oznacza to nową, niespotykaną dotąd pauzę w meczach piłki klubowej.

Czytaj także: Gdzie odbędzie się Mundial 2022? Oto stadiony w Katarze!


⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej!


Jak wygląda wybór gospodarza Mundialu?

Proces wyboru gospodarza jest bardzo rozległy i skrupulatny. Kraje chcące zorganizować mistrzostwa muszą złożyć odpowiednią aplikację nawet kilkanaście lat przed początkiem imprezy. Wszystkie kraje, które zgłosiły chęć organizacji mundialu, są w stałym kontakcie z FIFA. Światowa organizacja przekazuje wszystkie niezbędne instruktaże oraz umowy, które potwierdzają kandydaturę. 

W następstwie kilku lat specjalna delegacja FIFA odwiedza kraje kandydujące i monitoruje przebieg realizacji założeń, które zostały przedstawione w aplikacji kandydackiej.

Pod lupę brane są takie czynniki:

 • plan budowy stadionów (lub modernizacja istniejących obiektów)
 • ocena miast gospodarzy
 • ocena całej siatki organizacyjnej, która wykracza poza kwestie sportowe. 

Przez niemal cały XX wiek mundial był organizowany na przemiennie, raz w Europie oraz Ameryce, aby uniknąć kontrowersji, czy bojkotów turnieju. Dopiero w 1998 roku FIFA po raz pierwszy w historii złamała tę zasadę i przekazała organizację turnieju Korei Południowej i Japonii, tym samym mundial zadebiutował w Azji. To również pierwszy przypadek w historii, kiedy to imprezę zorganizowały dwa kraje. 

FIFA na około sześć lat przed rozpoczęciem mundialu oficjalnie informuje, który kraj otrzyma tytuł gospodarza mistrzostw świata. W 2010 roku FIFA w tym samym momencie ogłosiła gospodarza turnieju na lata 2018 oraz 2022. Mistrzostwa zostały powierzone w ręce odpowiednio Rosjanom oraz Katarczykom. 

gospodarze mundial
PressFocus // fot. Grega Valancic

Czytaj także:


Gospodarze Mistrzostw Świata w piłce nożnej

RokGospodarzZwycięzcaKról Strzelców
2018RosjaFrancjaHarry Kane
2014BrazyliaNiemcyJames Rodriguez
2010RPAHiszpaniaThomas Mueller, David Villa, Wesley Sneijder, Diego Forlan
2006NiemcyWłochyMiroslav Klose
2002Korea i JaponiaBrazyliaRonaldo
1998FrancjaFrancjaDavor Suker
1994Stany ZjednoczoneBrazyliaChristo Stoiczkow, Oleg Salenko
1990WłochyNiemcy (RFN)Salvadore Schillaci
1986MeksykArgentynaGary Lineker
1982HiszpaniaWłochyPaolo Rossi
1978ArgentynaArgentynaMario Kempes
1974Niemcy (RFN)Niemcy (RFN)Grzegorz Lato
1970MeksykBrazyliaGerd Mueller
1966AngliaAngliaEusebio
1962ChileBrazyliaGarrincha
1958SzwecjaBrazyliaJust Fontaine
1954SzwajcariaNiemcy (RFN)Sandor Kocsis
1950BrazyliaUrugwajAdemir
1938FrancjaWłochyLeonidas
1934WłochyWłochyOldrich Nejedly
1930UrugwajUrugwajGuilerme Stabile

Najczęściej mistrzami świata zostawali Brazylijczycy, która jako jedyna pięciokrotnie sięgała po tytuł najlepszej drużyny na świecie. Po cztery triumfy mają Niemcy oraz Włosi, którzy plasują się na drugim miejscu w klasyfikacji mundialowej.

Najwięcej goli w trakcie jednego mundialu zdobył Just Fontaine w trakcie mistrzostw w 1958 roku rozgrywanych na szwedzkich boiskach. Co ciekawe francuski piłkarz został pierwszym zawodnikiem w historii tej imprezy, w której zdobył gola we wszystkich meczach turnieju finałowego. 

Gospodarze, którzy zdobywali Mistrzostwa Świata

 • 1930 – Urugwaj
 • 1934 – Włochy
 • 1966 – Anglia
 • 1974 – Niemcy
 • 1978 – Argentyna
 • 1998 – Francja

W historii mistrzostw świata zdarzało się, że gospodarze zdobywali tytuł najlepszej drużyny na świecie, wprawiając w euforię lokalnych kibiców. Pierwszy taki przypadek miał miejsce już w premierowej odsłonie mundialu, kiedy to Urugwajczycy na własnej ziemi pokonali w wielkim finale Argentynę i zdobyli pierwsze miejsce. Wyczyn ten powtórzyli cztery lata później Włosi, którzy jako organizatorzy mistrzostw w 1934 triumfowali w wielkim finale, pokonując po dogrywce Czechosłowację 2:1. 

W 1966 roku Anglicy zorganizowali mistrzostwa świata i również nie okazali gościnności, sięgając po tytuł najlepszej drużyny na świecie. W 1974 oraz 1978 roku odpowiednio Niemcy oraz Argentyńczycy również sięgali po złote medale na organizowanych przez siebie mistrzostwach świata.

Ostatni raz przypadek ten miał miejsce w 1998 roku. Francja przy akompaniamencie „Marsylianki” zdobyła tytuł mistrza świata, wprawiając w obłęd kibiców zebranych na Stade de France. Podopieczni prowadzeni przez Aimé Jacquet pokonali w finale Brazylię 3:0. 

Kilkukrotni organizatorzy Mundiali

 • Meksyk
 • Włochy
 • Brazylia
 • Niemcy

FIFA nie ma ustalonego z góry szablonu przyznawania imprezy. W XX wieku mundial „skakał” pomiędzy Europą a Ameryką, aby uniknąć niepotrzebnych kontrowersji. Mistrzostwa zaliczyły też ekspansję do Azji oraz Afryki, jednak zdarzało się, że jeden kraj kilkakrotnie organizował mistrzostwa.

Po dwa razy imprezę organizowali: Meksykanie, Włosi, Brazylijczycy oraz Niemcy. W 2026 roku Meksykanie staną się liderami tej klasyfikacji i po raz trzeci będą organizatorami mistrzostw świata w piłce nożnej. Do czołówki wskoczą również Stany Zjednoczone. 


⚽ Sprawdź kursy na eliminacje do Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!


Kto organizatorem Mistrzostw Świata w 2026?

Po raz pierwszy w historii Mundial będzie miał trzech współorganizatorów. Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w 2026 odbędą się w Ameryce Północnej i za ich organizację będą odpowiadały: Kanada, Meksyk oraz Stany Zjednoczone.  

Kiedy poznamy organizatora MŚ 2030, turnieju organizowanego w stulecie pierwszego mundialu?

FIFA zakomunikowała już, że gospodarza MŚ 2030 poznamy dopiero w 2024 roku. Oznacza to, że potencjalny gospodarz będzie miał raptem sześć lat na przygotowanie turnieju. Katarczycy, organizatorzy przyszłorocznego Mundialu, dostali aż 12 lat na przygotowanie organizacji zawodów.

Kto kandydatem do organizacji Mundialu 2030?

Nie wiadomo jeszcze nic o oficjalnych kandydatach na organizatora turnieju. W kuluarach mówi się, że w ramach setnej rocznicy od pierwszych mistrzostw impreza zostanie rozegrana w Ameryce Południowej. Wspólnie zorganizować jubileuszowe mistrzostwa mają Argentyna, Paragwaj, Urugwaj oraz Chile. Pojawiają się też głosy o Wielkiej Brytanii (Anglia, Szkocja, Walia, Irlandia Północna). Kraje Wspólnoty chcą również zaprosić do organizacji Irlandię. Czy po raz pierwszy mundial będzie miał aż pięciu organizatorów?