Eliminacje MŚ 2022 Oceania. Co z turniejem kwalifikacyjnym?

eliminacje-mundial-oceania

W eliminacjach MŚ 2022 w Oceanii raptem 11 drużyn walczy o awans na mistrzostwa świata. Strefa OFC jest najmniejszą w strukturach FIFA. Co ciekawe, jako jedyna konferencja nie ma miejsca gwarantującego udział w fazie grupowej na MŚ 2022. Co więcej, turniej eliminacyjny wcale się nie rozpoczął.

Ocenia (OFC) – Drużyny i format eliminacji

Oceania ma zapewnione 0,5 miejsca na mistrzostwach świata 2022. Oznacza to, że najlepsza drużyna kwalifikacji jest uprawniona do udziału w barażach interkontynentalnych. O tą możliwość miały powalczyć: Nowa Zelandia, Wyspy Salomona, Nowa Kaledonia, Tahiti, Fidżi, Vanuatu, Papua i Nowa Gwinea, Samoa, Samoa Amerykańska, Tonga oraz Wyspy Cooka.

Eliminacje są podzielone na dwie fazy. W pierwszej wszystkie drużyny miały zostać podzielone na dwie grupy, w których rywalizacja miała toczyć się w systemie dwumeczów. Do drugiej, finałowej kwalifikują się cztery zespoły najwyżej sklasyfikowane w grupach, które grały na zasadzie play-off. Zwycięzca otrzyma przepustkę do barażów interkontynentalnych.

oceania eliminacje mundial

Zawody kwalifikacyjne pod znakiem zapytania

W pierwszej wersji terminarzu eliminacje miały rozpocząć się w czerwcu 2020 roku, jednak wskutek pandemii start przełożono na wrzesień 2020. Ponownie przez COVID-19 nie udało się ruszyć z meczami, dlatego podjęto decyzję o przełożenie turnieju eliminacyjnego aż na czerwiec 2021 roku. W marcu tego roku federacja OFC ogłosiła, że również wtedy nie uda się rozegrać eliminacji. Optowano nad organizacją zawodów w styczniu 2022 roku, jednak nie pojawiła się w tej sprawie żadna informacja.

We wrześniu pojawił się następny komunikat, w którym poinformowano: „Oceania nie jest w stanie zorganizować zawodów kwalifikacyjnych”. Konferencja jest w stałym kontakcie z FIFA, jednak na ten moment nie wiadomo, w jaki sposób problem zostanie rozwiązany. Do czerwca 2022 roku sytuacja powinna się wyklarować. Wówczas odbędą się baraże interkontynentalne, w których jedno miejsce jest zarezerwowane dla przedstawiciela Oceanii.

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!


Czytaj także: