Gdzie odbędzie się Mundial 2022? Oto stadiony w Katarze!

stadiony mundial katar

Stadiony, na jakich odbędzie się Mundial nie są powszechnie znane, dlatego mogą budzić ciekawość. Postanowiliśmy przybliżyć wszystkim obiekty, które będą gościć najlepszych piłkarzy na świecie. Na jakich stadionach będą rywalizowały najlepsze reprezentacje w trakcie Mistrzostw Świata 2022?

Stadiony w Katarze na Mundial 2022

Katarscy szejkowie od początku nie zamierzali próżnować i na mistrzostwa świata chcieli przygotować zjawiskowe areny, które swoim wyglądem podbiją serca kibiców na całym świecie. Rzeczywiście, pierwsze projekty nowych aren wyglądały surrealistycznie.

Makiety stadionów emanowały złotymi kolorami, które poniekąd nawiązują do bogactwa katarskich szejków i całej, bajońskiej otoczki związanej z krajem, które swoje bogactwo zdobył na sprzedaży ropy naftowej. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre obiekty istniały jeszcze przed wyborem Kataru na organizatora Mundialu 2022 – zostały poddane jednak gruntownym remontom oraz modernizacji, aby odświeżyć ich wygląd i przystosować do ugoszczenia najlepszych kadr narodowych na świecie.

Niestety, miliardy dolarów zainwestowane w budowę nieziemsko wyglądających obiektów to nie wszystko. Według angielskiego „Guardiana” śmierć w trakcie budowy wszystkich aren poniosło aż 7 tysięcy pracowników. Są oni zatrudnieni na czarno, bez podstawowych zabezpieczeń i w warunkach niewolniczych. Organizatorzy zaprzeczają tym informacjom i oficjalnie potwierdzają 20 wypadków, w których zginęło kilkanaście osób. Coraz więcej źródeł informuje jednak, że zgony są liczone w tysiącach a warunki, jakie przygotowali organizatorzy dla pracowników łamią podstawowe prawa człowieka. W środowisku futbolowym grzmi, Katar mimo wszystko nie patrzy się za siebie i dalej przygotowuje organizację przyszłorocznego mundialu.

Al Bayt Stadium

 • Pojemność: 45.300
 • Miasto: Al-Chaur

Arena otwarcia Mundialu 2022. Obiekt ma zostać wybudowany tuż nad brzegiem Zatoki Perskiej, jego wygląd ma przypominać olbrzymią muszlę. Po mistrzostwach trybuny zostaną zdemontowane i stadion będzie mógł pomieścić około 20 tysięcy kibiców.

Lusail Stadium

 • Pojemność: 80.000
 • Miasto: Lusail

Największa arena Mundialu 2022, na której zostanie rozegrany wielki finał. Według niektórych źródeł obiekt będzie mógł pomieścić nawet 90 tysięcy kibiców. Budowa stadionu rozpoczęła się w 2017 roku i jej zakończenie zaplanowano na 2021 rok. Lusail Stadium ma być wizytówką Kataru, mieniący się złotymi kolorami obiekt ma być nie tylko najpiękniejszą areną sportową na świecie, ale również najnowocześniejszym obiektem, opływającym przy tym w luksusy.

Khalifa International Stadium

 • Pojemność: 50.000
 • Miasto: Doha

Jedna z głównych aren katarskiego mundialu i zarazem najstarszy obiekt ze wszystkich w trakcie mistrzostw w 2022 roku. Stadion otwarto w 1976 roku, jednak w swojej historii był kilkukrotnie przebudowywany. Przed mistrzostwami również zostanie odświeżony i przygotowany pod przyjęcie najlepszych drużyn na świecie.

Stadion Khalifa International
Stadion Khalifa International. Fot: PressFocus // Pixathlon

Ras Abu Aboud Stadium

 • Pojemność: 40.000
 • Miasto: Doha

Obiekt z wyróżniającymi się, czerwonymi elementami fasady jest tylko tymczasową konstrukcją. Jego budowa nie została jeszcze ukończona, jednak po zakończeniu Mundialu 2022 całość zostanie rozebrana, natomiast elementy zostaną wykorzystane do innych budów prowadzonych na terenie Kataru.

Stadion Ras Abu Aboud
CC BY-SA 4.0 / Zdjęcie autorstwa AB Studio 3D on Vimeo.com(crop by Elspamo4)

 Al Thumama Stadium

 • Pojemność: 40.000
 • Miasto: Doha

Druga z aren w Doha będzie jedną z najbardziej wyróżniających się spośród wszystkich obiektów przygotowanych na Mundial w Katarze. Owalny obiekt wyróżnia biała elewacja, na której znajduje się wzór nawiązujący do kultury katarskiej. Wokół stadionu zostanie również wybudowana promenada oraz inne atrakcje rekreacyjne.

Education City Stadium

 • Pojemność: 45.000
 • Miasto: Ar-Rajjan

Jeden z niewielu obiektów, który został już oficjalnie otwarty. Stadion, którego najwcześniej rozpoczęto budowę, został otwarty w drugiej połowie 2020 roku. Education City Stadium miał być jedna z aren w trakcie ostatnich Klubowych Mistrzostw Świata, jednak z powodu opóźnień i kolizji terminów, stadion w Ar-Rajjan nie gościł najlepszych drużyn klubowych na świecie.

Education City Stadium, Zdjęcie: marcoverch, licensed under CC BY 2.0

Ahmed bin Ali Stadium

 • Pojemność: 44.000
 • Miasto: Ar-Rajjan

Najmniejszy i zarazem najmniej zjawiskowy obiekt, na którym zawodnicy będą rywalizować w trakcie MŚ 2022. Stadion powstał w 2013 roku i jest domową areną drużyny Ar-Rajjan S.C. Odbywały się już tam spotkania w ramach Pucharu Zatoki Perskiej czy Igrzysk Azjatyckich.

Al Janoub Stadium

 • Pojemność: 40.000
 • Miasto: Al-Wakra

Najbardziej surrealistycznie wyglądający stadion w Dubaju. Według wizji konstruktorów, kształt stadionu przypomina łódź, którą niegdyś posługiwali się rybacy z Al-Wakra, miasta portowego i znanego z przemysłu morskiego. Stadion cechuje się też charakterystyczną mozaiką na trybunach. Wokół Al Janoub Stadium mają powstać również hale sportowe, siłownie, deptaki i inne obiekty rekreacji sportowej. Oficjalne otwarcie ma nastąpić pod koniec 2021 roku.

⚽ Sprawdź kursy na zwycięzcę Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!


Czytaj także: