Mundial 2022. Najważniejsze informacje o MŚ w Katarze w pigułce

Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany, a zarazem kontrowersyjny Mundial 2022, którego organizatorem jest Katar. Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące zbliżających się Mistrzostw Świata w Katarze!

Gdzie odbędzie się Mundial 2022?

Sam wybór, ale i budowa stadionów od początku wzbudzały kontrowersje. Gdy 9 lutego 2009 roku FIFA oficjalnie zakomunikowała o przyznaniu praw organizacyjnych Katarowi, w całym środowisku piłkarskim zawrzało. O organizację Mundialu 2022 starały się także Australia, Japonia, Korea Południowa i Stany Zjednoczone – za kuluarami pojawiały się głosy, jakoby wszystkie kandydatury były o wiele solidniej dopracowane aniżeli kandydatura Kataru. Ostatecznie jednak działacze FIFA przyznali mistrzostwa Katarowi, który będzie najmniejszym państwem-gospodarzem w historii. Co więcej, będzie to także pierwszy turniej międzynarodowy pod egidą FIFA na Bliskim Wschodzie w kraju islamskim.

Bardzo szybko wyszło na jaw, że zdecydowana większość kapituły wybierającej gospodarza MŚ 2022 była przekupiona przez katarskich szejków. Francuski „France Football” przeprowadził śledztwo i przyjrzał się kulisom przyznania Katarczykom Mistrzostw 2022. Wybór Kataru stoi na fundamencie z petrodolarów wyłożonych przez bardzo bogatych szejków, wykryto liczne korupcje, w tym także wobec ówczesnego prezydenta FIFA – Josepha Blattera.

85-latek do dziś zmaga się konsekwencjami prawnymi i ma prawomocne wyroki, podobnie jak inni przekupieni pracownicy FIFA. Mimo udowodnionych, licznych procesów korupcyjnych, Katar pozostał organizatorem Mundialu 2022 i nie przekazano praw innemu krajowi. Kluby również wyraziły zgodę na przerwę w rozgrywkach na przełomie jesieni i zimy 2022. Oznacza to nową, niespotykaną dotąd pauzę w meczach piłki klubowej.

Mecze Mundialu 2022 zostaną rozegrane na ośmiu stadionach. Niektóre obiekty są już gotowe, inne są w trakcie budowy. Opis wszystkich stadionów mistrzostw świata w Katarze znajduje się w innym artykule na naszym blogu.

Kiedy odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej?

Po raz pierwszy w historii Mistrzostwa Świata odbędą się nie latem, a późną jesienią. Wszystko za sprawą temperatur, jakie panują w Katarze w trakcie lata, te niekiedy osiągają nawet 50 stopni Celsjusza, co zdecydowanie przekreśla szanse na rozegranie meczu w pełnym słońcu. To również zagrożenie dla turystów, którzy licznie przylecą do Kataru oglądać zmagania najlepszych reprezentacji krajowych na świecie. 

Najważniejsze daty związane z terminarzem Mundialu 2022

Eliminacje MŚ 2022:

 • Strefa UEFA (Europa): 24 marca 2021 – 16 listopada 2021 (faza grupowa)
 • Losowanie par baraży strefy UEFA – 26 listopada o godzinie 17:00 w Zurychu
 • Europejskie baraże: 24-25 marca i 28-29 marca 2022
 • Strefa CONMEBOL (Ameryka Południowa): 9 października 2020 – 29 marca 2022
 • Strefa: CONCACAF (Ameryka Północna i Środkowa): 24 marca 2020 – marzec 2022
 • Strefa AFC (Azja): 6 czerwca 2019 – maju/czerwcu 2022
 • Strefa CAF (Afryka): 4 września 2019 – marzec 2022
 • Baraże interkontynentalne: czerwiec 2022

Mecz otwarcia MŚ 2022 odbędzie się 21 listopada 2022 roku

Finał Mundialu 2022 zaplanowano na 18 grudnia 2022 roku

Szczegółowy terminarz eliminacji i finałów Mistrzostw Świata 2022.

Baraże o Mundial 2022

Wszyscy zwycięzcy swoich grup oraz pięć najlepszych drużyn w strefie CONMEBOL mają zagwarantowany bezpośredni awans do fazy grupowej Mistrzostw Świata w 2022 roku. Jedną z opcji pojawienia się na katarskich boiskach jest wywalczenie przepustki w barażach.

Baraże w strefie europejskiej odbędą się pod koniec marca 2022 roku. Półfinały rozpoczną się 24 marca, natomiast finały będą miały miejsce 28 i 29 marca. W barażach weźmie udział łącznie 12 drużyn, dziesięć z nich składać się będzie z drużyn, które zajmą drugie miejsce w poszczególnych grupach. Dołączą także dwie, najlepsze drużyny ze zmagań w grupach Ligi Narodów. Losowanie par barażowych odbędzie się 26 listopada o godzinie 17:00 w Zurychu.

Rozegrane zostaną także baraże interkontynentalne. W parach barażowych wystąpią drużyny z Azji, Oceanii, Ameryki Południowej oraz strefy CONCACAF. Stawką baraży interkontynentalnych będą dwa miejsca w fazie grupowej MŚ 2022.

Czytaj także: Zasady MŚ w piłce nożnej. Jakie ścieżki awansu na Mundial 2022?

Grupy na MŚ

Jak widać ostateczne rozstrzygnięcia w eliminacjach MŚ 2022 będą mieć miejsce w marcu 2022 roku. Z tego powodu FIFA ogłosiła, że losowanie grup Mundialu 2022 w Katarze odbędzie się w kwietniu 2022 roku. Konkretna data nie została jeszcze ustalona i ogłoszona.

W finałach Mistrzostw Świata 2022 wezmą udział 32 drużyny, które zostaną rozlosowane do 8 grup (od A do H).

Eliminacje do Mistrzostw Świata w Katarze

Na MŚ 2022 wezmą udział 32 drużyny, 31 z nich będzie musiało wywalczyć awans poprzez drogę eliminacyjną w kontynentalnych eliminacjach. Katar w ramach tego, że jest gospodarzem Mistrzostw Świata w piłce nożnej, ma już zapewniony udział w fazie grupowej światowego czempionatu.

Europa

W europejskich eliminacjach bierze udział 55 drużyn, które zostały rozlosowane do dziesięciu grup eliminacyjnych. Zwycięzcy grup awansują bezpośrednio do fazy grupowej Mistrzostw Świata, natomiast drużyny, które zajmą drugie miejsce, powalczą o dodatkowe bilety poprzez baraże.

Jeśli wszystko zostanie rozegrane zgodnie z planem i pandemia nie pokrzyżuje planów, całe eliminacje zostaną rozegrane od marca do listopada 2021 roku. 

Rozegrano już 8 kolejek el. MŚ 2022. Najwięcej punktów w europejskich eliminacjach zdobyły reprezentacje:

 • Dania (24 pkt.)
 • Niemcy (21 pkt.)
 • Anglia (20 pkt.)
 • Rosja (19 pkt.)
 • Holandia (19 pkt.)

Czytaj więcej: Grupy eliminacji MŚ 2022. Kto w Europie najbliżej awansu?

Najlepsi strzelcy eliminacji MŚ (UEFA)

 1. Memphis Depay (Holandia) – 9 goli
 2. Eran Zahavi (Izrael) – 8 goli
 3. Aleksandar Mitrović (Serbia) – 7 goli
 4. Robert Lewandowski (Polska), Teemu Pukki (Finlandia), Cristiano Ronaldo (Portugalia) – po 6 goli

Sprawdź: Najlepsi strzelcy Mundiali. Kto zdobędzie tytuł Króla strzelców w Katarze 2022?

Ameryka Południowa

W strefie CONMEBOL o awans rywalizuje 10 drużyn, są to: Argentyna, Boliwia, Brazylia, Chile, Ekwador, Kolumbia, Paragwaj, Peru, Urugwaj oraz Wenezuela. W Ameryce Południowej eliminacje rozpoczęły się już w październiku ubiegłego roku. Ostatnią, 18. kolejkę zaplanowano w marcu 2022 roku. 

Argentyna oraz Brazylia bez wątpliwości pojadą na MŚ 2022. Oprócz dwóch pierwszych miejsc, trzecia i czwarta lokata jest premiowana bezpośrednim awansem. Piąta może wziąć udział w barażach interkontynentalnych.

Czytaj więcej: Eliminacje MŚ 2022 – Ameryka Południowa. Kto wywalczy awans do Kataru?

Azja

W strefie AFC można wywalczyć 4.5 miejsca – cztery drużyny bezpośrednio awansują do fazy grupowej, natomiast jedna z drużyn będzie miała prawo do udziału w barażach interkontynentalnych. Co ciekawe, rozgrywki eliminacyjne w Azji są jednocześnie eliminacjami do Pucharu Azji, które odbędą się w 2023 roku w Chinach. Przez to w eliminacjach startują Katarscy zawodnicy, którzy mają już zapewniony udział w przyszłorocznych MŚ 2022.

W eliminacjach strefy AFC występuje Australia, która nie jest krajem azjatyckim – aktualnie znajduje się w grupie B i do tej pory zagrała 4 mecze – wszystkie zakończyły się zwycięstwem Australijczyków.

Czytaj więcej: Eliminacje MŚ 2022 Azja. Kto jest faworytem do awansu mundial?

Afryka

Pierwsza runda eliminacji odbyła się w 2019 roku, najsłabsze zespoły według rankingu FIFA zostały podzielone na pary, zwycięzcy dwumeczów awansowali do drugiej rundy, gdzie zostali podzieleni na 10 grup po 4 drużyny w każdej z nich. Mecze fazy grupowej miały miejsce w 2021 roku.

Czytaj więcej: Eliminacje MŚ 2022 Afryka. Jak wygląda sytuacja w turnieju kwalifikacyjnym?

Ameryka Północna i Środkowa oraz Karaiby

To, jak będą wyglądały eliminacje, będzie zależało od rankingu FIFA. System eliminacyjny został podzielony na pierwszą, drugą oraz finałową rundę. Pięć najlepszych drużyn (Meksyk, USA, Kostaryka, Honduras, Jamajka) rozpoczęło kwalifikacje od rundy finałowej, pozostałe 30 drużyn rozpoczęły zmagania od pierwszej rundy.

Eliminacje MŚ 2022 CONCACAF. Jak wyglądają kwalifikacje w Ameryce Północnej?

Oceania

Strefa OFC ma zapewnione… 0.5 miejsca na MŚ 2022. Drużyna, która zwycięży w eliminacjach, dostanie prawo udziału w barażach interkontynentalnych. Co ciekawe jedyną drużyną z Oceanii, która wzięła udział na Mistrzostwach Świata, jest Nowa Zelandia, która wywalczyła awans w 1982 oraz 2010 roku.

Eliminacje MŚ 2022 Oceania. Co z turniejem kwalifikacyjnym?

Polska na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej

Reprezentacja Polski w Mistrzostwach Świata? Do tej pory było 8 takich występów, a w Katarze 2022 może być 9. Pierwszy raz biało-czerwoni zagrali na Mundialu w 1938 roku. Ostatni raz miało to miejsce w Rosji 2018, gdy kadrę prowadził selekcjoner Adam Nawałka. Na razie Polska ma bilans 16 zwycięstw, 5 remisów i 13 porażek, a na MŚ rozegrała 34 mecze z 24 przeciwnikami. Liczymy na więcej, ale żeby tak się stało trzeba przebrnąć z sukcesem eliminacje i wygrać baraże.

Eliminacje MŚ 2022 – polska grupa

Polska drużyna została wylosowana do Grupy I, w której o miejsce w fazie grupowej Mundialu 2022 walczy z Anglią, Węgrami, Albanią, Andorą, i San Marino. Dla naszych reprezentantów to szczególne eliminacje, w których prowadzi ich nowy, zagraniczny szkoleniowiec. Paulo Sousa objął drużynę na początku tego roku i jego głównym zadaniem było przygotowanie drużyny do Euro 2020, ale również eliminacji do MŚ 2022.

Pierwsze mecze „Biało-Czerwonych” na eliminacyjnej drodze do Mundialu 2022 były średnio udane. Premierowe spotkanie odbyło się na Puskas Arena w Budapeszcie, gdzie polska drużyna po szalonym meczu zremisowała 3:3. W drugiej kolejce bez większych problemów Polacy pokonali Andorę w Warszawie, jednak w grze naszych zawodników było sporo niedokładności i brakowało jakości, tym bardziej że andorczycy są znacznie niżej notowaną drużyną.

W ostatnim do tej pory starciu reprezentacja Polski przegrała rzutem na taśmę z reprezentacją Anglii 1:2. Po trzech rozegranych spotkaniach Polacy zdobyli 4 na 9 możliwych punktów, co nie było uznane za dobry rezultat

Później jednak poprawiły się zarówno wyniki, jak i sama gra. Polska wygrała wysoko z Albanią (4:1), czy zremisowała na Stadionie Narodowym z Anglią (1:1). Zgodnie z oczekiwaniami pierwsze miejsce raczej przypadnie w udziale reprezentacji Anglii. Zwycięstwo w drugim meczu biało-czerwonych z Albanią (0:1) sprawiło, że nasza reprezentacja jest bardzo bliska drugiego miejsca w grupie, które umożliwi udział w barażach o udział na katarskim mundialu.

Mecze polski w el. do mundialu – wyniki

Węgry – Polska25.03.20213:3
Polska – Andora28.03.20213:0
Anglia – Polska31.03.20212:1
Polska – Albania02.09.20214:1
San Marino – Polska05.09.20211:7
Polska – Anglia08.09.20211:1
Polska – San Marino09.10.20215:0
Albania – Polska12.10.20210:1
Andora – Polska12.11.2021?:?
Polska – Węgry15.11.2021?:?

Tabela – polska grupa

Na dwie kolejki przed końcem sytuacja wydaje się niemalże klarowna. Reprezentacja Anglii jest o krok od pierwszego miejsca w grupie I i bezpośredniego awansu na Mistrzostwa Świata. Polska z kolei jest o krok od zabezpieczenia sobie drugiego miejsca, które oznaczać będzie grę w barażach. Biało-czerwoni punktując w ostatnich dwóch meczach zapewnią sobie również rozstawienie w półfinałach baraży.

1.Anglia20 pkt.
2.Polska17 pkt.
3.Albania15 pkt.
4.Węgry11 pkt.
5.Andora6 pkt.
6.San Marino0 pkt.
PressFocus // fot. Rafal Wlosek

Typowanie MŚ 2022 – kursy bukmacherskie

Oferta zakładów na MŚ 2022 w Katarze pojawi się w ofercie bukmachera STS w przyszłym roku. Aby analitycy mogli stworzyć ofertę kursową, wszystkie miejsca na katarskim mundialu muszą zostać obsadzone. Kursy pojawią się tuż po tym, gdy FIFA rozlosuje wszystkich uczestników na grupy, ale pierwszych zakładów można spodziewać się, gdy poznamy wszystkich finalistów MŚ.


Czytaj także:


Jak na razie króluje oferta na eliminacje MŚ 2022 we wszystkich strefach kontynentalnych. Oczywiście najbardziej rozbudowane były typy na europejskie eliminacje, gdzie można obstawiać m.in. zwycięzców grup i zespoły, które zagrają w barażach. Specjalne zakłady dotyczyły też poczynań reprezentacji Polski w grupie I.

⚽ Sprawdź kursy na eliminacje MŚ w piłce nożnej!

Gdzie oglądać Mistrzostwa Świata 2022?

Do startu MŚ 2022 pozostało blisko półtora roku, prawa telewizyjne w Polsce już jakiś czas temu zostały wykupione na zasadzie przetargu. Według wstępnych informacji najpoważniejsze oferty napłynęły od Telewizji Polskiej oraz Telewizji Polsat. Jednym z wymogów wykupienia praw telewizyjnych było posiadanie otwartych, niekodowanych kanałów.

Przetarg padł łupem Telewizji Polskiej, która będzie transmitowała wszystkie mecze katarskiego mundialu w 2022 roku. To dobra wiadomość dla sympatyków piłki nożnej, którzy bez żadnych opłat będą mogli obejrzeć nie tylko potencjalne mecze „Biało-Czerwonych”, ale również wszystkie, inne spotkania na mistrzostwach świata w 2022 roku.

Historia mundialu w pigułce

Ponad 90 lat. Tyle mija od pierwszych Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1930 roku. Gdyby nie wojna, to turniejów mundialowych odbyło by się o dwa więcej. Historia Mundialu jest bogata i obszerna, każde mistrzostwa to osobna opowieść o zmaganiach najlepszych drużyn narodowych. Ośmiokrotnie w tej historii udział brali polscy piłkarze.

Ostatni raz Mundial odbył się w 2018 roku w Rosji, choć akurat tego turnieju kibice i piłkarze biało-czerwonych nie będą mile wspominali tego turnieju. Ogólnie rzecz biorąc, MŚ w Rosji były jednak atrakcyjnym turniejem, na wysokim poziomie. Potwierdził to finał Mundialu 2018.

15 lipca 2018 roku na moskiewskim stadionie Łużniki Francja i Chorwacja stworzyły świetne i atrakcyjne widowisko. „Trójkolorowi” wygrali 4:2 i zdobyli drugi raz w historii Puchar Świata.

Z kolei w klasyfikacji najlepszych strzelców tytuł króla strzelców zgarnął Harry Kane z reprezentacji Anglii. Napastnik Tottenhamu zdobył 6 bramek, a kolejni strzelcy mogli pochwalić się 4 golami.

Kiedy następny mecz reprezentacji Polski w el. do MŚ?

W listopadzie odbędą się dwie ostatnie kolejki eliminacji. Mecz Andora – Polska 12.11 i Polska – Węgry 15.11.2021.

Jakie szanse awans do MŚ Polski wskazują kursy bukmacherskie?

Wciąż nie są zbyt duże. Po październikowych meczach kurs na awans Polski na MŚ wynosi 3.00.

Ile razy reprezentacja Polski wystąpiła na mundialu?

8. Pierwszy raz w 1938 a ostatni raz w 2018 roku. Awans na MŚ 2022 byłby 9 w historii.

Kiedy losowanie baraży el. MŚ 2022?

26 listopada o godzinie 17:00 w Zurychu.