Rzut młotem w Tokio 2020. Ile medali zdobędą Polacy? Typy bukmacherskie

rzut mlotem letnie igrzyska olimpijskie

Aż pięciu reprezentantów Polski wystąpi w finale rzutu młotem kobiet i mężczyzn. Nic więc dziwnego, że 3 i 4 sierpnia wszyscy liczą na wysyp medali na igrzyskach w Tokio 2020. Jak poszło biało-czerwonym w kwalifikacjach i jakie mają szanse na medal? Sprawdź!

Po Euro 2020 i występie reprezentacji Polski nadszedł czas na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Jakie szanse medalowe mają biało-czerwoni? Którzy są uznawani za pewniaków do złota? Z kim będą rywalizowali? Na te pytanie odpowiemy w naszej przedolimpijskiej analizie!

Kiedy zawody rzutu młotem na IO 2020?

  • kwalifikacje kobiet – 1 sierpnia
  • kwalifikacje mężczyzn – 2 sierpnia
  • finały kobiet – 3 sierpnia, godz. 13.35 czasu polskiego
  • finały mężczyzn – 4 sierpnia, godz. 13.15 czasu polskiego

Reprezentanci Polski w rzucie młotem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Hammer throw, bo tak po angielsku nazywa się ta dyscyplina, to niemal pokazowy sport biało-czerwonych. Zarówno reprezentanci, jak i reprezentantki Polski od dawna nadają ton rywalizacji, są czołowymi postaciami i zdobywają medale na najważniejszych imprezach. Zawody w Tokio będą kolejną z szans na potwierdzenie swojej dominacji w rzucie młotem. Na IO 2020 nadzieje medalowe w lekkoatletyce największe będą właśnie na tej dyscyplinie. Kogo zobaczymy w młociarskim kole z orzełkiem na piersi?

Anita Włodarczyk

Prawdziwa multimedalistka. Dwa złote medale (IO 2012 i IO 2016), pięć złotych krążków na mistrzostwach świata oraz rekord świata w rzucie młotem. Polka nie schodzi z tronu od dawna, mimo przeciwności losu i czasowych problemów ze zdrowiem. Anita ma już 36 lat i Igrzyska w Tokio mogą być jej ostatnimi, dlatego złoty medal byłby pięknym ukoronowaniem tej fantastycznej kariery sportowe.j. Wszystkie przygotowania podporządkowane były i są udziałowi w Tokio 2020.

Już w kwalifikacjach Polka zaskoczyła… sama siebie. Oddała jeden rzut i to na odległość 76,99 m. To najlepszy wynik w historii eliminacji rzutu młotem kobiet w najważniejszych międzynarodowych zawodach. Włodarczyk jak sama przyznała była zaskoczona tak dalekim rzutem, bowiem… dała z siebie 40%. Jeśli tak jest naprawdę to w wielkim finale rzutu młotem nie powinna mieć najmniejszych problemów z wygraniem konkursu. Z pozostałych zawodniczek tylko Wang z Chin i Andersen z USA były w stanie przekroczyć granicę 74 metrów.

Paweł Fajdek

Czterokrotny mistrz świata jedzie do Tokio by przełamać olimpijską klątwę. Pięć lat temu był absolutnym faworytem do złota na IO w Rio de Janeiro 2016. Do czasu igrzysk wygrywał każdy konkurs. W Brazylii nieoczekiwanie odpadł w kwalifikacjach, co było, nie tylko dla niego, ogromnym ciosem. 32-letni Fajdek się jednak nie załamał i nadal błyszczy w tej dyscyplinie.

Od 2016 roku zdobył dwa mistrzostwa świata, a w tym roku przewodzi światowemu rankingowi. Wielkie emocje i napięcie towarzyszyły Fajdkowi podczas kwalifikacji. – Był paraliż, stres, naprawdę było ciężko. Dałem z siebie wszystko na tyle, na ile mogłem – przyznał przed kamerami Eurosportu. Fajdek dopiero w ostatniej, trzeciej próbie uzyskał 76,46 m i zajął piąte miejsce w grupie A.

Wojciech Nowicki

Trochę w cieniu Fajdka, ale stać go na wiele, co pokazuje aktualny światowy ranking, w którym Nowicki zajmuje drugie miejsce, tuż za Fajdkiem oraz olimpijskie kwalifikacje. 32-latek, który za młodu trenował piłkę nożną w Jagiellonii Białystok lubi… brąz. Takie medale zdobywał na mistrzostwach świata i taki krążek zdobył w na IO 2016 w Rio de Janeiro. W grupie B eliminacji Nowicki oddał jeden rzut i… mógł iść pod prysznic. 79,78 m – ta odległość była najlepszą z całych kwalifikacji do wielkiego finału.

Joanna Fiodorow

Dla 32-letniej zawodniczki są to trzecie igrzyska olimpijskie w karierze. Najlepszym rokiem dla Fiodorow był 2019, gdy zdobyła srebro na mistrzostwach świata i ustanowiła swój rekord życiowy. W tym roku jest najwyżej sklasyfikowaną z Polek, ale trzeba brać poprawkę na specyfikę tego sezonu i olimpijskie przygotowania. Joanna w kwalifikacjach rzuciła 72,32 m.

Malwina Kopron

Najmłodsza z reprezentantek Polski w rzucie młotem, co nie znaczy, że bardzo młoda, bo ma 27 lat. Z roku na rok pnie się po szczeblach młociarskiego świata i robi stałe postępy. W tym roku plasuje się na piątym miejscu na świecie i zawody podczas IO 2020 będą dla niej najważniejszym egzaminem.

Do tej pory największym sukcesem Kapron jest brązowy medal podczas mistrzostw świata 2017 w Londynie. Kopron w kwalifikacjach w Tokio rzuciła dysk na odległość 73,06 m. – Na rozgrzewce moja technika była w porządku, ale potem znowu zaczęłam kombinować niepotrzebnie. Jestem jednak w finale i za dwa dni będę walczyła o spełnienie marzeń – cytował Malwinę Kopron portal sport.onet.pl.

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Tokio!

rzut mlotem olimpiada 2020

Faworyci w rzucie młotem na Olimpiadzie w Tokio

Wśród kobiet trzy reprezentantki Polski będą musiały uważać na kilka zawodniczek, które powalczą o medale olimpijskie. Dwie urodziły się w 1993 roku. To Amerykana DeAnna Price i Francuzka Alexandra Tavernier. W światowym rankingu zajmują one dwa pierwsze miejsca. Amerykanka rzuca ponad osiemdziesiąt metrów i na mistrzostwach swojego kraju pokazała, że jest w wyśmienitej formie przed igrzyskami. Jak zwykle Polki uważać muszą na Chinki. Na IO 2016 srebro wywalczyła Zang Wenxiu, a w tym roku dobrą formę prezentuje Zheng Wang.

Jeśli chodzi o rywalizację wśród mężczyzn, to Fajdek i Nowicki muszą mieć się na baczności. Wrażenie robi 20-letni Ukrainiec Michajło Kochan. Młodzieżowy mistrz olimpijski z Buenos Aires w tym roku zgłosił akces do walki o olimpijskie medale. Oprócz niego walczyć o czołowe lokaty w Tokio będą też m.in. Quentin Bigot z Francji, Eivind Henriksen z Norwegii oraz reprezentant Stanów Zjednoczonych Rudy Winkler.

Rzut młotem w Tokio – jakie rekordy do pobicia?

  • rzut młotem kobiet – rekord świata należy do Anity Włodarczyk, która 28 sierpnia 2016 roku rzuciła 82,89 m w Warszawie
  • rzut młotem mężczyzn – rekord globu ma już niemal 35 lat. W sierpniu 1986 roku reprezentant ZSRR Jurij Siedych posłał młot na odległość 86,74 m.

Rzut młotem Tokio 2020 – typy i kursy

Im bliżej igrzysk, tym oferta zakładów bukmacherskich się powiększa. Od dawna gracze mogą typować liczbę medali jaką zdobędzie reprezentacja Polski i ile w tym worku (a co!) będzie najcenniejszych krążków, czyli złotych. Analizując kursy Polska zdobędzie od 13 do 16 medali, co byłoby bardzo dobrym wynikiem. Złote medale? Wszystko wskazuje, że będą cztery, ale pięć też jest realne.

Kursy dotyczące rzutu młotem mężczyzn nie pozostawiają wątpliwości, kto jest faworytem do medali. Dwa najniższe kursy należą do Polaków, a tuż za nimi plasuje się Rudy Winkler z USA. Reszta ma być tłem, albo ma sprawić gigantyczną niespodziankę!

Wśród kobiet bardzo podobna sytuacja. Analizując kursy bukmacherskie wyłania się trójka faworytek. Dwie to Amerykanki – DeAnna Price i Brooke Andersen. Ale najniższy kurs zdecydowanie ma Anita Włodarczyk, największa faworytka finału. Z kolei specjaliści widzą Malwinę Kopron jako czwartą siłę.

Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!


Czytaj więcej:


Rzut młotem na olimpiadzie

Jest to jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych. Waga młota u kobiet i mężczyzn się różni – u pań 4 kg, a u panów 7,26 kg. Rzut młotem znajduje się w programie Igrzysk Olimpijskich od 1900 roku. W pierwszych okresie sport ten zdominowali reprezentanci Stanów Zjednoczonych. Po ponad 100 latach schedę po nich przejęli biało-czerwoni i niech tak będzie również w Tokio!

Tags: