Reprezentacja Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich. Ile medali przywiozą z Tokio?

szanse polaków na medale w tokio

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, na przełomie lipca i sierpnia w Tokio odbędzie się XXXII edycja Letnich Igrzysk Olimpijskich. Z jakimi nadziejami na imprezę pojadą reprezentanci Polski? Ile medali przywiozą do kraju? Jaki jest dotychczasowy dorobek Polski w historii Letnich Igrzysk Olimpijskich?

Szanse na medale Polaków w Tokio -optymistyczna prognoza PKOL

System kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich nadal trwa, a póki co przepustki do Tokio wywalczyło już 140 reprezentantów Polski z 17 dyscyplin sportowych. Ostateczną datą zgłoszeń dla wszystkich krajowych federacji olimpijskich jest 5 lipca 2021 roku. Do tego czasu poznamy pełny skład polskiej kadry olimpijskiej. Na poprzednich Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro Polska zdobyła 11 medali. Teraz Polski Komitet Olimpijski ma nadzieję na pobicie tamtego wyniku…

Przed pandemią polski sport znajdował się w doskonałym miejscu, nasi reprezentanci zdobywali medale mistrzostw świata, czy mistrzostw Europy, które z pewnością rozbudziły nasze apetyty na kolejne sukcesy. W ubiegłym roku celowaliśmy w 15 medali i dalej uważam, że jest to realny wynik, który jesteśmy w stanie osiągnąć w Tokio.


Marcin Nowak, Szef Misji Olimpijskiej Tokio 2020 (4 stycznia 2021).

Spróbujmy zatem wytypować największe polskie szanse medalowe w Tokio.

Polskie nadzieje medalowe na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

Złota drużyna siatkarzy

Polacy to mistrzowie świata w siatkówce z dwóch ostatnich turniejów: w 2014 i 2018 roku. Już choćby z tego względu należy brać ich pod uwagę jako jednych z głównych faworytów do zdobycia medali na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Tym bardziej, że od ostatniego światowego czempionatu drużyna nie tylko nie została osłabiona, ale bardzo się wzmocniła. Selekcjoner Vital Heynen nadal ma do dyspozycji wszystkich mistrzów świata z 2018 roku, a dodatkowo będzie mógł skorzystać z uważanego przez wielu ekspertów za najlepszego siatkarza na świecie Wilfredo Leona. Ponadto coraz śmielej do drzwi kadry pukają nowi zawodnicy, którzy zwiększają i tak już dużą rywalizację o miejsce w składzie. To powoduje, że belgijski trener polskich siatkarzy mógłby wystawić w Tokio nawet dwie równie silne drużyny. Nie jest to oczywiście możliwe, więc kluczowa przed igrzyskami może okazać się właściwa selekcja kadry i wybór zawodników do podstawowej „szóstki”.

Czytaj więcej: Polscy siatkarze faworytami Igrzysk Olimpijskich w Tokio? Analiza szans reprezentacji

Silna kadra lekkoatletów

Lekkoatletyka jest najbardziej medalową dyscypliną w historii polskich osiągnięć na igrzyskach olimpijskich (o czym w dalszej części tekstu) i tak samo może być tego lata w Tokio. Zwłaszcza, iż są takie konkurencje lekkoatletyczne, o których śmiało można mówić, że to polska specjalność. Pierwsza, która od razu przychodzi na myśl, to rzut młotem. Tutaj Polska ma szanse na zdobycie kilku medali, a reprezentanci Polski mogą pomiędzy sobą rozstrzygnąć kwestię mistrzostwa olimpijskiego. Wśród kobiet mamy trzy kandydatki z medalowymi szansami: Anitę Włodarczyk, Joannę Fiodorow i Malwinę Kopron. Wśród mężczyzn dwóch: Pawła Fajdka i Wojciecha Nowickiego.

Konkurencji biegowych jest wiele i tutaj też mamy kilka szans medalowych. Największe wydają się mieć „Aniołki Matusińskiego”, czyli żeńska sztafeta 4×400 metrów. Liczymy też, że choć jeden medal przywiezie z Igrzysk Olimpijskich w Tokio ktoś z licznego grona polskich średniodystansowców: Sofia Ennaoui, Angelika Cichocka, Joanna Joźwik, Marcin Lewandowski, czy Adam Kszczot. W konkurencjach technicznych naszą największą medalową nadzieją jest Piotr Lisek w skoku o tyczce. Z konkurencji siłowych z nadzieją będziemy obserwowali męski konkurs pchnięcia kulą, bo mamy tutaj dwóch zawodników w światowej czołówce: Michała Haratyka i Konrada Bukowieckiego.

Czytaj więcej: Polscy lekkoatleci na Igrzyskach Olimpijskich 2020. Z iloma medalami wrócą z Tokio?

Medale do zdobycia na wodzie…

Dość obfite w medale, zwłaszcza w ostatnich dekadach, są dla polskich olimpijczyków dyscypliny sportowe rozgrywane na wodzie i w tym przypadku także liczymy na kontynuację. Na pewno stać na to polską reprezentację w kajakarstwie (zwłaszcza kobiety) i wioślarstwie, gdzie polskimi faworytami do medali są: kobieca czwórka podwójna i męska czwórka bez sternika. W żeglarstwie najbardziej liczymy na polskich windsurferów: Zofię Klepacką i Piotra Myszkę.

na rowerach…

Nasza reprezentacja w konkurencjach kolarskich także niesie ze sobą szanse medalowe w Tokio. Na szosie najbardziej utytułowani Polacy to Michał Kwiatkowski i Rafał Majka. Obaj wprawdzie wydają się już mieć najlepsze lata kariery za sobą, ale być może uda im się na igrzyska olimpijskie przygotować najwyższą formę. Ciągle na dorobku, ale z coraz większymi sukcesami w kolarskim zawodowym peletonie prezentuje się Katarzyna Niewiadoma. Dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim Maja Włoszczowska z pewnością marzy jeszcze o zdobyciu upragnionego złota, a coraz lepsze wyniki osiągają także nasi kolarze torowi.

Czytaj więcej: Kolarstwo szosowe na Igrzyskach Olimpijskich 2020. Czy polscy kolarze wywalczą medale na szosach w Tokio?

…i na kortach tenisowych

W tenisie ziemnym Polska ma dwie realne szanse medalowe. Pierwszą z nich jest rewelacja ostatnich miesięcy, czyli Iga Świątek – zwyciężczyni wielkoszlemowego French Open, która swój wielki potencjał pokazała także podczas tegorocznego Australian Open. Gdyby w turnieju singlowym młodej Polce powinęła się noga, w zanadrzu będzie jeszcze turniej miksta, w którym jej partnerem będzie doświadczony i utytułowany deblista Łukasz Kubot.

Liczymy na miłe niespodzianki

Jak każdy kibic dobrze wie, a zwłaszcza typujący wyniki w zakładach bukmacherskich, sport ma to do siebie, że nie zawsze faworyci wygrywają. Dotyczy to także wymienionych powyżej reprezentantów Polski na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Z drugiej strony, możemy też liczyć, że to Polacy okażą się sprawcami niespodzianek i zdobędą medale tam, gdzie mało kto na nich stawiał. Dlatego warto też bliżej przyjrzeć się choćby takim dyscyplinom, jak: podnoszenie ciężarów, zapasy, pływanie, szermierka, czy strzelectwo albo karate.

Czytaj więcej: Letnie dyscypliny olimpijskie – od starożytności do Tokio 2020

Letnie Igrzyska Olimpijskie bez Polaków. W jakich dyscyplinach zabraknie naszych rodaków w Tokio? 

Są też niestety takie dyscypliny sportowe, o których już teraz wiemy, że reprezentanci Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio albo nie wystąpią w ogóle albo mają małe szanse na medale.

Polska słaba w dyscyplinach zespołowych

Z tych najważniejszych i najpopularniejszych dyscyplin dużą część stanowią sporty zespołowe, takie jak: piłka nożna, piłka ręczna, żeńska siatkówka, czy żeńska koszykówka. Z indywidualnych dyscyplin raczej nie możemy liczyć na medalowe sukcesy w: boksie, judo, gimnastyce, jeździectwie, łucznictwie, tenisie stołowym, czy triathlonie.


Sprawdź naszą ofertę zakładów na IO 2020!

Kursy na liczbę medali dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz zakłady ile złotych medali zdobędą Polacy na Olimpiadzie w Tokio 🥇 Odbierz bonusy bukmacherskie, obstawiaj wyniki i swoich faworytów!

polacy w tokio medale

Polacy w historii Letnich Igrzysk Olimpijskich

Polscy sportowcy, jako reprezentanci niepodległej Ojczyzny, po raz pierwszy wystąpili na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w 1924 roku w Paryżu. Na poprzednich igrzyskach w Antwerpii w 1920 roku nie mogli wystąpić z powodu wojny polsko-bolszewickiej, a na pięciu igrzyskach przed I Wojną Światową Polacy mogli wziąć udział jedynie jako reprezentanci państw zaborczych. Od roku 1924 aż do teraz reprezentacja Polski nie wzięła udziału tylko w jednych igrzyskach olimpijskich – w 1984 roku w Los Angeles, gdy z powodów politycznych Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich zbojkotował imprezę i zmusił do tego także swoich „sojuszników” (a w rzeczywistości państwa siłą podporządkowane), w tym niestety Polskę.

Już na pierwszych igrzyskach ze swoim udziałem polscy sportowcy zdobyli pierwsze olimpijskie medale. Było to 27 lipca 1924 roku w Paryżu, gdy czwórka kolarzy torowych (Franciszek Szymczyk, Jan Łazarski, Józef Lange i Tomasz Stankiewicz) zajęła drugie miejsce w swojej konkurencji. Niedługo po nich Adam Królikiewicz na koniu Picador zdobył brązowy medal w jeździeckim konkursie skoków. Na pierwszy złoty medal olimpijski dla Polski trzeba było czekać do kolejnych igrzysk w Amsterdamie w 1928 roku. Zdobyła go w rzucie dyskiem wszechstronnie utalentowana (nie tylko sportowo) i obdarzona nieprzeciętną urodą Halina Konopacka. Najwięcej medali polska reprezentacja przywiozła z Igrzysk Olimpijskich w Moskwie w 1980 roku (32). Z kolei najwięcej medali złotych (7) Polacy zdobyli na igrzyskach w Tokio (1964), Monachium (1972), Montrealu (1976) i Atlancie (1996).

Dorobek medalowy Polski na Letnich Igrzyskach Olimpijskich

 • Złote medale          68
 • Srebrne medale      83
 • Brązowe medale    133
 • Razem medali        284

Medale olimpijskie dla Polski według dyscyplin sportowych

ZłoteSrebrneBrązoweRazem
Lekkoatletyka25 181457
Boks892643
Podnoszenie ciężarów 652334
Zapasy591226
Szermierka49922
Wioślarstwo 431118
Strzecetwo 43512
Judo3328
Pięciobój nowoczesny3014
Jeździectwo1326
Pływanie1326
Piłka nożna 1203
Gimnastyka 1124
Żeglarstwo1034
Siatkówka 1023
Kajakarstwo071320
Kolarstwo 07411
Łucznictwo0112
Piłka ręczna0011

Igrzyska Olimpijskie, na których Polska zdobyła najwięcej medali ogółem

 • Moskwa 1980 – 32
 • Montreal 1976- 26
 • Tokio 1964 – 23

Igrzyska Olimpijskie, na których Polska zdobyła najwięcej złotych medali

 • Tokio 1964 – 7
 • Monachium 1972 – 7
 • Montreal 1976 – 7
 • Atlanta 1996 – 7

Igrzyska Olimpijskie, na których Polska zajęła najwyższe miejsca w klasyfikacji medalowej

 • IO 1976               6. miejsce
 • IO 1964               7. miejsce
 • IO 1972               7. miejsce
 • IO 1960               9. miejsce

Ogółem w Letnich Igrzyskach Olimpijskich Polskę reprezentowało 2097 sportowców, w tym 1630 mężczyzn i 467 kobiet. Wśród nich jest wiele legend polskiego sportu, które na trwałe zapisały się w historii i w pamięci kibiców. Najczęściej wspominani są oczywiście ci, którzy zdobyli dla Polski najwięcej medali. W tej kategorii prym wiedzie Irena Szewińska, nasza lekkoatletyczna multimedalistka, która z igrzysk olimpijskich przywiozła w sumie siedem krążków. Na ten dorobek złożył się udział polskiej lekkoatletki w czterech igrzyskach olimpijskich. W Tokio (1964) Pani Irena wywalczyła złoty medal jako uczestniczka sztafety 4×100 metrów oraz dwa srebrne: w biegu na 200 metrów i w skoku w dal. W Meksyku (1968) Szewińska zdobyła złoto w biegu na 200 metrów i brąz w biegu na 100 metrów. W Monachium (1972) dorzuciła do kolekcji brązowy medal na 200 metrów, a w Montrealu (1976) ukoronowała swoją bogatą w medale olimpijską karierę złotem w biegu na 400 metrów.   

Z trzema złotymi medalami Irena Szewińska zajmuje jednak dopiero drugie miejsce w klasyfikacji polskich złotych medalistów olimpijskich. Wyprzedza ją bowiem Robert Korzeniowski, który może nie był tak wszechstronnym lekkoatletą jak Pani Irena, ale w swojej konkurencji (chód sportowy) w latach 1996-2004 nie miał sobie równych na świecie. A że w tym okresie odbyły się trzy igrzyska olimpijskie, to też Pan Robert z każdych przywoził złote medale. Z Atlanty (1996) w chodzie na 50 kilometrów, z Sydney (2000) na 50 i 20 km oraz z Aten (2004) ponownie w chodzie na 50 kilometrów.

Zdobywcy największej ilości medali olimpijskich dla Polski

1. Irena Szewińska73 złote, 2 srebrne, 2 brązowe
2. Jerzy Pawłowski51 złoty, 3 srebrne, 1 brązowy
3. Robert Korzeniowski44 złote
4. Witold Woyda42 złote, 1 srebrny, 1 brązowy

Zdobywcy największej ilości złotych medali olimpijskich dla Polski

 1. Robert Korzeniowski  – 4 złote medale       
 2. Irena Szewińska – 3 złote medale
 3. 13 zawodników – 2 złote medale

Adam Pisula

Tags: