Rzut dyskiem na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2020. Małachowski się pożegnał. Kto faworytem finału?

rzut dyskiem piotr malachowski igrzyska

Piotr Małachowski kończy piękną karierę dyskobola. Niestety występ na Igrzyskach Olimpijskich nie był udany, gdzie odpadł w eliminacjach. Finał rzutu dyskiem, choć bez reprezentantów Polski, powinien być jednak bardzo ciekawy.

Nie będzie polskiego medalu w rzucie dyskiem mężczyzn. Nie oznacza to jednak, że sobotni finał w Tokio będzie niezbyt emocjonujący. Wręcz przeciwnie, bo stawka jest wyrównana. Jakie wyniki uzyskali reprezentanci Polski w kwalifikacjach podczas Igrzysk Olimpijskich?

Reprezentanci Polski w rzucie dyskiem na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio

Piotr Małachowski

Były to dla niego czwarte igrzyska. W Pekinie 2008 i Rio de Janeiro 2016 zdobywał srebrne medale, a na IO 2012 w Londynie był piąty. Teraz poleciał do Tokio, by godnie pożegnać się z kibicami. „Ostatni taniec” 38-latka, który będzie jednym z najstarszych olimpijczyków, miał mieć miejsce rok temu, ale pandemia pokrzyżowała wszystkie plany. Sportowiec się zawziął, by jeszcze rok być w treningu, ale ten sezon jest ostatnim na 100%. Multimedalista nie nakładał nakładać na siebie presji. Szanse na medal od początku były mocno wątpliwe, bo forma Polaka była trudna do określenia, a jego konkurenci nie śpią, a wręcz przeciwnie są w doskonałej formie.

Było to widać w kwalifikacjach w Tokio. Reprezentant Polski w rzucie dyskiem rozpoczął konkurs eliminacyjny od spalonej próby, a w drugiej rzucił 61,76 m. Najlepszy wynik uzyskał w trzeciej kolejce, ale 62,68 m to rezultat , który nie powalił na kolana. Daleko mu bowiem do granicy 66 metrów, która oznaczała bezpośredni awans do finału tej konkurencji. Małachowski ostatecznie zakończył swój start na 15 pozycji, a do finału olimpijskiego awansowało 12 dyskoboli z najlepszymi wynikami po kwalifikacjach. Polak oficjalnie sportową karierę ma zakończyć 5 września podczas Memoriału im. Kamili Skolimowskiej, który odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Bartłomiej Stój

Mistrz Europy juniorów sprzed sześciu lat wciąż może sporo nauczyć się od weterana Małachowskiego i innych dyskoboli. 25-latek pojechał do Tokio właśnie po naukę i na pewno sam udział w kwalifikacjach był dla niego testem. Jego rekord życiowy to 64,64 m i w kwalifikacjach najdalszy rzut był na odległość 62,84 m, co również nie dało mu awansu do finału, choć do tego osiągnięcia zabrakło drugiemu Polakowi… 10 centymetrów. Ostatecznie kwalifikacje zakończył na 14 miejscu.

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Tokio!

rzut dyskiem tokio 2020
Shutterstock

Faworyci w rzucie dyskiem na Olimpiadzie w Tokio

Rywale będą musieli się liczyć z Piotrem Małachowskim, ale tak jak wspominaliśmy konkurenci są w bardzo dobrej formy. A co gorsza jest ich wielu, dlatego zawody w rzucie dyskiem na IO 2020 zapowiadają się niezwykle ciekawie. Szwed Daniel Stahl, Litwin Andrius Gudzius, Austriak Lukas Weisshaidinger, to główni kandydaci do medali w rzucie dyskiem. Stahl to mistrz świata z 2019 roku, który na igrzyskach jeszcze nie zdobył medalu. 29-latek jest zdeterminowany i obecnie przewodzi światowemu rankingowi dyskoboli. Sporą zagadką jest forma Niemca Christopha Hartinga, mistrza olimpijskiego z 2016 roku. W rzucie dyskiem ważne będą zarówno eliminacje, jak i każdy rzut finałowego konkursu.

W kwalifikacjach zdecydowanie najlepszą formę zaprezentował Szwed Stahl, który jako jedyny pokonał barierę 66 metrów. Z kolei 65 metrów uzyskali inni faworyci do medali: Andrius Gudzius z Litwy, Matthew Danny z Australii, czy Kristjan Ceh ze Słowenii. W finale zaskoczyć może też wspomniany Austriak Lukas Weisshaidinger czy inny Szwed – Simon Petterson.

Oto pełna lista finalistów: Daniel Stahl (Szwecja), Andrius Gudzius (Litwa), Kristjan Ceh (Słowenia), Matthew Denny (Australia), Lukas Weisshaidinger (Austria), Mauricio Ortega (Kolumbia), Simon Pettersson (Szwecja), Sam Mattis (USA), Daniel Jasinski (Niemcy), Ola Stunes Isene (Norwegia), Clemens Prufer (Niemcy), Chad Wright (Jamajka).

Kiedy zawody rzutu dyskiem na IO 2020?

  • kwalifikacje – 30 lipca
  • finały – 31 lipca

Rzut dyskiem w Tokio – jakie rekordy do pobicia?

  • w rzucie dyskiem mężczyzn – Niemiec Juergen Schult posłał dysk na odległość 74,08 m. Miało to miejsce 6 czerwca 1986 roku.
  • w rzucie dyskiem kobiet – Gabriele Reinsch, reprezentantka ówczesnego NRD w 1988 roku rzucił dysk na odległość 76,80 m.

Rzut dyskiem Tokio 2020 – typy i kursy

Im bliżej igrzysk, tym oferta zakładów bukmacherskich się powiększa. Od dawna gracze mogą typować liczbę medali jaką zdobędzie reprezentacja Polski i ile w tym worku (a co!) będzie najcenniejszych krążków, czyli złotych. Analizując kursy Polska zdobędzie od 13 do 16 medali, co byłoby bardzo dobrym wynikiem. Wiadomo już, że nie będzie krążka w rzucie dyskiem, ale oferta olimpijskich zakładów jest stale aktualizowana i powiększana.

Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!


Czytaj więcej:

Rzut dyskiem na olimpiadzie

Posąg dyskobola jest jednym z najstarszych symboli igrzysk olimpijskich. Ta konkurencja techniczna będąca częścią lekkiej atletyki pojawiła się w nowożytnych igrzyskach już w 1896 roku. Co ciekawe na początku XX wieku istniały jeszcze inne konkurencje olimpijskie, będące odmianami rzutu dyskiem – rzut dyskiem sposobem starożytnym i rzut dyskiem oburącz. Pojawiły się one tylko w 1908 i 1912 roku i na zawsze zniknęły z programu letnich igrzysk.