Siatkówka na Igrzyskach Olimpijskich 2020. Polscy siatkarze faworytami w Tokio?

siatkarze polska olimpiada tokio

Reprezentacja polskich siatkarzy meczem z Iranem rozpocznie swój udział w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Czy drużyna Vitala Heynena pójdzie w ślady legendarnego zespołu Huberta Jerzego Wagnera i jako mistrzowie świata sięgnie po złote medale olimpijskie? Czy przełamana zostanie „klątwa” ćwierćfinałów z czterech ostatnich igrzysk?

Spis treści:

Drużyny i grupy na turnieju siatkówki mężczyzn na IO 2020

W turnieju siatkówki mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio udział weźmie 12 drużyn narodowych. Zostały one podzielone na dwie grupy.

Grupa A

  • Japonia, Polska, Włochy, Kanada, Iran, Wenezuela

Grupa B

  • Brazylia, USA, Rosja, Francja, Argentyna, Tunezja

W każdej grupie poszczególne drużyny zagrają ze sobą systemem „każdy z każdym”. Faza grupowa potrwa od 24 lipca do 1 sierpnia. Po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do ćwierćfinałów. Dwie pary ćwierćfinałowe utworzą zwycięzcy każdej z grup z drużynami z czwartych miejsc z drugiej grupy. Dwie kolejne pary zostaną wylosowane spośród drużyn, które zajęły miejsca drugie i trzecie w swoich grupach. Ćwierćfinały zostaną rozegrane 3 sierpnia. Ich zwycięzcy spotkają się w półfinałach (5 sierpnia). Zwycięzcy półfinałów 7 sierpnia zagrają w finale o złote medale, a przegrani o medale brązowe.

Grupowi rywale reprezentacji Polski w siatkówce w Tokio

Japonia

11. drużyna rankingu FIVB. Mistrzowie olimpijscy z 1972 roku, srebrni medaliści z roku 1968 i brązowi z 1964. Najlepsze osiągnięcie Japończyków na mistrzostwach świata to brązowe medale w latach 1970 i 1974. Jak widać, sukcesy japońskich siatkarzy to odległe lata, ale w Tokio na pewno sprzyjać im będzie rola gospodarzy turnieju olimpijskiego.

Włochy

9. drużyna rankingu FIVB. Włosi ani razu nie byli mistrzami olimpijskimi, ale mają w swoim dorobku 5 medali: 2 srebrne i 3 brązowe. Stawali na podium podczas dwóch ostatnich igrzysk olimpijskich: w 2016 roku na drugim miejscu, w 2012 na trzecim. Ponadto reprezentacja Włoch to trzykrotni mistrzowie świata i sześciokrotni mistrzowie Europy. Z pewnością będzie to najgroźniejszy rywal „Biało-Czerwonych” w fazie grupowej turnieju olimpijskiego w Tokio.

Kanada

10. drużyna rankingu FIVB. Największymi sukcesami kanadyjskich siatkarzy jest mistrzostwo CONCACAF w 2015 roku i brązowy medal Ligi Światowej w 2017 roku. Ostatnie Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku Kanada zakończyła w ćwierćfinale, przegrywając 0:3 z Rosją.

Iran

12. drużyna rankingu FIVB. Irańczycy również poprzednie igrzyska zakończyli na ćwierćfinale (porażka 0:3 z Włochami) i jest to jak dotąd ich najlepsze osiągnięcie w turniejach olimpijskich. Na mistrzostwach świata najwyższe miejsce zajęli w 2014 roku – szóste.

Wenezuela

33. drużyna rankingu FIVB. Zdecydowanie najsłabszy zespół w grupie A. Wenezuelczycy po raz ostatni wzięli udział w igrzyskach olimpijskich w 2008 roku i nie wyszli z grupy. Podobnie było podczas ostatnich mistrzostw świata z ich udziałem – w 2014 roku.

Czytaj także: Power Ranking – faworyci turnieju siatkarzy na IO 2020 w Tokio

siatkarze na igrzystkach olimpiskich

Polscy siatkarze jednym z faworytów Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Polscy kibice siatkówki mogą mieć uzasadnione nadzieje na to, że w gronie drużyn walczących w Tokio o medale znajdą się „Biało-Czerwoni”. Nasza reprezentacja jako aktualny mistrz świata jest sklasyfikowana w światowym rankingu FIVB na 2. miejscu. W ujęciu historycznym polska męska siatkówka może się pochwalić pokaźnym dorobkiem medalowym, na który składają się: złoty medal olimpijski (Montreal 1976), złote medale mistrzostw świata (1974, 2014 i 2018), srebrny medal mistrzostw świata (2006), oraz medale mistrzostw Europy: złoty (2009), srebrne (1975, 1977, 1979, 1981 i 1983) i brązowe (1967, 2011 i 2019).

Aby znaleźć się w strefie medalowej turnieju olimpijskiego w Tokio, trzeba pokonać przeciwnika ćwierćfinałowego, co na czterech ostatnich igrzyskach było dla polskich siatkarzy barierą nie do pokonania. Kluczem i pierwszym krokiem do sukcesu powinno być jednak wygranie swojej grupy A. Nie da się bowiem ukryć, że grupa B jest silniejsza i najlepiej byłoby zagrać w ćwierćfinale z drużyną, która zajmie w niej czwarte miejsce.

Terminarz meczów reprezentacji Polski w grupie A

  • 24.07.2021  Polska – Iran
  • 26.07.2021  Polska – Włochy
  • 28.07.2021  Polska – Wenezuela
  • 30.07.2021  Japonia – Polska
  • 01.08.2021  Polska – Kanada

Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!

polska siatkowa tokio 2020

Skład reprezentacji polskich siatkarzy na IO 2020

Rozgrywający:

Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz

Środkowi:

Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski

Atakujący:

Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek

Przyjmujący:

Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk

Libero:

Paweł Zatorski

Trener:

Vital Heynen

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Tokio!

reprezentacja polski w siatkowce na olimpiadze w tokio

Czytaj więcej:


Polscy siatkarze w historii igrzysk olimpijskich

Podczas IO 2020 w Tokio reprezentacja Polski siatkarzy po raz dziesiąty weźmie udział w turnieju olimpijskim. Polacy zadebiutowali na igrzyskach w 1968 roku w Meksyku, a potem uczestniczyli w trzech kolejnych turniejach z rzędu (Monachium, Montreal, Moskwa). Po 16 latach przerwy, polscy siatkarze zakwalifikowali się na igrzyska w Atlancie (1996), ominęły ich igrzyska w 2000 roku, ale od 2004 roku (IO w Atenach) aż do teraz regularnie co cztery lata biorą udział w siatkarskim turnieju olimpijskim.

Złote medale w Montrealu 1976

Największym jak dotąd sukcesem reprezentacji Polski siatkarzy na igrzyskach olimpijskich są złote medale wywalczone w Montrealu w 1976 roku. Zespół prowadzony wtedy przez legendarnego trenera Huberta Jerzego Wagnera, jako aktualny mistrz świata z 1974 roku, był jednym z głównych faworytów turnieju i wywiązał się ze swojej roli znakomicie, pokonując w dramatycznym finale drużynę ZSRR 3:2 i zdobywając mistrzostwo olimpijskie. Wcześniej w fazie grupowej Polacy wygrali wszystkie cztery mecze: z Koreą Południową, Kanadą, Kubą i Czechosłowacją, a w półfinale pokonali Japonię. W spotkaniu finałowym przegrywali z Rosjanami 0:1 i 1:2, ale dwa ostatnie sety należały już do polskiej złotej drużyny, z takimi siatkarskimi legendami w składzie, jak: Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz, Ryszard Bosek, czy Zbigniew Zarzycki.

“Klątwa” ćwierćfinałów?

Do strefy medalowej igrzysk olimpijskich „Biało-Czerwonym” udało się awansować jeszcze tylko jeden raz – w Moskwie w 1980 roku. Nie przywieźli jednak do kraju medali, bo przegrali z Bułgarią w półfinale i z Rumunią w meczu o 3. miejsce. Ostatnie cztery igrzyska kończyły się dla naszych siatkarzy zawsze tak samo – na ćwierćfinale. Zmieniały się tylko drużyny, które eliminowały Polaków z walki o medale. W 2004 roku była to Brazylia, w 2008 – Włochy, w 2012 – Rosja i w 2016 – Stany Zjednoczone. Najbardziej rozczarowujące były porażki w 2008 roku, gdy Polacy jechali na igrzyska jako wicemistrzowie świata i w 2016 roku, gdy liczyliśmy, że pójdą śladem drużyny Wagnera i jako aktualni mistrzowie świata zdobędą mistrzostwo olimpijskie. W Tokio będą mieli na to drugą szansę. Co się odwlecze, to nie uciecze?

Turnieje olimpijskie siatkarzy z udziałem Polski

IO 1968 Meksykfaza grupowa
IO 1972Monachium 9. miejsce
IO 1976 Montrealmistrzostwo
IO 1980Moskwa4. miejsce
IO 1996 Atlanta faza grupowa
IO 2004 Atenyćwierćfinał
IO 2008Pekinćwierćfinał
IO 2012Londynćwierćfinał
IO 2016Rio de Janeiroćwierćfinał