Polscy siatkarze jako faworyci Igrzysk Olimpijskich w Tokio

polska siatkowa tokio 2020

24 lipca od meczu z Iranem reprezentacja Polski siatkarzy rozpocznie swój udział w Igrzyskach Olimpijskich Tokio 2020. Czy drużyna Vitala Heynena pójdzie w ślady legendarnego zespołu Huberta Jerzego Wagnera i jako mistrzowie świata sięgnie po złote medale olimpijskie? Czy przełamana zostanie „klątwa” ćwierćfinałów z czterech ostatnich igrzysk?

Turniej siatkówki mężczyzn na IO 2020 w Tokio

W turnieju siatkówki mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio udział weźmie 12 drużyn narodowych. Zostały one podzielone na dwie grupy.

Grupa A

 • Japonia, Polska, Włochy, Kanada, Iran, Wenezuela

Grupa B

 • Brazylia, USA, Rosja, Francja, Argentyna, Tunezja

W każdej grupie poszczególne drużyny zagrają ze sobą systemem „każdy z każdym”. Faza grupowa potrwa od 24 lipca do 1 sierpnia. Po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy awansują do ćwierćfinałów. Dwie pary ćwierćfinałowe utworzą zwycięzcy każdej z grup z drużynami z czwartych miejsc z drugiej grupy. Dwie kolejne pary zostaną wylosowane spośród drużyn, które zajęły miejsca drugie i trzecie w swoich grupach. Ćwierćfinały zostaną rozegrane 3 sierpnia. Ich zwycięzcy spotkają się w półfinałach (6 sierpnia). Zwycięzcy półfinałów 8 sierpnia zagrają w finale o złote medale, a przegrani o medale brązowe.

Polscy siatkarze jednym z faworytów Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Polscy kibice siatkówki mogą mieć uzasadnione nadzieje na to, że w gronie drużyn walczących w Tokio o medale znajdą się „Biało-Czerwoni”. Nasza reprezentacja jako aktualny mistrz świata jest sklasyfikowana w światowym rankingu FIVB na 2. miejscu. W ujęciu historycznym polska męska siatkówka może się pochwalić pokaźnym dorobkiem medalowym, na który składają się: złoty medal olimpijski (Montreal 1976), złote medale mistrzostw świata (1974, 2014 i 2018), srebrny medal mistrzostw świata (2006), oraz medale mistrzostw Europy: złoty (2009), srebrne (1975, 1977, 1979, 1981 i 1983) i brązowe (1967, 2011 i 2019).

Aby znaleźć się w strefie medalowej turnieju olimpijskiego w Tokio, trzeba pokonać przeciwnika ćwierćfinałowego, co na czterech ostatnich igrzyskach było dla polskich siatkarzy barierą nie do pokonania. Kluczem i pierwszym krokiem do sukcesu powinno być jednak wygranie swojej grupy A. Nie da się bowiem ukryć, że grupa B jest silniejsza i najlepiej byłoby zagrać w ćwierćfinale z drużyną, która zajmie w niej czwarte miejsce.

Grupowi rywale reprezentacji Polski w siatkówce na IO w Tokio

Japonia

9. drużyna rankingu FIVB. Mistrzowie olimpijscy z 1972 roku, srebrni medaliści z roku 1968 i brązowi z 1964. Najlepsze osiągnięcie Japończyków na mistrzostwach świata to brązowe medale w latach 1970 i 1974. Jak widać, sukcesy japońskich siatkarzy to odległe lata, ale w Tokio na pewno sprzyjać im będzie rola gospodarzy turnieju olimpijskiego.

Włochy

7. drużyna rankingu FIVB. Włosi ani razu nie byli mistrzami olimpijskimi, ale mają w swoim dorobku 5 medali: 2 srebrne i 3 brązowe. Stawali na podium podczas dwóch ostatnich igrzysk olimpijskich: w 2016 roku na drugim miejscu, w 2012 na trzecim. Ponadto reprezentacja Włoch to trzykrotni mistrzowie świata i sześciokrotni mistrzowie Europy. Z pewnością będzie to najgroźniejszy rywal „Biało-Czerwonych” w fazie grupowej turnieju olimpijskiego w Tokio.

Kanada

10. drużyna rankingu FIVB. Największymi sukcesami kanadyjskich siatkarzy jest mistrzostwo CONCACAF w 2015 roku i brązowy medal Ligi Światowej w 2017 roku. Ostatnie Igrzyska Olimpijskie w 2016 roku Kanada zakończyła w ćwierćfinale, przegrywając 0:3 z Rosją.

Iran

8. drużyna rankingu FIVB. Irańczycy również poprzednie igrzyska zakończyli na ćwierćfinale (porażka 0:3 z Włochami) i jest to jak dotąd ich najlepsze osiągnięcie w turniejach olimpijskich. Na mistrzostwach świata najwyższe miejsce zajęli w 2014 roku – szóste.

Wenezuela

32. drużyna rankingu FIVB. Zdecydowanie najsłabszy zespół w grupie A. Wenezuelczycy po raz ostatni wzięli udział w igrzyskach olimpijskich w 2008 roku i nie wyszli z grupy. Podobnie było podczas ostatnich mistrzostw świata z ich udziałem – w 2014 roku.

Terminarz meczów reprezentacji Polski w grupie A

 • 24.07.2021  Polska – Iran
 • 26.07.2021  Polska – Włochy
 • 28.07.2021  Polska – Wenezuela
 • 30.07.2021  Japonia – Polska
 • 01.08.2021  Polska – Kanada

Kadra reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn

Rozgrywający

 • Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Marcin Komenda

Środkowi

 • Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Jakub Kochanowski, Piotr Nowakowski, Norbert Huber

Atakujący

 • Bartosz Kurek, Dawid Konarski, Maciej Muzaj

Przyjmujący

 • Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Aleksander Śliwka, Bartosz Kwolek, Bartosz Bednorz, Tomasz Fornal, Artur Szalpuk

Libero

 • Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek

Sztab trenerski

 • Trener selekcjoner: Vital Heynen, Asystenci: Michał Mieszko Gogol, Sebastian Pawlik, Paweł Woicki, Statystyk: Robert Kaźmierczak

Na Igrzyska Olimpijskie w Tokio każdy trener drużyny siatkarskiej będzie mógł powołać tylko 12 zawodników. Będzie to szczególnie trudne wyzwanie dla selekcjonera polskiej reprezentacji Vitala Heynena. Belgijski trener ma bowiem do dyspozycji co najmniej 20 siatkarzy prezentujących najwyższy poziom międzynarodowy. Wystarczy spojrzeć na powyższą kadrę opublikowaną na stronie PZPS. Trudno znaleźć tu nazwiska siatkarzy, którzy nie zasługiwaliby na udział w igrzyskach olimpijskich. Większość z nich na co dzień odgrywa główne role w najlepszych zespołach polskiej PlusLigi, ale także innych czołowych lig siatkarskich na świecie. W obecnej kadrze są niemal wszyscy mistrzowie świata z 2018 roku, a dodatkowo wzmocnił ją przez wielu ekspertów uznawany za najlepszego siatkarza na świecie Wilfredo Leon. A przecież na tej szerokiej kadrze nie kończy się lista kandydatów do olimpijskiego występu. Reprezentacyjne aspiracje zgłasza jeszcze kilku innych zawodników, z Marcinem Januszem, Łukaszem Kaczmarkiem, czy Kamilem Semeniukiem na czele.

Takiego bólu głowy i kłopotów bogactwa mogliby pozazdrościć Vitalowi Heynenowi selekcjonerzy wszystkich innych polskich drużyn narodowych. Oby tylko do samego końca trener miał wszystkich kadrowiczów do dyspozycji i selekcja była pozytywna, a nie negatywna (wymuszona kontuzjami albo zakażeniami). A jak już uda się wybrać „dwunastkę” na turniej olimpijski, Vitala Heynena czeka kolejne wyzwanie – wybór podstawowej „szóstki”. Pozostaje tylko życzyć, aby była to „szóstka” na medal.

reprezentacja polski w siatkowce na olimpiadze w tokio

Ostatnie sprawdziany polskich siatkarzy przed Tokio

Najważniejszym elementem selekcji na turniej olimpijski w Tokio z pewnością dla selekcjonera reprezentacji Polski będą tegoroczne mecze, podczas których będzie mógł sprawdzić aktualną formę swoich wybrańców i wypróbować różne warianty składu.

Liga Narodów 2021 w „bańce”

Takim poligonem doświadczalnym powinna być przede wszystkim Liga Narodów. Jej ubiegłoroczna edycja została odwołana z powodu pandemii koronawirusa. Z tego samego powodu edycja 2021 ma zostać rozegrana w zmienionej formule. Pierwotnie planowano, że Liga Narodów odbędzie się w wypróbowanym już systemie turniejów eliminacyjnych i turnieju finałowego. Cały cykl miał się rozpocząć 14 maja, a gospodarzem dwóch z pięciu turniejów eliminacyjnych miała być Polska. Turniej finałowy był planowany we Włoszech w dniach 23-27 czerwca.

Choć oficjalnie nie podano jeszcze nowych zasad ani nowego kalendarza imprezy, wiadomo już, że tamte ustalenia są nieaktualne. Aby ograniczyć do minimum konieczność podróżowania poszczególnych drużyn, działacze FIVB zaproponowali rozegranie tegorocznej Ligi Narodów w formule „bańki”. Polegałaby ona na tym, że wszystkie 16 uczestniczących zespołów rywalizowałoby w jednej lokalizacji, gdzie w ciągu około 40 dni grałyby ze sobą systemem „każdy z każdym”. Do ustalenia pozostał tylko wybór gospodarza takiego turnieju. Negocjacje trwają, a Polska jest wśród kandydatów.

Memoriał Huberta Jerzego Wagnera

Przez COVID-19 nie odbył się w ubiegłym roku także tradycyjny coroczny Memoriał Huberta Jerzego Wagnera. Teraz organizatorzy liczą, że XVIII edycję tego turnieju siatkarskiego uda się przeprowadzić w dniach 9-11 lipca w krakowskiej Tauron Arenie. Byłby to dla reprezentacji Polski ostatni sprawdzian przed wylotem na Igrzyska Olimpijskie w Tokio. Na razie nie wiadomo jeszcze, kto miałby być rywalem „Biało-Czerwonych”. W 2020 roku zaproszono reprezentacje Argentyny, Iranu i Tunezji.

Kursy na Letnie Igrzyska Olimpijskie w Tokio znajdziesz wkrótce w zakładach STS. Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów! 🥇

siatkarze na igrzystkach olimpiskich

Czytaj więcej:

Polscy siatkarze w historii igrzysk olimpijskich

Podczas IO 2020 w Tokio reprezentacja Polski siatkarzy po raz dziesiąty weźmie udział w turnieju olimpijskim. Polacy zadebiutowali na igrzyskach w 1968 roku w Meksyku, a potem uczestniczyli w trzech kolejnych turniejach z rzędu (Monachium, Montreal, Moskwa). Po 16 latach przerwy, polscy siatkarze zakwalifikowali się na igrzyska w Atlancie (1996), ominęły ich igrzyska w 2000 roku, ale od 2004 roku (IO w Atenach) aż do teraz regularnie co cztery lata biorą udział w siatkarskim turnieju olimpijskim.

Złote medale w Montrealu 1976

Największym jak dotąd sukcesem reprezentacji Polski siatkarzy na igrzyskach olimpijskich są złote medale wywalczone w Montrealu w 1976 roku. Zespół prowadzony wtedy przez legendarnego trenera Huberta Jerzego Wagnera, jako aktualny mistrz świata z 1974 roku, był jednym z głównych faworytów turnieju i wywiązał się ze swojej roli znakomicie, pokonując w dramatycznym finale drużynę ZSRR 3:2 i zdobywając mistrzostwo olimpijskie. Wcześniej w fazie grupowej Polacy wygrali wszystkie cztery mecze: z Koreą Południową, Kanadą, Kubą i Czechosłowacją, a w półfinale pokonali Japonię. W spotkaniu finałowym przegrywali z Rosjanami 0:1 i 1:2, ale dwa ostatnie sety należały już do polskiej złotej drużyny, z takimi siatkarskimi legendami w składzie, jak: Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz, Ryszard Bosek, czy Zbigniew Zarzycki.

“Klątwa” ćwierćfinałów?

Do strefy medalowej igrzysk olimpijskich „Biało-Czerwonym” udało się awansować jeszcze tylko jeden raz – w Moskwie w 1980 roku. Nie przywieźli jednak do kraju medali, bo przegrali z Bułgarią w półfinale i z Rumunią w meczu o 3. miejsce. Ostatnie cztery igrzyska kończyły się dla naszych siatkarzy zawsze tak samo – na ćwierćfinale. Zmieniały się tylko drużyny, które eliminowały Polaków z walki o medale. W 2004 roku była to Brazylia, w 2008 – Włochy, w 2012 – Rosja i w 2016 – Stany Zjednoczone. Najbardziej rozczarowujące były porażki w 2008 roku, gdy Polacy jechali na igrzyska jako wicemistrzowie świata i w 2016 roku, gdy liczyliśmy, że pójdą śladem drużyny Wagnera i jako aktualni mistrzowie świata zdobędą mistrzostwo olimpijskie. W Tokio będą mieli na to drugą szansę. Co się odwlecze, to nie uciecze?

Turnieje olimpijskie siatkarzy z udziałem Polski

IO 1968 Meksykfaza grupowa
IO 1972Monachium 9. miejsce
IO 1976 Montrealmistrzostwo
IO 1980Moskwa4. miejsce
IO 1996 Atlanta faza grupowa
IO 2004 Atenyćwierćfinał
IO 2008Pekinćwierćfinał
IO 2012Londynćwierćfinał
IO 2016Rio de Janeiroćwierćfinał

Adam Pisula

Tags: