Nowy sport na Igrzyskach Olimpijskich 2020. Polka blisko rekordu świata!

Igrzyska Olimpijskie 2020 ze wspinaczką

Podczas XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio kibice mają okazje oglądać zmagania o medale w kilku nowych dyscyplinach. Jedną z ciekawszych będzie wspinaczka sportowa, w której mistrzynią świata jest Polka – Aleksandra Mirosław. W konkurencji speed nie ma sobie równych, ale o medal będzie trudno.

Liczba i rodzaj dyscyplin sportowych podczas Igrzysk Olimpijskich zmienia się co jakiś czas i w historii pojawiały się oraz znikały różne sporty. Świat sportu otwiera się na nowości, czego efektem będzie spora grupa dyscyplin olimpijskich, które zadebiutują w Tokio. Bardzo dynamiczną i atrakcyjną rywalizacją jest wspinaczka.

Rekord świata czy medal Polki? Typy bukmacherskie

Skoro Aleksandra Mirosław jest od dłuższego czasu w ścisłej światowej czołówce, to szanse medalowe na Igrzyskach Olimpijskich 2020 powinny być duże? Tak jest tylko w teorii, bo olimpijska praktyka mówi co innego. Działacze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Światowej Federacji Wspinaczkowej (IFSC), którzy ustalili, że jedyną drogą do debiutu tego sportu w programie Igrzysk Olimpijskich 2020 jest połączenie trzech konkurencji w jedną. Powstała kombinacja wspinaczkowa sprawia, że nikt nie może powiedzieć, że czuje się faworytem.

Wszystko z powodu wspomnianych trzech konkurencji wspinaczkowych, które są sumowane i zliczane. To na ich podstawie ustalana jest kolejność i będą rozdawane medale olimpijskie. W efekcie nowych ustaleń i zmian, specjaliści od wbiegania po ścianach musieli w ekspresowym tempie zacząć nadrabiać zaległości w prowadzeniu i boulderingu. System liczenia i ustalania miejsc także budzi wątpliwości. Ustalono bowiem, że o kolejności na podium zdecydują iloczyny miejsc, które poszczególni zawodnicy zajmą w każdej z odmian.

Aleksandra Mirosław nie ma sobie równych w konkurencji speed. Tak było również podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Polka zdecydowanie była najlepsza. Mało tego, w kwalifikacjach do rekordu świata Mirosław zabrakło 0,1 sekundy. Właśnie ten cel jest jej podstawowym na tych igrzyskach. Na medal raczej nie ma szans, bo w dwóch pozostałych konkurencjach nie jest tak dobra. Mirosław znacznie słabiej spisała się w dwóch pozostałych konkurencjach – w boulderingu była 20. (ostatnia), zaś w prowadzeniu – 19.

Jest jednak i lepsza informacja. Podczas kolejnych Igrzyska Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku wspinaczka ma zostać rozbita na trzy odrębne konkurencje. Dla Aleksandry Mirosław oznacza to tylko jedno – gigantyczną szansę na złoty medal. Polka ma obecnie 27 lat i tylko zdrowie może stanąć na przeszkodzie w realizacji tego celu.

W Tokio faworytką do złotego medalu jest Słowenka Janja Garnbret. 22-latka od dwóch lat świetnie radzi sobie na międzynarodowej arenie. W kwalifikacjach w Tokio Garnbret m.in. bezbłędnie poradziła sobie z boulderingiem.

Aleksandra Mirosław, czyli światowa czołówka we wspinaczce sportowej

Wspomniana na wstępie Aleksandra Mirosław to jedna z najlepszych sportsmenek w swojej dyscyplinie. 25-latka wygrywała lub stawała na podium w niemal wszystkich imprezach, w których brała udział.

Minęło dziesięć lat, odkąd po raz pierwszy sięgnęła po tytuł mistrzyni świata. Niedawno w japońskim Hachioji lublinianka w kapitalnym stylu obroniła tytuł mistrzyni świata. Po 15-metrowej ścianie wbiegała pewnie i bez poważnych błędów technicznych. W finale o wysokiej formie Polki przekonała się Chinka Di Niu. Mirosław w wyścigu po złoto ustanowiła rekord Polski – 7.129 sekundy. W dodatku Polka na tej samej imprezie wywalczyła kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie 2020.

Wspinaczka sportowa w Tokio 2020

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio 2020 zawodnicy i zawodniczki po raz pierwszy będą rywalizować o medale olimpijskie. Areną zawodów będzie hala Aomi Sports Park. Na Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio wystąpi po 20 zawodników i 20 zawodniczek, maksymalnie po dwie osoby z jednego państwa. Starty zostały podzielone na trzy konkurencje:

 1. Bouldering (ang. Boulder). Zawodnicy wspinają się bez zabezpieczeń na szczyt czterometrowej ściany.
 2. Prowadzenie (ang. Lead). Wspinanie z linami zabezpieczającymi, które są przypinane do zaczepów wzdłuż trasy. Ściana ma 15 metrów, a zawodnicy 6 minut, żeby dostać się jak najwyżej.
 3. Wspinaczka na szybkość (Speed). Równocześnie na 15-metrową ścianę wspina się dwóch zawodników. Wygrywa ten z lepszym czasem.

Wspinaczka na IO 2020. Terminarz

 • 3 sierpnia – kwalifikacje mężczyzn
 • 4 sierpnia – kwalifikacje kobiet
 • 5 sierpnia – finały mężczyzn
 • 6 sierpnia – finały kobiet

🥇 Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!

Wspinaczka sportowa na Igrzyskach Olimpijskich 2020
Kyr

Wspinaczka sportowa kobiet. Lista startowa

 • Julia Chanourdie (Francja)
 • Kyra Condie (USA)
 • Shauna Coxsey (Wielka Brytania)
 • Janja Garnbret (Słowenia)
 • Anouck Jaubert (Francja)
 • Iulia Kapalina (Rosja)
 • Petra Klingler (Szwajcaria)
 • Mia Krampl (Słowenia)
 • Oceania Mackenzie (Australia)
 • Viktoriia Meszkowa (Rosja)
 • Aleksandra Mirosław (Polska)
 • Akiyo Noguchi (Japonia)
 • Miho Nonaka (Japonia)
 • Jessica Pilz (Austria)
 • Brooke Raboutou (Stany Zjednoczone)
 • Laura Rogora (Włochy)
 • Chaehyun Seo (Korea Południowa)
 • Yiling Song (Chiny)
 • Erin Sterkenburg (RPA)
 • Alannah Yip (Kanada)

Wspinaczka sportowa. Historia i rodzaje

Tokio 2020 to teraźniejszość, a jak wyglądała przeszłość? Historia tego sportu jest długa i bogata, bo wiele ludów i plemion sprawdzało swoje umiejętności wspinając się i pokonując przeszkody. Dawniej wspinaczka sportowa odbywała się na naturalnych drogach skalnych, jednak obecnie zawody przeprowadzone są na sztucznych ścianach, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mają identyczne szanse. Podczas zawodów wspinaczkowych zawodnicy oceniani są przez sędziów, którzy przydzielają punkty. Tak jak już wspominaliśmy wspinaczka sportowa, która otrzymała zielone światło na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio składa się tak naprawdę z trzech konkurencji.

🥇 Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Tokio!


Czytaj więcej: