Nowy sport na Igrzyskach Olimpijskich 2020. Wspinaczka sportowa szansą medalową dla Polski?

Igrzyska Olimpijskie 2020 ze wspinaczką

Podczas XXXII Letnich Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio kibice zobaczą zmagania o medale w kilku nowych dyscyplinach. Jedną z ciekawszych będzie wspinaczka sportowa, w której mistrzynią świata jest Polka – Aleksandra Mirosław.

Liczba i rodzaj dyscyplin sportowych podczas Igrzysk Olimpijskich zmienia się co jakiś czas i w historii pojawiały się oraz znikały różne sporty. Świat sportu otwiera się na nowości, czego efektem będzie spora grupa dyscyplin, które zadebiutują w Tokio. Bardzo dynamiczną i atrakcyjną rywalizacją jest wspinaczka.

Trzy sporty w jednym

Historia tego sportu jest długa i bogata, bo wiele ludów i plemion sprawdzało swoje umiejętności wspinając się i pokonując przeszkody. Dawniej wspinaczka sportowa odbywała się na naturalnych drogach skalnych, jednak obecnie zawody przeprowadzone są na sztucznych ścianach, dzięki czemu wszyscy uczestnicy mają identyczne szanse. Podczas zawodów wspinaczkowych zawodnicy oceniani są przez sędziów, którzy przydzielają punkty. Wspinaczka sportowa, która otrzymała zielone światło na Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio składa się tak naprawdę z trzech konkurencji. Wspinanie na czas, wspinanie na prowadzeniu i bouldering. Wspinaczka na czas polega na tym, że dwóch zawodników wspina się równocześnie, starając się prześcignąć rywala. Sportowcy są asekurowani i muszą dotrzeć na szczyt, gdzie znajduje się dzwonek. Z kolei wspinaczka na prowadzeniu polega na wspinaniu z asekuracyjną liną, a zadaniem zawodnika jest osiągnięcie jak najwyższego punktu na drodze o określonym stopniu trudności. No i jeszcze bouldering. Jest to wspinaczka bez asekuracji liną, a jedynym zabezpieczeniem jest „crashpad”, czyli specjalny materac umieszczony obok ściany wspinaczkowej. W tej konkurencji zawodnicy mają do pokonania krótkie, ale bardzo trudne przejścia, a punkty otrzymują za osiągnięcie jak najwyższego chwytu na ścianie.

Polska zawodniczka mistrzynią świata we wspinaczce sportowej

Także i w tym sporcie Polska ma utalentowanych zawodników. Wspomniana na wstępie Aleksandra Mirosław to jedna z najlepszych sportsmenek w swojej dyscyplinie. 25-latka wygrywała lub stawała na podium w niemal wszystkich imprezach, w których brała udział. Mija dziesięć lat, odkąd po raz pierwszy sięgnęła po tytuł mistrzyni świata. Niedawno w japońskim Hachioji lublinianka w kapitalnym stylu obroniła tytuł mistrzyni świata. Po 15-metrowej ścianie wbiegała pewnie i bez poważnych błędów technicznych. W finale o wysokiej formie Polki przekonała się Chinka Di Niu. Mirosław w wyścigu po złoto ustanowiła rekord Polski – 7.129 sekundy. W dodatku Polka na tej samej imprezie wywalczyła kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie 2020.

Jakie szanse Polski w nowym sporcie olimpijskim?

Skoro Aleksandra Mirosław jest od dłuższego czasu najlepsza na świecie, to szanse medalowe na Igrzyskach Olimpijskich 2020 powinny one być duże, prawda? Tak jest tylko w teorii, bo olimpijska praktyka mówi co innego. Działacze Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i Światowej Federacji Wspinaczkowej (IFSC), którzy ustalili, że jedyną drogą do debiutu tego sportu w programie Igrzysk Olimpijskich 2020 jest połączenie trzech konkurencji w jedną. Powstała kombinacja wspinaczkowa sprawia, że nikt nie może powiedzieć, że czuje się faworytem. Wszystko z powodu wspomnianych trzech konkurencji wspinaczkowych, które są sumowane i zliczane. To na ich podstawie ustalana jest kolejność i będą rozdawane medale olimpijskie. W efekcie nowych ustaleń i zmian, specjaliści od wbiegania po ścianach musieli w ekspresowym tempie zacząć nadrabiać zaległości w prowadzeniu i boulderingu. System liczenia i ustalania miejsc także budzi wątpliwości. Ustalono bowiem, że o kolejności na podium zdecydują iloczyny miejsc, które poszczególni zawodnicy zajmą w każdej z odmian.


Czytaj więcej:

Wspinaczka sportowa na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Sport dla wybranych. Zostało tylko kilka miejsc na Igrzyska Olimpijskie 2020

Na Igrzyskach Olimpijskich 2020 w Tokio wystąpi po 20 zawodników i 20 zawodniczek, maksymalnie po dwie osoby z jednego państwa. Na podstawie wyników kombinacji z MŚ w Hachioji zajętych jest już po siedem miejsc. W maju 2020 roku dojdzie w sumie dziesięcioro mistrzów kontynentów (po dwoje z Panameryki, Europy, Oceanii, Afryki i Azji), reprezentanci gospodarzy oraz dwoje na podstawie dzikich kart. O pozostałe dwanaście miejsc pretendenci stoczyli walkę na przełomie listopada i grudnia w specjalnych zawodach w Tuluzie. We Francji wystartowali najlepsi z rankingu Pucharu Świata w kombinacji wspinaczkowej. Awans na Igrzyska Olimpijskie 2020 uzyskali:

 • Adam Ondra (Czechy)
 • YuFei Pan (Chiny)
 • Alberto Ginés Lopez (Hiszpania)
 • Jan Hojer (Niemcy)
 • Bassa Mawem (Francja)
 • Nathaniel Coleman (USA)

 • Julia Chanourdie (Francja)
 • Mia Krampl (Słowenia)
 • Julia Kaplina (Rosja)
 • Kyra Condie (USA)
 • Laura Rogora (Włochy)
 • YiLing Song (Chiny)
Tags: