Lekkoatletyka – typy na najważniejsze imprezy w lekkiej atletyce

Blog » Lekkoatletyka

Biegi, skok o tyczce, skok w dal, rzut młotem, czy pchnięcie kulą? Sprawdź zapowiedzi najważniejszych imprez lekkoatletycznych. Typuj lekkoatletykę w STS!

Kursy na lekkoatletykę!

Strona 1 z 2 1 2

Typy na lekkoatletykę

Jeśli jesteś kibicem lekkoatletyki? Na naszej stronie znajdziesz zapowiedzi najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych! Śledź analizy i prognozy bukmacherskie i typuj lekkoatletykę w STS!

Sprawdź zakłady na lekkoatletykę!

lekkoatletyka typy

PZLA – organizuje zawody i pomaga zawodnikom

Polski Związek Lekkiej Atletyki odpowiada za całą dyscyplinę i pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu poszczególnych dyscyplin i konkurencji. Może mało osób wie, ale PZLA jest najstarszym stowarzyszeniem sportowym w Polsce. Pieczę nad lekkoatletyką związek ten objął w 1919 roku i od tego samego czasu jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF). Budżet organizacji jest wspierany przez sponsorów, ministerstwo sportu oraz własne wygenerowane środki. No dobrze, ale czym w ogóle zajmuje się ten związek, który odpowiada za sportowców uprawiających lekką atletykę? Jest on organizatorem wszelkich imprez lekkoatletycznych w Polsce, różnej rangi. Szkoli sędziów lekkoatletycznych, dba o rozwój i popularyzację tej dyscypliny. Ustala także zasady zdobywania kwalifikacji na Igrzyska Olimpijskie. Jako organizator informuje on o wszystkich wydarzeniach. Na stronie i w komunikatach znajdziemy wszystkie najważniejsze informacje przygotowane przez PZLA. Wyniki poszczególnych mityngów, czasy, rekordy i listy startowe. To jeszcze nie wszystko, co opracowuje PZLA. Tabele, statystyki poszczególnych polskich sportowców i olimpijczyków także znajdziemy w tym źródle.  Związek ten jest nie tylko najstarszym, ale i najbardziej utytułowanym stowarzyszeniem sportowym w Polsce. Wszystko za sprawą licznych medalistów olimpijskich w różnych dyscyplinach lekkiej atletyki.

Lekkoatletyka królową sportu. Dlaczego?

Nie bez przyczyny lekkoatletyka nosi ten zaszczytny tytuł i mimo, że nie jest tak popularna, jak choćby piłka nożna, wciąż jest bardzo szanowana. Dzieje się tak, gdyż lekkoatletyka to najstarszy sport świata. W czasach starożytnych nikt nie kopał piłki czy nią rzucał. Wtedy biegało się, skakało, rzucało się oszczepem, który był średniowieczną bronią. Lekkoatletyka odwołuje się do pierwotnych zachowań ludzi, do kultu sprawności fizycznej szeroko rozumianej. Wiele sportów powstawało w kolejnych wiekach, ale najstarsze konkurencje należą właśnie do królowej sportu. Poza tym lekkoatletyka ma szczególne miejsce podczas najważniejszej imprezy na świecie, czyli Letnich Igrzysk Olimpijskich. Sportowe zmagania na bieżni kończą zazwyczaj każde igrzyska, a największe emocje i zainteresowanie wzbudzają biegi sztafetowe, czy biegi na 100m mężczyzn i kobiet.

IAAF zarządza światową lekkoatletyką

Organizacja ta działa od 1912 roku i jeszcze do niedawna funkcjonowała pod nazwą Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych. Obecnie IAAF nazywa się World Athletics i zrzesza ponad dwustu członków, czyli organizacji lekkoatletycznych z poszczególnych państw. To sprawia, że ma więcej członków niż ONZ! Jakie są główne cele tej lekkoatletycznej organizacji? Przede wszystkim organizuje ona mistrzostwa świata w lekkoatletyce, halowe mistrzostwa świata, halowe mistrzostwa świata czy Diamentową Ligę. Z tego grona najważniejsze są MŚ. Lekkoatleci z całego świata rywalizują ze sobą o drugie najbardziej prestiżowe medale po Igrzyskach Olimpijskich. Poza tym World Athletics dba o rozwój tego sportu, standaryzację konkurencji i pomiaru wyników. Zatwierdza także rekordy świata oraz prowadzi klasyfikację medalową w lekkoatletyce. IAAF, a teraz WA dba o finansowe zabezpieczenie imprez lekkiej atletyki.

Diamentowa Liga to prestiż

Zawodowi sportowcy uprawiający lekkoatletykę mają niezwykle napięty terminarz startów. Co prawda Igrzyska Olimpijskie i MŚ w lekkoatletyce odbywają się co kilka lat, ale zwykły sezon także wypełniony jest wieloma zawodami i mityngami. Wśród nich najbardziej prestiżowa jest Diamentowa Liga. Jest to cykl lekkoatletycznych zawodów, który w 2010 roku zastąpił Golden League. Każdego roku odbywa się co najmniej 12 mityngów lekkoatletycznych w Europie, Ameryce Południowej i Azji. Zawodnicy gromadzą punkty w klasyfikacji generalnej i najlepsi pod koniec cyklu otrzymują najprawdziwszy diament wart kilkadziesiąt tysięcy dolarów. W sumie lekkoatleci i lekkoatletki rywalizują w 32 konkurencjach sportowych.

Skok o tyczce fascynuje od lat

Skok o tyczce Pokonywanie przeszkód dosłownie i w przenośni jest czymś, co każdy człowiek doświadcza w swoim życiu. Już w pradawnych czasach tak było, że aby przetrwać, trzeba było sobie radzić. W sporcie są konkurencje, które polegają na dosłownym pokonywaniu przeszkód i za to zawodnik otrzymuje medale i nagrody.  Najpopularniejszą konkurencją jest skok o tyczce, który jest połączeniem siły, techniki i gibkości. Poza tym trzeba pokonać strach, bo najlepsi lekkoatleci na świecie, którzy skaczą o tyczce, wznoszą się na wysokość szóstego metra. Dla zobrazowania to więcej niż skok z drugiego piętra budynku. Wiele elementów musi ze sobą współgrać, aby zakończyć skok o tyczce rekordem świata lub Europy. Inne podobne konkurencje także do prostych nie należą. Mamy na myśli skok wzwyż i skok w dal.  W tym pierwszym przypadku nie pomaga już tyczka, liczy się tylko technika i siła nóg. Podobnie zresztą jak w skoku w dal, gdzie lekkoatleta bierze rozbieg, a potem stara się wylądować jak najdalej w piasku. Trójskok natomiast jest pewną modyfikacją skoku w dal. Po dobiegnięciu do belki zawodnik może odbić się trzykrotnie na jednej z nóg i wylądować w piasku. Odległość jest mierzona od miejsca pierwszego odbicia.

Pchnięcie kulą jedną z konkurencji rzutowych

Na lekkoatletykę składa się wiele konkurencji wykorzystujących podstawowe, fizyczne umiejętności człowieka. Pisaliśmy o skakaniu, ale ludzie od początku swojego istnienia potrafią także bardzo dobrze rzucać. I to najróżniejszymi przedmiotami. Dlatego ważną częścią lekkiej atletyki są rzuty. Do takich należy m.in. pchnięcie kulą. Zawodnik wchodzi do wyznaczonego okręgu i musi z tego miejsca rzucić ważącą kilka kilogramów kulą. Każdy ma kilka prób, a do końcowej klasyfikacji liczona jest najdalsza odległość. Polscy sportowcy dobrze radzą sobie w pchnięciu kulą. Jeszcze lepiej wygląda to w rzucie młotem, w którym Polki i Polacy stanowią ścisłą światową czołówkę. Na czym polega rzut młotem? Podobnie jak w przypadku pchnięcia kulą, zawodnik w wyznaczonym okręgu musi siłą własnych mięśni wyrzucić jak najdalej lekkoatletyczny młot, który przypomina kulę połączoną z uchwytem za pomocą drutu. Młot lata na kilkadziesiąt metrów, a widzów przed nieprzyjemnym uderzeniem chroni specjalna siatka. Dalekie odległości uzyskują także lekkoatleci uprawiający rzut oszczepem i dyskiem. Są to dwie konkurencje nawiązujące do starożytnych czasów. Dyskobol jest niejako symbolem lekkoatletyki i greckich igrzysk olimpijskich. Oszczep w dawnych czasach służył do polowań i walki. Teraz na szczęście służy do bicia lekkoatletycznych rekordów świata.

Dziesięciobój lekkoatletyczny jednym z kilku wielobojów

Lekkoatletyka w odróżnieniu od innych sportów może pochwalić się dyscyplinami, które łączą w sobie kilka konkurencji. Dlatego podczas lekkoatletycznych MŚ czy Igrzysk Olimpijskich możemy się spotkać z kilkoma takimi konkurencjami. Wśród tych miksów najpopularniejsze są: dziesięciobój, siedmiobój i pięciobój. Pierwsze dwie konkurencje rozgrywane są podczas zawodów przez dwa dni, a konkurencje pięcioboju w ciągu jednego dnia imprezy sportowej. Jakie konkurencje stanowią podstawę wielobojów? Zasada jest taka, że zawodnicy muszą wykazać się szerokim wachlarzem umiejętności. Dlatego w wielobojach mamy konkurencje biegowe, na krótkim i dłuższym dystansie, rzuty i skoki. W siedmioboju i dziesięcioboju dochodzą kolejne konkurencje np. pchnięcie kulą czy większa liczba biegów (np. na 100m i 800m).

Biegi – najpopularniejsze konkurencje w lekkiej atletyce

Lekka atletyka Bieganie to podstawowa umiejętność człowieka. Ludzie od zarania dziejów albo kogoś gonili, albo przed czymś uciekali. W sporcie biega się, żeby być pierwszym na mecie, ustanowić jak najlepszy czas i zdobyć medal. Konkurencji biegowych jest najwięcej, bo dystanse są bardzo różne. Od tych najkrótszych na 100m, po te znacznie dłuższe liczące ponad 1000m. Biegi lekkoatletyczne dzielimy na grupy właśnie biorąc pod uwagę dystanse, jakie mają do pokonania zawodnicy. Są więc sprinty, biegi średnie, biegi długie oraz biegi przez płotki. Biegi średniodystansowe to te zbliżone do kilometra. Biegi na długim dystansie to 3000m, 5000m, 10000m, półmaraton i maraton. Biegi płotkarskie oczywiście charakteryzują się tym, że zawodnik podczas pokonywania dystansu musi przeskoczyć szereg ustawionych na bieżni płotków.

Sztafety znane i mniej znane

Biegi są zarówno konkurencjami lekkoatletycznymi indywidualnymi i drużynowymi. W tym drugim przypadku mówimy o sztafetach, które składają się z czterech zawodników reprezentujących drużynę. Najpopularniejszymi rodzajami sztafet w lekkoatletyce są 4x100m i 4x400m – zarówno w wykonaniu kobiet, jak i mężczyzn. Znane są jeszcze dwa inne rodzaje. Sztafeta olimpijska i sztafeta szwedzka. W obu przypadkach każdy członek sztafety ma do pokonania inny dystans. W sztafecie olimpijskiej  100m, 200m, 400m i 800m lub w odwrotnej kolejności. Natomiast sztafeta szwedzka składa się z zawodników pokonujących dystans 100m, 200m, 300m i 400m.

Sprint przykuwa uwagę całego świata

Jednak najpopularniejszym rodzajem biegu w zawodach lekkiej atletyki jest sprint. To on przykuwa uwagę mediów, kibiców, a ustanowione rekordy świata są najszerzej komentowane. Jeśli ktoś myśli, że sprint to tylko najkrótszy bieg, czyli na 100m i 60m w hali, ten jest w błędzie. Oficjalnie IAAF uznał za sprinty biegi także na dystansie 200m i 400m. Także sztafety na tych dystansach kategoryzowane są jako sztafety sprinterskie. Z tych wszystkich konkurencji najbardziej medialną jest bieg na 100m. Od lat rekordziści świata na 100m nazywani są za najszybszych ludzi na świecie. Nic więc dziwnego, że później rekordziści świata w sprincie poddawani są próbom biegom m.in. z gepardem, samochodem, czy nawet samolotem. Pobicie granicy 10 sekund na 100m stało się momentem przełomowym w lekkoatletyce.

Jesteś gotowy, żeby wygrać?