To miał być mecz nad meczami. Inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę i nacisk ze strony wielu reprezentacji sprawiły jednak, że FIFA wykluczyła Rosję z baraży, a Polska zagra na Stadionie Śląskim ze zwycięzcą meczu Szwecja – Czechy.
W skrócie:
- W grudniu 2020 roku wydawało się, że Rosja nie wystąpi na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej 2022 pod swoją flagą w związku z aferą dopingową, ale kara została skrócona z 2 lat do roku. Kara za inwazję i wojnę będzie jeszcze dotkliwsza
- Po rozpadzie ZSRR Rosja na MŚ zagrała do tej pory 4 razy, w 2018 roku będąc organizatorem Mundialu. Teraz Mundial w Katarze zobaczy tylko w telewizji
- Polska awansowała do finału baraży. Po raz pierwszy zagra w barażach do dużego turnieju.
Polska vs Rosja. Zamiast meczu oświadczenia i decyzje FIFA
Gdy tylko wojska rosyjskie zaatakowały Ukrainę, PZPN wraz z kadrowiczami podjęli szybką decyzję – Polska z Rosją nie zagra, ani w Rosji, a nie w innym terminie, ani też na neutralnym terenie. Zachęceni polskimi staraniami przedstawiciele szwedzkiej i czeskiej federacji piłkarskiej podjęli podobne decyzje. UEFA i FIFA zostały postawione pod ścianą, ale na finalne decyzje trzeba było czekać.
Najpierw szuka rozwiązania, co zamiast barażu Rosja – Polska? Rozważano mecz Polski ze Słowacją, która była w eliminacjach tuż za Rosją lub z Węgrami, które były najbliżej baraży MŚ. Zdecydowano jednak o walkowerze dla Rosji, który oznaczał bezpośredni awans Polski do finału barażu w ścieżce B. Federacja rosyjska odwołała się jednak do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. I znów biurokratyczna machina mieliła przez kilka dni, aż w końcu zapadła ostateczna decyzja. Pomyślna dla biało-czerwonych.
Biało-czerwoni mogą więc przygotowywać się do finału baraży, który – co ważne – odbędzie się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Co prawda sztab szkoleniowy nie zna jeszcze rywala, ale czas by przygotować się do tego bardzo ważnego i trudnego meczu.
⚽ Typuj mecze eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!
Czytaj więcej:
- Sprawdź typy na Mudial!
- Historia piłkarskich Mistrzostw Świata w pigułce
- Grupy eliminacji MŚ UEFA. Kto awansował, kto zagra w barażach?
- Terminarz MŚ w piłce nożnej. Kalendarz eliminacji, baraży, fazy grupowej i pucharowej
- Gospodarze Mistrzostw Świata w piłce nożnej
- Zasady MŚ w piłce nożnej. Jakie ścieżki awansu na Mundial 2022?
- Gdzie odbędzie się Mundial 2022? Oto stadiony w Katarze!
- Najlepsi strzelcy Mundiali. Kto zdobędzie tytuł Króla strzelców w Katarze 2022?
- Zwycięzcy Mistrzostw Świata w piłce nożnej. Kto dołączy do tego grona w Katarze?
Jak to w przeszłości bywało, czyli bilans meczów Polska vs Rosja
Do meczu nie dojdzie, ale historia spotkań obu drużyn jest bogata. Warto więc prześledzić, jak wyglądała rywalizacja Polski i Rosji w przeszłości. Nie wiadomo bowiem kiedy znów dojdzie do takie meczu w piłce nożnej.
- ZSRR – Polska 3:0, 23.06.1957, el. MŚ
- Polska – ZSRR 2:1, 20.10.1957, el. MŚ
- ZSRR – Polska 2:0, 24.11.1957, el MŚ, baraże
- ZSRR – Polska 7:1, 19.05.1960, towarzyski
- Polska – ZSRR 1:0, 21.05.1967, towarzyski
- Polska – ZSRR 0:1, 28.07.1967,el. IO
- ZSRR – Polska 2:1, 4.08.1967, el. IO
- ZSRR – Polska 1:2, 5.09.1972, IO
- ZSRR – Polska 4:1, 7.09.1977, towarzyski
- ZSRR – Polska 0:0, 4.07.1982,MŚ
- Polska – ZSRR 1:1, 22.05.1983, el. ME
- ZSRR – Polska 2:0, 9.10.1983, el. ME
- ZSRR – Polska 2:1, 1.06.1988, towarzyski
- Polska – ZSRR 1:1, 23.08.1989, towarzyski
- Rosja – Polska 2:0, 2.06.1996, towarzyski
- Polska – Rosja 3:, 27.05.1998, towarzyski
- Rosja – Polska 2:2, 22.08.2007, towarzyski
- Polska – Rosja 1:1, 12.06.2012, ME
- Polska – Rosja 1:1, 01.06.2021, towarzyski
Ogółem: 19 meczów, 4 zwycięstwa Polski, 6 remisów, 9 zwycięstw Rosji (dawniej ZSRR). Bramki – 18:34
Pamiętne mecze Polski z Rosją
Mecze Polska – Rosja, Polska – Niemcy, czy Polska – Anglia można zaliczyć do największych klasyków, spotkań z bogatą historią i naznaczonych polityczno-społecznymi aspektami. Ze względów politycznych i czasów słusznie minionych, mecze biało-czerwonych z Rosją zawsze miały swój odrębny, większy ciężar gatunkowy, a dobry wynik sportowy był lekarstwem dla całego społeczeństwa. Co ciekawe w XXI wieku żadne z drużyn nie odniosła jeszcze zwycięstwa, bo mecze kończyły się remisami. Łączny bilans nie jest korzystny dla Polski, bo w czasach istnienia Związku Radzieckiego ich drużyna była niezwykle silna. Biało-czerwoni mniejsze i większe sukcesy w meczach z Sowietami jednak odnosili.
Polska – Rosja 1:1 (Euro 2012)
Ostatnia konfrontacja obud drużyn. 12 czerwca 2012 roku na Stadionie Narodowym w Warszawie oba zespoły zagrały w drugiej kolejce fazy grupowej Euro 2012. Polska po rozczarowującym remisie z Grecją na otwarcie, potrzebowała zwycięstwa. Rosjanie byli w dużo bardziej komfortowej sytuacji, bo w pierwszym meczu turnieju rozgromili Cechów aż 4:1. Biało-czerwoni lepiej rozpoczęli mecz i stworzyli sobie kilka okazji, zwłaszcza po stałych fragmentach gry, ale świetnie bronił bramkarz Rosji. Do przerwy prowadzili jednak Rosjanie, po tym, jak polska obrona zaspała przy rzucie wolnym. Biało-czerwoni rzucili się do odrabiania strat i to się udało za sprawą Jakuba Błaszczykowskiego, który popisał się przepięknym trafieniem z dystansu. Polacy jednak opadli sił i na więcej ich nie było stać. Remis nie oznaczał odpadnięcia z turnieju, ale biało-czerwoni musieli wygrać z Czechami. A jak było, wszyscy pamiętamy…
Polska – Rosja 3:1 (1998 rok)
Niby był to tylko mecz towarzyski, ale… to ostatnie zwycięstwo biało-czerwonych w historii konfrontacji z Rosją. Mecz odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie, który był… w przebudowie. Reprezentację Polski prowadził wówczas Janusz Wójcik, a zespół nie awansował ani na MŚ w 1998 roku, ani na Euro 2000. Mimo tego Polacy sprawili niespodziankę swoim kibicom. Najpierw szybkiego gola strzelił Mirosław Trzeciak, ale Rosjanie szybko odpowiedzieli. Druga połowa była popisem Tomasza Hajty, który niespodziewanie zdobył dwie bramki.
ZSRR – Polska 0:0 (MŚ 1982)
Mecz pełen politycznych podtekstów. Stan Wojenny w Polsce, a reprezentację czekały mecze na mundialu w Hiszpanii. Realizatorzy polskiej telewizji trudzili się by nie pokazać kibiców na trybunach z ogromnymi transparentami „Solidarność”. Bezbramkowy remis odebrano, jako sukces Polski. To wtedy Włodzimierz Smolarek pokazał, jak można w końcówce meczu „kraść” czas, za każdym razem biegnąć z piłką w kierunku narożnika i tam nie dając jej sobie odebrać. Trudne czasy, mistrzostwa świata i dobry występ. Tak można podsumować tamten mecz, jeszcze z reprezentacją Związku Radzieckiego.
Polska – ZSRR 2:1 (el. MŚ 58)
Mecz z października 1957 roku to mecz symbol, mecz legenda. Znów areną zmagań był Stadion Śląski. Wypełniony po brzegi kibicami, którzy marzyli tylko o jednym, o pokonaniu Sowietów. Rany II wojny światowej jeszcze były otwarte, tło historyczno-polityczne odgrywało ogromną rolę. Hymn z dumą odśpiewało 100 tys. ludzi zgromadzonych na trybunach. W dodatku zespół ZSRR był niezwykle mocnym przeciwnikiem. W bramce Lew Jaszyn. Ale bohaterem został Gerard Cieślik, napastnik Ruchu Chorzów, legenda „Niebieskich”. Dwa gole sprawiły, że stał się bohaterem narodowym. Miesiąc później ZSRR zrewanżowało się polskiej drużynie i to oni pojechali na mistrzostwa świata 1958 roku. Pierwszy mecz zapisał jednak złotymi głoskami piękny rozdział historii polskiego futbolu.
W czwartek, 24 marca 2022, godz. 18:00. W Moskwie.
W zakładach bukmacherskich są większe niż wcześniej. Aktualny kurs wynosi 1.85