6. etap Tour de Pologne. Inaczej w Katowicach

tour de pologne katowice typy

Świątynia sprintu, jak nazywano kolarski finisz w Katowicach po tragicznym wypadki w 2020 roku musiała przejść przeobrażenie. W TdP 2021 w Katowicach odbędzie się etap jazdy indywidualnej na czas, który będzie miał ogromny wpływ na klasyfikację generalną wyścigu.

Trasa 6. etapu Tour de Pologne 2021: Katowice – Katowice (19 km)

Trasa szóstego etapu, będącego zarazem przedostatnim etapem tegorocznego wyścigu wyznaczona została tylko w stolicy Górnego Śląska. Kolarze wyruszą z ul. Olimpijskiej, a finiszować będą na al. Korfantego. Zawodnicy przejadą m.in. przez centrum miasta, dzielnicę Nikiszowiec oraz Dolinę Trzech Stawów.

19-kiloemtrowa trasa posiadać będzie wiele odcinków prostych, na których poszczególni kolarze będą mogli podkręcić tempo. Ostatnie 3 kilometry do mety będą najpierw odcinkiem lekko w dół, a później niemalże płaskim, co sprzyjać będzie szybkiemu finiszowi poszczególnych kolarzy w jeździe indywidualnej na czas.

Tour de Pologne 2020 – wypadek w Katowicach

Wydarzenia z ubiegłorocznego etapu w Katowicach zaważyły na tym, że w TdP 2021 zmieniono plan i program ścigania, przez co kibice na Górnym Śląsku zobaczą z bliska jazdę indywidualną na czas. Rok temu na mecie i podczas finiszu rozpędzonego peletonu doszło do niezwykle groźnego wypadku.

Pod katowickim Spodkiem grupa kolarzy jadą w dół ulicą finiszowała z prędkością sięgającą 80km/h. Fabio Jakobsen walczył o zwycięstwo z rodakiem Dylanem Groenewagenem, ale tuż przed linią mety ten drugi zepchnął rywala na barierki. Jakobsen w stanie krytycznym trafił do szpitala, gdzie przeszedł długą i poważną operację. Nie był to jedyny zabieg, który odbył kolarz po tamtej feralnej kraksie.

Zawodnik był bliski śmierci, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Po tamtym finiszu rozgorzała dyskusja na temat finiszu w Katowicach podczas kolejnych edycji Tour de Pologne. Wielu ekspertów i kolarzy uważało, że to zbyt ryzykowne i niebezpieczne. Unia Kolarska się z tym zgodziła i organizatorzy TdP 2021 zmienili katowicki etap. Teraz ma być równie ciekawie, ale o wiele bezpiecznej.

Kto faworytem 6. etapu Tour de Pologne? Typy bukmacherskie

Jazda indywidualna na czas w kolarstwie to niemalże osobna konkurencja. Wielu świetnych kolarzy ma problemy z taką jazdą. Nie jest to ani wspinaczka w górach, ani finisz sprintu. Z kolei wyniki jazdy indywidualnej na czas będą miały ogromny wpływ na to, kto wygra Tour de Pologne 2021. Typy i kursy przed oraz po etapie w Katowicach z pewnością będą się sporo różniły.

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Kiedy odbędzie się 6. etap Tour de Pologne?

Sobota, 14 sierpnia

Gdzie oglądać 6. etap wyścigu w Katowicach?

TVP Sport (15:20-19:15), TVP 1 (17:25-19:15)

Tags: