Startuje Tour de Pologne 2021! Jakie prognozy na pierwszy etap? Kto faworytem wyścigu?

1-etap-tour-de-pologne-typy

Po raz 78 w historii odbędzie się kolarski wyścig Tour de Pologne. 7 etapów, 1140 kilometrów i 22 zespoły na starcie. Największe zmiany dotyczą etapu w Katowicach. TdP 2021 zapowiada się niezwykle emocjonująco. Pierwszy etap Lublin – Chełm już 9 sierpnia.

Kto faworytem pierwszego etapu, jak i całego wyścigu Tour de Pologne? Typy bukmacherskie

Tour de Pologne od lat jest zaliczany do zawodów kategorii 2.UWT należącej do cyklu UCI World Tour. Od late na starcie kibice kolarstwa w Polsce mogą podziwiać najlepsze drużyny na świecie i wielu wyróżniających się kolarzy. Dla wielu zawodników start w TdP jest ważnym etapem w sezonie kolarskim. Tour de Pologne jest bardzo nieprzewidywalnym wyścigiem kolarskim, w którym trudno wskazać kilku wielkich faworytów. Trasa tegorocznego wyścigu jest mocno zróżnicowana, do tego dochodzi jazda indywidualna na czas, co sprawia, że wielu kolarzy będzie miało szansę na ostateczny triumf.

W STS kolarstwo zajmuje ważne miejsce w ofercie, a najważniejsze wyścigi, jak choćby Tour de France, czy Vuelta a Espana można obstawiać na wiele sposobów. W ofercie nie brakuje oczywiście zakładów na Tour de Pologne 2021. Gracze mogę nie tylko obstawiać zwycięzców poszczególnych etapów, ale również typować, który z kolarzy będzie wyżej w klasyfikacji w zakładach typu H2H.

TdP 2021 to też bogata oferta zakładów długoterminowych:

  • Narodowość zwycięzcy
  • Klasyfikacja generalna
  • Grupa kolarska zwycięzcy
  • Przewaga czasowa zwycięzcy
  • Miejsce w klasyfikacji Michała Kwiatkowskiego
  • Miejsce najlepszego z Polaków

Trasa 1. etap Tour de Pologne: Lublin – Chełm (216 km)

Tegoroczna edycja wyścigu dookoła Polski rozpoczyna się na Placu Zamkowym w Lublinie. Podczas 216 kilometrów kolarze spotkają trzy lotne premie. Będą one miały miejsce w Batorzu, Godziszowie oraz Krasnymstawie. To jeszcze nie wszystko, bo zaplanowano też trzy premie górskie III kategorii. Z kolei 100 km przed linią mety zaplanowano premię specjalną.

Organizatorzy charakteryzują trasę pierwszego etapu jako wymagającą, pełną licznych, choć niezbyt dużych podjazdów. Meta pierwszego etapu TdP będzie mieściła się w Chełmie, gdzie odbędzie się ok. ośmiokilometrowa runda. Na ostatnich trzech kilometrach trasy na kolarzy czekać będą krótkie nachylenia rzędu 3,8%-8,1%.

Zmiany w Tour de Pologne 2021

Trasa wyścigu została oficjalnie zaprezentowana 20 maja tego roku. Największą odmianą w porównaniu z latami poprzednimi jest etap w stolicy Górnego Śląska, czyli w Katowicach. Do tej pory kojarzył się on z pętlami wokół miasta i niezwykle szybkim finiszem na ulicy Korfantego.

Jednak wydarzenia z Tour de Pologne 2020 i straszny wypadek Fabio Jakobsena sprawił, że profil i charakter etapu był mocno krytykowany przez kolarzy, jak i przedstawicieli drużyn, czy też kolarskich organizacji. W efekcie czego w tym roku odbędzie się etap Katowice-Katowice, który będzie jazdą indywidualną na czas.

Wyścig, który rozpocznie się w poniedziałek, zakończy się 15 sierpnia w Krakowie. Najdłuższym etapem będzie trzeci, który liczyć będzie 226 km.

Kiedy rozpoczyna się Tour de Pologne?

Poniedziałek, 9 sierpnia

Gdzie oglądać 1. etap wyścigu Lublin – Chełm?

TVP 1 (17:20-19:15), TVP Sport (12:50-19:05)