Speedway of Nations. Pewny awans Polaków do finału?

speedway of nations

W piątek i sobotę (17-18 września) w łotewskim Daugavpils odbędą się dwa półfinały Speedway of Nations, czyli Drużynowych Mistrzostw Świata na żużlu. Nas bardziej interesują piątkowe zawody, w których wystartuje reprezentacja Polski. W jakim składzie wystąpią „Biało-Czerwoni” i jakie mają szanse na awans do październikowego finału w Manchesterze? Zapraszamy do lektury naszej zapowiedzi turnieju!

Kto awansuje do finału Speedway of Nations? Typy bukmacherskie

Czy Polska wygra
1. półfinał SoN?
Tak
(2.25)
Nasza drużyna dysponuje najsilniejszym składem

Przed rozpoczęciem pierwszego półfinału Speedway of Nations role dla poszczególnych drużyn wydają się rozpisane. To reprezentacje Polski, Danii i Szwecji między sobą powinny rozstrzygnąć kolejność na podium zawodów, a pozostałe drużyny stanowić będą tylko tło dla ich rywalizacji.

Potwierdzają to stawki kursowe w zakładach bukmacherskich STS. Zwycięstwo Polaków zostało oznaczone najniższą – 2.25. Dalej w kolejności są: Dania (2.50) i Szwecja (4.00). Te kursy nie są zbyt wysokie, ale już za ewentualne zwycięstwo którejś z pozostałych ekip bukmacher zdecydował się zapłacić o wiele więcej: Czechy i Finlandia – kurs po 30.00, Słowenia i USA – po 100.00.

Wystarczy spojrzeć na składy uczestników pierwszego półfinału Speedway of Nations, by zorientować się, że taki rozdział kursów jest jak najbardziej uzasadniony. Trener „Biało-Czerwonych” Rafał Dobrucki ma do dyspozycji dwukrotnego Indywidualnego Mistrza Świata i wicelidera obecnej edycji Speedway Grand Prix – Bartosza Zmarzlika oraz utalentowanych młodzieżowców Dominika Kuberę i Jakuba Miśkowiaka – ten pierwszy już zdążył błysnąć w tegorocznym Grand Prix.

Liderem Duńczyków jest Leon Madsen – wicemistrz świata z 2019 roku i siódmy zawodnik obecnej edycji SGP. Dla szwedzkiej drużyny najwięcej punktów powinien zdobyć Fredrik Lindgren – dwukrotny brązowy medalista Indywidualnych Mistrzostw Świata (2018 i 2020) i czwarty żużlowiec w klasyfikacji Speedway Grand Prix 2021. W pozostałych drużynach próżno szukać tak utytułowanych zawodników.

Speedway of Nations 2021. Podstawowe informacje

Edycja 2021 Speedway of Nations rozpocznie się od dwóch półfinałów rozegranych w dniach 17-18 września w łotewskim mieście Daugavpils (Dyneburg). W pierwszym półfinale rywalizować będą: Polska, Dania, Szwecja, Finlandia, Czechy, Słowenia i USA. W drugim: Rosja, Australia, Łotwa, Ukraina, Niemcy, Francja i Włochy. Do finału, który odbędzie się w dniach 16-17 października w Manchesterze, zakwalifikują się po trzy najlepsze drużyny z każdego półfinału, a stawkę zespołów uzupełni Wielka Brytania, jako gospodarz.

Areną zawodów w Daugavpils będzie Lokomotiv Stadium o pojemności 7,5 tysiąca widzów. Tor żużlowy ma długość 373 metry, a jego rekordzistą jest Grigori Łaguta, który osiągnął czas 66,01 sekundy.

Składy uczestników 1. półfinału SoN 2021

Menedżerowie każdej z drużyn uczestniczących w Speedway of Nation mieli prawo powołać na te zawody po pięciu żużlowców – trzech seniorów i dwóch młodzieżowców (U21). Przed rozpoczęciem turnieju półfinałowego będą musieli wybrać z tego grona dwóch seniorów i jednego młodzieżowca.

Z polskiego obozu dochodzą informacje, że zamiast Macieja Janowskiego trener Rafał Dobrucki do podstawowego składu wstawi Dominika Kuberę. Jest to podyktowane słabszą postawą Janowskiego w ostatnich zawodach Speedway Grand Prix, a z drugiej strony znakomitymi wynikami Kubery w drużynowych mistrzostwach Europy, które odbyły się właśnie w Daugavpils.

Najsilniejszymi składami piątkowego półfinału Speedway of Nations dysponują reprezentacje Polski, Danii i Szwecji, dlatego właśnie te drużyny są głównymi faworytami do zajęcia pierwszych trzech miejsc premiowanych awansem do finału.

 • Polska: Bartosz Zmarzlik, Dominik Kubera, Jakub Miśkowiak (U21), Maciej Janowski (rezerwowy), Wiktor Lampart (rezerwowy U21)
 • Dania: Leon Madsen, Mikkel Michelsen, Mads Hansen (U21), Anders Thomsen (rezerwowy), Jonas Seifert-Salk (rezerwowy U21)
 • Szwecja: Fredrik Lindgren, Pontus Aspgren, Philip Hellstrom-Bangs (U21), Jacob Thorssell (rezerwowy), Alexander Woentin (rezerwowy U21)
 • Finlandia: Timo Lahti, Tero Aarnio, Timo Salonen (U21), Jesse Mustonen (rezerwowy), Roni Niemela (rezerwowy U21)
 • Czechy: Vaclav Milik, Josef Franc, Jan Kvech (U21), Daniel Klima (rezerwowy), Petr Chlupac (rezerwowy U21)
 • Słowenia: Matić Ivacić, Nick Skorja, Anze Grmek (U21)
 • USA: Broc Nicol, Luke Becker, Anthony Dion (U21), Dillon Ruml (rezerwowy)

Czytaj także: Praktyczny poradnik jak obstawiać żużel. Zwiększ szanse na wygraną u bukmachera!

speedway of nations polscy zuzlowcy druzynowe mistrzostwo swiata

Historia Speedway of Nations. Ostatni zwycięzcy

Speedway of Nations to już trzeci w historii format Drużynowych Mistrzostw Świata na Żużlu, organizowanych od 1960 roku. Na lata 2001-2017 mistrzostwa przybrały nazwę Drużynowego Pucharu Świata, a od roku 2018 odbywają się pod obecną nazwą.

Na przestrzeni lat zmieniały się nie tylko nazwy tego turnieju żużlowego, ale także jego formuła. Początkowo cykl składał się z zawodów eliminacyjnych, barażowych, aż po fazę półfinałową i finałową, a w każdej z reprezentacji uczestniczyło po czterech podstawowych zawodników.

Speedway of Nations ma bardziej uproszczoną formułę. Zespoły podczas zawodów składają się z dwóch żużlowców (plus młodzieżowiec i rezerwowi), a całe mistrzostwa ograniczają się do półfinałów i turniejów finałowych. W roku ubiegłym, ze względu na pandemię koronawirusa, ta formuła została jeszcze bardziej ograniczona – tylko do finału.

Najbardziej utytułowanym zespołem w całej historii Drużynowych Mistrzostw Świata jest żużlowa reprezentacja Danii, która 15 razy zdobywała tytuł. Na drugim miejscu w tym zestawieniu jest Polska z trzynastoma złotymi medalami w dorobku, a na trzecim Szwecja (11 złotych medali).

Biorąc pod uwagę tylko dwa ostatnie formaty zmagań o tytuł najlepszej żużlowej drużyny narodowej na świecie, to reprezentacja Polski zdominowała Drużynowy Puchar Świata. W latach 2001-2017 „Biało-Czerwoni” wygrali osiem razy. Z kolei w Speedway of Nations dominują Rosjanie, którzy wygrali wszystkie trzy rozegrane jak dotąd edycje.

🏁 Kursy na Grand Prix na żużlu znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Klasyfikacje końcowe poprzednich edycji SoN

2020

 1. Rosja
 2. Polska
 3. Dania
 4. Szwecja
 5. Australia
 6. Wlk. Brytania
 7. Czechy

2019

 1. Rosja
 2. Polska
 3. Australia
 4. Dania
 5. Szwecja
 6. Niemcy
 7. Wlk. Brytania

2018

 1. Rosja
 2. Wlk. Brytania
 3. Polska
 4. Dania
 5. Australia
 6. Szwecja
 7. Niemcy
Kiedy i gdzie odbędzie się 1. półfinał Speedway of Nations?

Piątek 17 września
Lokomotiv Stadium (Daugavpils)

Gdzie oglądać 1. półfinał Speedway of Nations?

Canal+ Sport 2, godz. 17:30