Polskie siatkarki walczą o awans na Igrzyska Olimpijskie 2020

Polskie siatkarki walczą o udział w Igrzyskach Olimpijskich 2020!

Już w piątek reprezentacja Polski w siatkówce kobiet rozpocznie bój o olimpijski awans. Pierwszym rywalem podopiecznych trenera Jacka Nawrockiego będzie drużyna Portoryko, w sobotę zmierzą się z Tajlandią, a najtrudniejsze zadanie czeka je w niedzielę, gdy po drugiej stronie siatki staną mistrzynie świata Serbki. Interkontynentalny turniej kwalifikacyjny zostanie rozegrany we Wrocławiu.

Pierwsza z dwóch szans na olimpijski awans

Jeszcze w październiku ubiegłego roku wydawało się, że Polki w ogóle nie będą miały możliwości walki o udział w turnieju olimpijskim. Prawo gry w interkontynentalnych turniejach kwalifikacyjnych mają bowiem tylko dwadzieścia cztery najwyżej sklasyfikowane drużyny w światowym rankingu FIVB (poza Japonią, która jako gospodarz ma zagwarantowany udział w igrzyskach), a reprezentacja Polski zajmowała w tym rankingu 26. miejsce, czyli o jedną pozycję za nisko. Na szczęście w grudniu wyprzedzająca Polskę Kuba zrezygnowała z udziału w kwalifikacjach, tym samym zwalniając miejsce dla naszych siatkarek. 24 drużyny zostały podzielone na sześć grup po cztery zespoły. Uczestniczki każdej grupy rozegrają pomiędzy sobą turniej systemem każdy z każdym, awans na igrzyska uzyska zwycięzca każdej grupy, czyli sześć drużyn. Polska zagra z Serbią, Tajlandią i Portoryko jako gospodarz turnieju grupy A rozgrywanego we Wrocławiu. Nie da się ukryć, że naszym siatkarkom bardzo trudno będzie wygrać ten turniej, ale nawet w przypadku niepowodzenia może pojawić się jeszcze druga szansa na zdobycie biletów do Tokio. Tą szansą jest turniej kontynentalny, który zostanie rozegrany w styczniu 2020. Ma w nim zagrać siedem najwyżej sklasyfikowanych drużyn w rankingu europejskim (CEV) oraz gospodarz. Polki zajmują wprawdzie w tej klasyfikacji ósme miejsce, ale nie będą już tutaj brane pod uwagę zespoły, które wcześniej uzyskały awans, więc szansa na udział w drugim etapie kwalifikacji olimpijskich jest bardzo duża. Póki co, zajmijmy się jednak pierwszą szansą, jaka stoi przed biało-czerwonymi.

Obiecujący początek sezonu polskich siatkarek

Dobra forma polskich siatkarek szansą na awans na Igrzyska Olimpijskie 2020!

Od samego początku sezonu reprezentacyjnego nasze siatkarki dają nam powody do optymizmu. Zaczęło się od towarzyskiego turnieju Volley Masters Montreux, który wygrały po raz pierwszy w historii, w pokonanym polu pozostawiając wyżej notowane drużyny (m.in. Japonię, Niemcy i Tajlandię), ulegając jedynie mistrzyniom olimpijskim Chinkom. Dobra passa była kontynuowana w drugiej edycji Ligi Narodów (wcześniej rozgrywanej jako Grand Prix). Nasza drużyna przystępowała do niej jako tak zwany „pretendent”, czyli zespół walczący o utrzymanie, a tymczasem awansowała do turnieju finałowego. Dodajmy, że stało się to po dziewięciu latach przerwy (po raz ostatni Polki grały w turnieju finałowym Grand Prix w 2010 roku). Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że większość reprezentacji (w tym te czołowe) w turniejach towarzyskich nie grało w najsilniejszych składach, ale to samo dotyczyło przecież kadry Jacka Nawrockiego, który w bardzo niewielkim stopniu mógł korzystać choćby z naszej najlepszej rozgrywającej Joanny Wołosz, zmagającej się z kontuzją. Skoro więc w obecnym sezonie nasze siatkarki po raz pierwszy wygrały prestiżowy turniej w Montreux, po dziewięciu latach zameldowały się w Final Six Ligi Narodów (wcześniej Grand Prix), to dlaczego nie miałyby uzyskać olimpijskiego awansu po dwunastu latach przerwy? (Po raz ostatni na igrzyskach Polki zagrały w 2008 roku). Jeśli pokonały w tym roku tak wysoko notowane rywalki, jak: Brazylia (4. w rankingu FIVB), Rosja (5), Japonia (6), Holandia (7) i Dominikana (10), to dlaczego nie mogą rzucić rękawicy najwyżej notowanym mistrzyniom świata Serbkom? Patrząc realnie, na dziesięć meczów z tą drużyną wygrać można pewnie jeden, ale być może właśnie ten jeden przydarzy się w niedzielę we Wrocławiu.

Terminarz rozgrywek kwalifikacji olimpijskich w siatkówce kobiet:

2 sierpnia
17.00: Serbia – Tajlandia
20.30: Polska – Portoryko
3 sierpnia
17.00: Serbia – Portoryko
20.30: Polska – Tajlandia
4 sierpnia
17.00: Tajlandia – Portoryko
20.30: Polska – Serbia

Skład reprezentacji Polski w piłce siatkowej kobiet:

  • Rozgrywające: Marlena Pleśnierowicz, Joanna Wołosz
  • Atakujące: Martyna Łukasik, Malwina Smarzek-Godek, Katarzyna Zaroślińska-Król
  • Środkowe: Klaudia Alagierska, Zuzanna Efimienko-Młotkowska, Agnieszka Kąkolewska, Kamila Witkowska
  • Przyjmujące: Martyna Grajber, Natalia Mędrzyk, Magdalena Stysiak
  • Libero: Paulina Maj-Erwardt, Maria Stenzel

Adam Pisula

Tags: