Polscy siatkarze walczą o start na Igrzyskach Olimpijskich 2020

Polscy siatkarze w kwalifikacjach do Igrzysk Olimpijskich 2020

Turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich 2020 odbędzie się w trójmiejskiej Ergo Arenie, a rywalami biało-czerwonych będą od piątku do niedzieli kolejno: Tunezja, Francja i Słowenia.

Bilety na Igrzyska Olimpijskie 2020 do zdobycia teraz albo w styczniu

W turnieju olimpijskim siatkarzy weźmie udział 12 drużyn. Jedynym zespołem, który nie musi walczyć o udział w tych rozgrywkach są pełniący rolę gospodarzy Japończycy. O pozostałe 11 biletów do Tokio rywalizacja będzie się toczyć w dwóch fazach. Pierwszą z nich są Interkontynentalne Turnieje Kwalifikacyjne, które rozegrane zostaną w najbliższy weekend. Wezmą w nich udział 24 najwyżej sklasyfikowane reprezentacje w rankingu światowej federacji (FIVB). Turniejów będzie sześć, w każdym z nich zagrają po cztery drużyny systemem każdy z każdym. Na igrzyska awansują tylko zwycięzcy każdego z turniejów, czyli sześć zespołów. Dla tych, którym ta sztuka się nie uda, pozostanie druga faza kwalifikacji w postaci Turniejów Kontynentalnych. Takich turniejów będzie pięć, po jednym dla każdej strefy geograficznej (Europa, Azja, Afryka, Ameryka Południowa i NORCECA, czyli Ameryka Północna wraz ze Środkową). Zostaną one rozegrane w styczniu 2020 roku, wezmą w nich udział najwyżej sklasyfikowane drużyny w poszczególnych rankingach kontynentalnych spośród tych, które nie uzyskały jeszcze awansu i – podobnie jak w Turniejach Interkontynentalnych – tylko zwycięzcy dołączą do grona olimpijczyków w Tokio. Polscy kibice mają jednak nadzieję, że druga faza nie będzie już dotyczyła naszych mistrzów świata, którzy są faworytami turnieju w Ergo Arenie…

Tunezja na dobry początek kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich 2020

Pierwszym rywalem Polaków (w piątek o godz. 17:00) będą siatkarze Tunezji i jest to rywal teoretycznie najłatwiejszy. W rankingu FIVB afrykański zespół został sklasyfikowany na 22. miejscu. Ostatnie mistrzostwa świata, podczas których nasi siatkarze zdobyli złote medale, Tunezyjczycy zakończyli już na pierwszej fazie grupowej z kompletem pięciu porażek. Podobnie było podczas ostatniego turnieju olimpijskiego, w którym uczestniczyli (Londyn 2012). Każdy set stracony z tym przeciwnikiem byłby przykrą niespodzianką i źle rokował na następne spotkania.

Francuzi najtrudniejszym rywalem Polaków

W sobotę o godzinie 15:00 mistrzowie świata zmierzą się z Francją i to będzie najprawdopodobniej najważniejszy i najtrudniejszy dla nich mecz turnieju rozgrywanego na granicy Gdańska i Sopotu. Francuzi to nie tylko 9. ekipa światowego rankingu, ale też mistrzowie Europy z 2015 roku, zwycięzcy Ligi Światowej w latach 2015 i 2017 oraz zdobywcy trzeciego miejsca w tych rozgrywkach w roku 2016 i drugiego w pierwszej edycji Ligi Narodów w 2018 roku. To także zespół, który ostatnio najwyraźniej ma „patent” na biało-czerwonych. Przypomnijmy, że podopieczni trenera Vitala Heynena przegrali z Francją dwa ostatnie mecze – pierwszy z nich podczas ubiegłorocznych mistrzostw świata (1:3 w drugiej fazie grupowej), drugi w fazie grupowej tegorocznej Ligi Narodów (również 1:3). W zespole prowadzonym przez Laurenta Tilliego nie brakuje też gwiazd największego światowego formatu, można tu wymienić choćby Earvina Ngapetha, czy Benjamina Toniuttiego.

Uwaga na siatkarską reprezentację Słowenii

W razie pokonania reprezentacji Francji Polacy nie będą mogli sobie jeszcze pozwolić na świętowanie awansu, gdyż będzie ich czekał w niedzielę (o 15:00) pojedynek z jeszcze jednym niewygodnym rywalem. Słowenia – bo o tym zespole mowa – nie jest wprawdzie tak wysoko notowana jak Polska, czy Francja (w rankingu FIVB zajmuje obecnie dopiero 17. miejsce), ale nie można jej lekceważyć. Dlaczego? Wystarczy tylko przypomnieć, że Słoweńcy także pokonali nasz zespół w dwóch ostatnich spotkaniach. Za każdym razem było to podczas mistrzostw Europy (w 2015 i 2017 roku). W tym pierwszym przypadku turniej zakończył się zresztą dla Słowenii zdobyciem srebrnych medali, co było nie lada sensacją.

Terminarz rozgrywek kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich 2020:

Piątek, 9 sierpnia
17:00 Polska – Tunezja
20:30 Francja – Słowenia
Sobota, 10 sierpnia
15:00 Polska – Francja
18:30 Słowenia – Tunezja
Niedziela, 11 sierpnia
12:00 Francja – Tunezja
15:00 Polska – Słowenia

Skład reprezentacji Polski w piłce siatkowej mężczyzn:

Rozgrywający:
Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
Atakujący:
Dawid Konarski, Maciej Muzaj
Środkowi:
Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Karol Kłos
Przyjmujący:
Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Bartosz Kwolek, Aleksander Śliwka, Artur Szalpuk
Libero:
Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek

Adam Pisula

Tags: