Znany nowy termin Igrzysk Olimpijskich. „To światełko w tunelu”.

Nowy termin Letnich Igrzysk Olimpijskich

Organizatorzy Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio i Igrzysk Paraolimpijskich poinformowali o nowych datach obu imprez sportowych, które z powodu epidemii zostały przełożone na 2021 rok.

Szybsza data niż decyzja o przeniesieniu IO 2020

Bardzo długo podejmowano decyzję o przełożeniu igrzysk. Do tego stopnia, że niektóre kraje groziły nawet bojkotem. Tymczasem nie minął tydzień od oficjalnej informacji o przełożeniu igrzysk z 2020 na 2021 rok, a już MKOl wraz Międzynarodowym Komitetem Paraolimpijskim i japońskimi przedstawicielami przedstawił konkretne daty. Igrzyska Olimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 23.07 – 8.08 2021, natomiast Igrzyska Paraolimpijskie odbędą się w dniach 24.08 – 5.09 2021. Już w poprzednim tygodniu ustalono, że nazwa zostaje taka sama, mimo że IO 2020 odbędą się w 2021 roku. Dlaczego tak szybko ustalono nową datę igrzysk? – To jest klucz w przygotowaniach do tak wielkiej imprezy. Ustalenie terminu już teraz pozwoli na znaczne przyspieszenie skomplikowanych czynności logistycznych – przyznał na konferencji prasowej Yoshiro Mori, szef komitetu organizacyjnego Tokio 2020. Ustalenie daty pozwala sportowcom, klubom, komitetom i organizatorom, zaplanować przygotowania do igrzysk olimpijskich. Wszyscy liczą, że po opanowaniu epidemii będzie można wznowić rywalizację o olimpijskie minima kwalifikacyjne.

Co z MŚ w lekkoatletyce i pływaniu?

Jedyną wątpliwością, która wiązała się z nowym terminem IO 2020, było to, że nakłada on się z Mistrzostwami Świata w Lekkoatletyce i MŚ w pływaniu. Już jednak wiadomo, że lekkoatletyczne MŚ zostaną przełożone, podobnie ma być z pływackimi zawodami. Wiadomo, że igrzyska to najważniejsza impreza dla większości sportów, zwłaszcza indywidualnych. Jedne i drugie imprezy mają zostać przesunięte na 2022 rok. Wtedy też może dojść do „kolizji” wydarzeń, bowiem za dwa lata zaplanowano multidyscyplinarnymi mistrzostwami Europy w Monachium), które obejmują takie dyscypliny, jak lekkoatletyka, kolarstwo, golf, gimnastyka, wioślarstwo i triathlon.

Igrzyska Olimpijskie mają dawać nadzieję

MKOl i japońscy organizatorzy uważają też, że podanie nowe daty igrzysk jest dobrym sygnałem dla sportowców, jak i kibiców. Daje nadzieję, że za kilka miesięcy sportowy świat wróci do życia, a za rok IO 2020 odbędą się w normalnych warunkach. Nowy termin IO poparły wszystkie federacje krajowe i związki sportowe.

Ludzkość znalazła się obecnie w ciemnym tunelu. Igrzyska Olimpijskie mogą stać się światełkiem na jego końcu.

Thomas Bach, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego
Tags: