Igrzyska Olimpijskie 2021 tak, jak EURO 2021!

Igrzyska Olimpijskie a koronawirus

W niedzielę MKOl poinformował, że w ciągu czterech najbliższych tygodni podejmie decyzję co do ewentualnej zmiany daty rozpoczęcia się Igrzysk Olimpijskich 2020 w Tokio. Od pewnego czasu mówiło się o IO 2021, a we wtorek poinformował o tym premier Japonii Shinzo Abe.

Koronawirus zagraża kolejnym setkom tysięcy osób na całym świecie każdego dnia. Z podobną prędkością co epidemia, zawieszane lub przekładane są kolejne rozgrywki sportowe na całym globie. I to począwszy od tych małych, regionalnych, po największe i najważniejsze imprezy.

EURO 2021 ratunkiem dla lig piłki nożnej

Niedawno UEFA zadecydowała, że Mistrzostwa Europy w piłce nożnej w tym roku na pewno się nie odbędą. EURO 2020 miało być wyjątkowym turniejem, gdyż mecze w czerwcu i lipcu odbywać się miały na 12 stadionach w 12 różnych krajach. Patrząc z dzisiejszej perspektywy… szaleństwo i wielkie zagrożenie dla zdrowia kibiców, piłkarzy i organizatorów. Postanowiono więc przenieść ME na 2021 rok. Dzięki temu krajowe federacje piłkarskie wciąż mają szanse na dokończenie obecnych sezonów, bo zwolnił się terminarz. Jeśli sytuacja w Europie poprawi się, to ligi mają dograć mecze w czerwcu. Igrzyska Olimpijskie 2020 w Tokio podążą podobną ścieżką, choć długo nic tego nie zapowiadało…

MKOl chciał zorganizować IO 2020

Władze Japonii, Tokio oraz Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego długo stały przy zdaniu, że Igrzyska Olimpijskie nie są zagrożone. Zapewniano, że organizatorzy zrobią wszystko by zapewnić bezpieczeństwo sportowcom. Pozytywne sygnały zaczęły się pojawiać także na froncie walki z koronawirusem. Chiny, Korea Południowa i Japonia wydają się najgorsze mieć za sobą. Liczba zakażonych ostro wyhamowała, a azjatyckie kraje błyskawicznie wyłapują nowe przypadki. Szybko jednak okazało się, że problemem nie będzie samo przygotowanie IO 2020, ale udział sportowców (nie mówiąc już o kibicach) ze wszystkich stron świata.

Bojkot Igrzysk Olimpijskich? Polska apeluje

Sportowcy i federacje sportowe poszczególnych państw najpierw nieśmiało i nieoficjalnie, a potem już w specjalnych oświadczeniach wyrażały swoje zaniepokojenie organizacją Igrzysk Olimpijskich. Jako pierwsze komitety olimpijskie Australii i Kanady zapowiedziały, że nie wyślą swoich sportowców do Tokio w 2020 roku. Swoje mocne stanowisko wyraził także Polski Komitet Olimpijski, który w specjalnym komunikacie zwrócił się do MKOl:

Apelujemy do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego o zmianę terminu i jak najszybszą decyzję w sprawie Igrzysk Tokio 2020. W związku ze zmieniającą się sytuacją – wprowadzeniem stanu epidemii w Polsce i rosnącą liczbą zakażeń wirusem COVID-19 – polscy sportowcy mają coraz bardziej ograniczone możliwości treningowe, odwoływane są kwalifikacje olimpijskie i panuje zbyt duża niepewność. To nie służy właściwemu przygotowaniu się do Igrzysk Olimpijskich – najważniejszej imprezy sportowej na świecie.

Wprawdzie MKOl modyfikuje zasady kwalifikacji olimpijskich, ale w tych warunkach nie ma możliwości właściwego przygotowania się do Igrzysk i równych szans dla wszystkich.

Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu Olimpijskiego

Igrzyska Olimpijskie 2021! Premier Japonii rozmawiał z szefem MKOl

W ostatnią niedzielę głos zabrały władze MKOl, które zaczęły zmieniać podejście do problemu i już tak twardo nie obstawały przy rozpoczęciu IO w Tokio tego lata. W przedstawionym oświadczeniu światowe władze olimpijskie nie ukrywały już, że będą rozpatrywała inne scenariusze.

Aby chronić zdrowie wszystkich zaangażowanych i przyczynić się do zahamowania rozprzestrzeniania się COVID-19, Komitet Wykonawczy MKOl ogłasza, że organizacja zwiększy liczbę planowanych scenariuszy igrzysk olimpijskich w Tokio. Te scenariusze dotyczą modyfikacji istniejących planów, w myśl których igrzyska rozpoczną się 24 lipca, oraz możliwych zmian terminu ich rozpoczęcia.

MKOl dał sobie cztery tygodnie na podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie Igrzysk Olimpijskich. W mediach najczęściej pojawiają się trzy nowe terminy przeniesienia IO – listopad 2020, lato 2021 oraz lato 2022. World Athletics, czyli Międzynarodowa Federacja Lekkoatletyczna poinformowała, że jest gotowa przesunąć zaplanowane na 2021 rok MŚ w lekkoatletyce. Miały się one odbyć w Oregonie w dniach 6-15 sierpnia 2021. We wtorek sytuacja jeszcze bardziej się wyklarowała, po tym, gdy swoje stanowisko przedstawił Shinzo Abe. Premier Japonii cytowany przez agencję Associated Press przyznał, że jest po rozmowie z Thomasem Bachem, prezesem MKOl i ten w „stu procentach zaakceptował pomysł przesunięcia igrzysk na 2021 rok”.

Musimy myśleć o aktualnym wybuchu epidemii koronawirusa. Zorganizowanie Igrzysk Olimpijskich w 2020 jest niezwykle trudne. Rozmawialiśmy o przesunięciu IO na 2021 roku i ta propozycja została zaakceptowana. Spotkanie MKOl ma odbyć się wkrótce

Shinzo Abe, premier Japonii, gospodarza Igrzysk Olimpijskich w Tokio