Piłkarze ręczni Vive Kielce mistrzami Polski!

Vive Kielce mistrzem Polski!

W poniedziałek 23 marca władze PGNiG Superligi zdecydowały o definitywnym zakończeniu zawieszonych wcześniej rozgrywek ligowych mężczyzn i kobiet. Na mocy tej decyzji mistrzami Polski zostali piłkarze ręczni PGE Vive Kielce oraz zawodniczki MKS Perły Lublin. Wcześniej Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) zawiesiła klubowe rozgrywki pucharowe oraz spotkania międzypaństwowe w ramach eliminacji mistrzostw Europy i mistrzostw świata. Powód wszystkich tych decyzji jest jeden – pandemia koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19.

PGNiG Superliga najpierw zawieszona, potem zakończona

12 marca zarządzająca rozgrywkami ligowymi na najwyższym szczeblu mężczyzn i kobiet Superliga Sp. z o.o. wydała komunikat następującej treści:

W związku z rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną spowodowaną SARS-CoV-2, a także stosując się do rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, Superliga Sp. z o.o., odpowiedzialna za zarządzanie rozgrywkami PGNiG Superligi i PGNiG Superligi Kobiet, podjęła decyzję o wstrzymaniu rozgrywek aż do odwołania. Decyzja ta podyktowana jest troską o zdrowie i bezpieczeństwo zawodników biorących udział w rozgrywkach, sztabów szkoleniowych oraz wszystkich pracowników klubów zaangażowanych w organizację meczów. O dalszych decyzjach będziemy na bieżąco informować.

Tego samego dnia Związek Piłki Ręcznej w Polsce postanowił zawiesić do odwołania wszystkie prowadzone przez siebie i Wojewódzkie Związki Piłki Ręcznej rozgrywki seniorskie, czyli: PGNiG Puchar Polski kobiet i mężczyzn, oraz I, II i III Ligi kobiet i mężczyzn.

Już wtedy w środowisku polskiej piłki ręcznej odezwały się głosy przepowiadające, że rozgrywki ligowe nie zostaną wznowione. W wywiadach mówili o tym między innymi szefowie PGE Vive Kielce Bertus Servaas i NMC Górnika Zabrze Bogdan Kmiecik. Jak się okazało, były to trafne przewidywania, bowiem w poniedziałek 23 marca Superliga Sp. z o.o. wydała kolejny komunikat, tym razem informujący o zakończeniu sezonu w PGNiG Superlidze oraz PGNiG Superlidze kobiet.

Zdrowie jest na pierwszym miejscu, dlatego w trosce o zawodników, kibiców, przedstawicieli mediów, a także wszystkich, którzy pracują przy organizacji meczów, decydujemy o zakończeniu rozgrywek. Zdajemy sobie sprawę, że wznowienie rywalizacji w tym sezonie byłoby niezwykle skomplikowane, a wręcz niemożliwe. Obecnie drużyny nie trenują i nie wiadomo, kiedy mogłyby wrócić do treningów. A muszą mieć odpowiednio dużo czasu na przygotowanie się do rozegrania meczów w rundzie finałowej i spadkowej. To dla nas trudna decyzja, ale uważamy, że najlepsza. Wierzymy, że w przyszłym sezonie wszyscy wrócimy na boisko silniejsi.

Marek Janicki, prezes Superligi Sp. z o.o.

Prezes Janicki dodał ponadto, że za taką decyzją opowiedzieli się jednogłośnie prezesi wszystkich klubów ligowych. Zdecydowano, że zakończenie sezonu ligowego nastąpi z zachowaniem miejsc w tabeli oraz punktów uzyskanych w rozgrywkach do dnia 12 marca 2020 roku. Postanowiono również o braku spadków, więc wszystkie drużyny występujące w obecnym sezonie Superligi uzyskały prawo do przystąpienia do kolejnej kampanii. Nie podjęto jeszcze decyzji w sprawie ewentualnych awansów do Superligi z niższych lig.

Mistrzami Polski – po raz siedemnasty – zostali więc piłkarze ręczni PGE Vive Kielce, którzy wyprzedzili w tabeli Orlen Wisłę Płock oraz NMC Górnika Zabrze. W Superlidze kobiet tytuł trafił w ręce zawodniczek MKS Perły Lublin, a kolejne miejsca na podium zajęły szczypiornistki Metraco Zagłębia Lubin i KPR Kobierzyce.

Liga Mistrzów w piłce ręcznej zawieszona

Wszystkie organizowane przez siebie rozgrywki do 12 kwietnia zawiesiła Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF). Nie odbędą się w zaplanowanych wcześniej terminach między innymi następujące spotkania:

  • faza Top 16 Ligi Mistrzów (18-22 i 25-29 marca)
  • ćwierćfinały Ligi Mistrzyń (3-5 i 10-12 kwietnia)
  • 5. i 6. kolejka fazy grupowej Pucharu EHF mężczyzn (21-22 i 28-29 marca)
  • ćwierćfinały Challenge Cup mężczyzn (21-22 i 28-29 marca)
  • półfinały Pucharu EHF kobiet (4-5 i 11-12 kwietnia)
  • półfinały Challenge Cup kobiet (4-5 i 11-12 kwietnia)

Oznacza to, że swoich meczów w 1/8 finału Ligi Mistrzów póki co nie rozegrają dwie nasze eksportowe drużyny: PGE Vive Kielce i Orlen Wisła Płock. Kielczanie mieli rywalizować ze słoweńskim Celje Pivovarna Lasko, a „Nafciarze” z węgierskim Telekomem Veszprem.

Nie zagrają także reprezentacje Polski

Koronawirus zatrzymał nie tylko rozgrywki klubowe, ale także międzypaństwowe. Już 11 marca Związek Piłki Ręcznej w Polsce podjął decyzję o przełożeniu na inny termin meczu reprezentacji Polski z Rumunią w ramach eliminacji do mistrzostw Europy 2020 kobiet. Spotkanie było zaplanowane na 25 marca w Lublinie. Późniejsza, a wspomniana wyżej decyzja EHF o zawieszeniu wszelkich rozgrywek pod jej egidą do 12 kwietnia tylko usankcjonowała to postanowienie polskiej federacji.

19 marca Europejska Federacja Piłki Ręcznej wykroczyła jednak w swoich postanowieniach poza datę 12 kwietnia. Stało się tak, gdy poinformowała o przełożeniu meczów pierwszej fazy play-off eliminacji do mistrzostw świata 2021 mężczyzn. Reprezentacja Polski miała zmierzyć się w tej fazie z Litwą, a spotkania były zaplanowane na 16 kwietnia (w Płocku) i 19 kwietnia (w Wilnie).

Z kolei Międzynarodowa Federacja Piłki Ręcznej (IHF) przełożyła turnieje kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich w Tokio, które pierwotnie były zaplanowane na marzec i kwiecień.

Adam Pisula

Tags: