Grand Prix Rosji. Verstappen dokona niemożliwego?

rosja f1 grand prix typy

Po raz ósmy z rzędu GP Rosji znalazło się w kalendarzu sezonu F1. Kierowcy Mercedesa znów najlepiej poradzą sobie w Grand Prix Rosji? Sprawdź typy i kursy!

F1 – Grand Prix Rosji 2021

Sochi Autodrome po raz kolejny powita najszybszych kierowców świata. Rosyjski obiekt jest jednym z najnowocześniejszych, jak i najbezpieczniejszych aren motorsportu. Przez wielu Grand Prix Rosji jest uważane za najnudniejszy wyścig w całym sezonie. Max Verstappen oraz Lewis Hamilton powinni dostarczyć jednak ogrom emocji. 

Typy bukmacherskie na Grand Prix Rosji

McLareny znów to zrobią?

To, co wydarzyło się w ostatnim tygodniu w GP Włoch przejdzie być może do historii F1, jednak na pewno zapisze się złotymi literami w annałach teamu McLaren. Bolidy angielskiego zespołu zajęły dwa pierwsze miejsca i zdobyły pełną pulę najlepiej punktowanych miejsc. Olbrzymi sukces stajni z Woking nie jest bezpodstawny. McLareny są bardzo solidne w tym sezonie i najlepiej w pomarańczowym bolidzie prezentuje się Lando Noris, jednak to Daniel Ricciardo wygrał we włoskim wyścigu.

Powtórzenie tego wyczynu w Rosji będzie ogromnym wyzwaniem i jest mała szansa, aby znów dwa bolidy McLarena zajęły dwa pierwsze miejsca. Nie oznacza to jednak, że auta Norris i Ricciardio nie będą liczyć się na torze w Soczi. Interesujące wydają się zatem zakłady na to, że któryś z tej dwójki zajmie pozycję od 1 do 6 i kurs na takie zdarzenie w przypadku Norrisa wynosi 1.75. Można również się pokusić o zakład, że młody, angielski kierowca zajmie miejsce na podium (4.00).

Kolejny rozdział walki

Tak jak każdy wyścig sezonu, tak i teraz będziemy świadkami wielkiej batalii pomiędzy Lewisem Hamiltonem a Maxem Verstappenem. Obaj kierowcy zażarcie walczą o tegoroczny tytuł mistrzowski i z każdym Grand Prix ich walka wkracza na inny poziom. We Włoszech ich starcie zakończyło się wypadkiem, po którym obaj nie ukończyli wyścigu. Incydent na Monzy jeszcze bardziej eskaluje możliwy konflikt między kierowcą Mercedesa a Red Bulla.

Po raz pierwszy od dawna jest tak duża różnica kursowa między tymi zawodnikami. Na wygraną Lewisa Hamiltona kurs wynosi 1.70 natomiast na Verstappena… 5.50. To skutek kary, jaką holenderski kierowca otrzymał za incydent we Włoszech. Max otrzymał sankcję w postaci przesunięcia na starcie o trzy pozycje do wyścigu na torze w Sochi. Jeśli Max Verstappen wygra kwalifikacje, będzie startował z trzeciego pola startowego co daje spore szanse na wygranie wyścigu. Tak wysoki kurs na wygraną Holendra jest niesamowicie atrakcyjny i warto zaryzykować obstawienie wygranej kierowcy Red Bulla, który już teraz zapowiada wielką walkę o wygraną. W tym sezonie Verstappen udowadniał już, że potrafi wykonać niemożliwe rzeczy. Czy tak będzie i tym razem?

Bottas czy Perez?

Warta uwagi jest również walka Bottasa z Perezem. Mercedes walczy z Red Bullem o tytuł mistrzowski wśród konstruktorów i pojedynek tej dwójki ma ogromne znaczenie w tej rywalizacji. W ofercie kursowej lepiej wyceniany jest Valtierri Bottas (kurs H2H 1.40 vs 2.70), który wygrywał przed rokiem. Tor w Soczi idealnie pasuje pod bolid Mercedesa i auta niemieckiej stajni automatycznie brane za faworytów w nadchodzącej rywalizacji w Grand Prix Rosji. Dla fińskiego kierowcy to również ostatnie wyścigi w barwach zespołu Mercedesa, więc będzie chciał pokazać się w nich jak z najlepszej strony i powalczyć nawet o zwycięstwo.

Bezpieczny wyścig

Rosyjski tor jest nowoczesnym i bezpiecznym torem, przystosowanym pod realia współczesnego ścigania. Ostatnie wyścigi nie były zbyt interesujące i nadchodzący również się taki zapowiada. Warto zatem przyjrzeć się zakładom wskazującym na „bezpieczny wyścig”. Niewiele wskazuje na to, aby sędziowie pokazali czerwoną flagę i zatrzymali wyścig, kurs na to zdarzenie wynosi 1.40 i jest bardzo prawdopodobne. W Rosji nie dochodzi również do kolizji i można założyć, że przynajmniej 18 kierowców dojedzie na linię mety, w tym przypadku kurs na ten zakład wynosi 2.15.

Sprawdź kursy na Formułę 1! 🏎️ Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

*kursy aktualne na dzień 22.09


Czytaj także: Jak obstawiać F1? Niezbędnik typera

Formula 1 GP Rosji

Tor bez emocji, czyli F1 w Soczi

Wiele wyścigów w Formule 1 odbywa się na ciekawych torów, których profil pozwala na szybką i odważną jazdę z widowiskowym zdobywaniem pozycji. Niestety tor Sochi Autodrome nie zalicza się do tego grona najciekawszych i przez wielu kibiców oraz ekspertów rosyjskie grand prix jest uważane jako najnudniejsze w całym kalendarzu Formuły 1.

Wiele osób zarzuca torowi w Soczi brak charakteru. Nowoczesna konstrukcja nitki toru jest typowa jak dla wyścigów ulicznych i zdominowana przez wolne zakręty, które znacząco tłumią widowisko. Zakręty są do siebie podobne, przez co wyścig nie zalicza się do najbardziej atrakcyjnych w całym kalendarzu.

Tor cechuje się gładką nawierzchnią asfaltu. Na przełomie sierpnia i września temperatury w Soczi nie są wysokie. Z tego powodu kierowcy mają problem z dogrzaniem opon. Wiąże się to z mniejszą przyczepnością i bolidy ślizgają się, niejednokrotnie wypadając z toru. Konstrukcja obiektu jest na tyle bezpieczna, że wokół nitki toru znajdują się asfaltowe pobocza. Tor nie wpływa znacząco na samo zużycie ogumienia, zatem wyścigi w Soczi często przypominają pielgrzymki bez brawurowych akcji. 

Grand Prix Rosji w sąsiedztwie morza

Tor Sochi Autodrom jest usytuowany tuż nad linią brzegową Morza Czarnego, u podnóży Kaukazu. Soczi cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród turystów, na GP Rosji do „Rosyjskiej Riwiery” zawsze przyjeżdżają tłumy kibiców i oprócz oglądania zmagań najszybszych kierowców świata, korzystają z innych atrakcji przygotowanych w Soczi.

Nitka toru jest urządzona na ulicach Soczi i bardzo mocno przypomina tor Circuit Gilles Villeneuve w Australii. Kierowcy ścigają się w wokół wioski olimpijskiej, w której mieszkali sportowcy w czasie zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 rozgrywanych w Soczi. W sąsiedztwie jezdni znajdują się areny zmagań olimpijczyków, w tym główna arena igrzysk – Fisht.

Łączna długość toru Sochi Autodrom to 5,9 kilometra i jest trzecim w klasyfikacji najdłuższych torów w Formule 1. Najbardziej charakterystyczny jest długi zakręt numer 3 znany z torów owalnych. Na rosyjskim obiekcie jest on negatywnie nachylony. Przy obecnych konfiguracjach aerodynamicznych bolidu kierowcy nie mają problemu, aby przejechać go na pełnym gazie. 

Zwycięzcy Grand Prix Rosji

Grand Prix Rosji jest stosunkowo świeżym przystankiem w kalendarzu Formuły 1. Pierwsza edycja rosyjskiego wyścigu miała miejsce w 2014 roku i od tamtego momentu co rok najszybsze auta na świecie gościły w Soczi. Absolutnym dominatorem GP Rosji jest Mercedes, który wygrał dotąd wszystkie rozgrywane tu wyścigi.

  • 2014 – Lewis Hamilton (Mercedes)
  • 2015 – Lewis Hamilton (Mercedes)
  • 2016 – Nico Rosberg (Mercedes)
  • 2017 – Valtteri Bottas (Mercedes)
  • 2018 – Lewis Hamilton (Mercedes)
  • 2019 – Lewis Hamilton (Mercedes)
  • 2020 – Valtteri Bottas (Mercedes)

Profil toru idealnie pasuje pod bolid Mercedesa i nie ma w tym przypadku, że wszystkie, dotychczasowe wyścigi w Rosji padły łupem niemieckiego teamu. Aż cztery razy wygrywał tu Lewis Hamilton, aktualny mistrz świata i najbardziej utytułowany kierowca w historii Formuły 1. Bardzo dobrze spisuje się tu Valttieri Bottas, który dwukrotnie sięgał po zwycięstwo w Soczi. W 2016 roku Grand Prix Rosji padło łupem Niko Rosberga, który ostatecznie sięgnął po tytuł mistrza świata. 

Silniki Mercedesa są tutaj bezkonkurencyjne. Kierowcy aut z tymi silnikami zajęli 14. z 21. możliwych miejsc na podium do tej pory w historii GP Rosji

Kiedy odbędzie się Grand Prix Rosji 2021?

26 września 2021
Godzina 15:00

Gdzie oglądać Grand Prix Rosji 2021?

Eleven Sports

Tags: