Vive Kielce w Lidze Mistrzów piłkarzy ręcznych

vive kielce piłkarska liga mistrzów

W czwartek piłkarze ręczni Vive Kielce zagrają na wyjeździe z Vardarem Skopje w ramach siódmej kolejki Ligi Mistrzów. Przypominamy, jak mistrzowie Polski radzili sobie w dotychczasowych spotkaniach oraz jak wygląda ich aktualna sytuacja w zmienionej w obecnym sezonie formule elitarnych europejskich rozgrywek klubowych.

„Odchudzona” Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych

W sezonie 2020/2021 Liga Mistrzów piłkarzy ręcznych składa się z 16, a nie jak w ostatnich latach z 28 drużyn. Zespoły podzielono na dwie grupy. W grupie A grają: niemiecki Flensburg, węgierski Pick Szeged, norweski Elverum, białoruski Mieszkow Brześć, francuski Paris Saint-Germain, portugalski FC Porto, macedoński Vardar Skopje oraz Vive Kielce. Do grupy B przydzielono następujące zespoły: Barcelona (Hiszpania), Veszprem (Węgry), THW Kiel (Niemcy), Aalborg (Dania), Nantes (Francja), Motor Zaporoże (Ukraina), RK Celje (Słowenia) i HC Zagrzeb (Chorwacja).

Faza grupowa Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych rozpoczęła się 16 września i potrwa do 3 marca 2021 roku, kiedy to rozegrana zostanie ostatnia 14. kolejka w obu grupach. Po dwa najlepsze zespoły z każdej grupy trafią bezpośrednio do ćwierćfinałów, które rozegrane zostaną w dniach: 12 i 19 maja 2021 roku (pierwszy mecz i rewanż). Wcześniej jednak, w dniach 31 marca i 7 kwietnia, odbędzie się faza play-off (także systemem mecz i rewanż), do której zakwalifikują się zespoły z miejsc 3-6 w każdej z grup. Zwycięzcy fazy play-off uzupełnią stawkę ćwierćfinalistów. Zwycięzcy ćwierćfinałów zagrają w turnieju Final Four, który zaplanowano na 12 czerwca (półfinały) i 13 czerwca (finał i mecz o trzecie miejsce).

Vive Kielce polskim jedynakiem

Na „odchudzeniu” Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych bardzo ucierpiała drużyna Orlenu Wisły Płock, dla której zabrakło miejsca w elicie, w której grała przez siedem ostatnich sezonów. „Nafciarze” występują obecnie w Lidze Europejskiej, a kielczanie zostali jedynym przedstawicielem polskiej ligi piłki ręcznej w Lidze Mistrzów. Przypomnijmy przy okazji, że Vive Kielce jest też jedynym polskim klubem, który triumfował w tych elitarnych rozgrywkach. Było to w roku 2016, a dramatyczny przebieg Final Four, zwłaszcza meczu finałowego z Veszprem, kibice piłki ręcznej w Polsce pamiętają do dziś. Wcześniej największym sukcesem kielczan w Lidze Mistrzów było trzecie miejsce w 2013 i 2015 roku. W latach 2017-2018 mistrzom Polski nie udało się już nawet zakwalifikować do Final Four. Dopiero w sezonie 2018/2019 Ligi Mistrzów piłkarze ręczni z Kielc ponownie zagrali w Turnieju Finałowym, ale bez sukcesu, przegrywając zarówno w półfinale, jak i w meczu o 3. miejsce.

Osobnego potraktowania wymaga poprzedni sezon Ligi Mistrzów, w którym Europejska Federacja Piłki Ręcznej (EHF) pozbawiła m.in. Vive Kielce szans na awans do Final Four, kontrowersyjną decyzją zmieniając reguły w trakcie rozgrywek. Z powodu pandemii koronawirusa odwołano bowiem całą fazę pucharową (play-off i ćwierćfinały) arbitralnie przyznając miejsce w Final Four po dwóm najlepszym zespołom z grup A i B, czyli Barcelonie, PSG, THW Kiel i Veszprem. Ponieważ Vive Kielce w grupie B zajęło trzecie miejsce, nie znalazło się w gronie finalistów. Turniej Finałowy sezonu 2019/2020 Ligi Mistrzów odbędzie się w dniach 28-29 grudnia w Kolonii. Doszło więc do nietypowej sytuacji, w której w trakcie rozgrywania nowego sezonu nie znamy jeszcze triumfatora poprzedniej edycji Ligi Mistrzów.

fot. Adam Starszynski / PressFocus

Vive Kielce liderem grupy A

Covid-19 komplikuje oczywiście rozgrywki Ligi Mistrzów także w obecnym sezonie. Wiele meczów fazy grupowej jest przekładanych na inne terminy z powodu wykrywania kolejnych zakażeń koronawirusem w poszczególnych drużynach. Zakażenia nie ominęły również mistrzów Polski, ale póki co udało im się – jako jednym z nielicznych – rozegrać wszystkie zaplanowane spotkania w grupie A Ligi Mistrzów.

Już na inaugurację kielczanom przyszło zagrać na wyjeździe z jednym z najgroźniejszych grupowych rywali – Flensburgiem. Vive przegrało ten mecz jedną bramką (30:31), pomimo prowadzenia 26:23 w 49. minucie. W spotkaniu drugiej kolejki Ligi Mistrzów już w Kielcach z Pick Szeged podopieczni trenera Tałanta Dujszebajewa byli faworytami i z tej roli wywiązali się wzorowo, wygrywając 26:23. Jeszcze bardziej piłkarze ręczni z Kielc zdominowali swoich przeciwników w trzeciej kolejce, pokonując w Norwegii Elverum 31:22. Wyższość mistrzów Polski musiał też uznać zespół Mieszkowa Brześć, przegrywając w Kielcach 27:34 w ramach czwartej kolejki Ligi Mistrzów. W piątym meczu obecnego sezonu kielczanie znów zagrali we własnej hali, a gościć im przyszło piłkarzy ręcznych Paris Saint-Germain. Zwycięstwo nad tym rywalem (35:33) jest jak dotąd najbardziej wartościowym wynikiem Vive w tej edycji Ligi Mistrzów. Trochę szkoda, że po nim przyszło lekkie rozczarowanie w postaci wyjazdowego remisu 32:32 z FC Porto w szóstej kolejce.

Po sześciu kolejkach fazy grupowej Ligi Mistrzów Vive Kielce jest liderem grupy A z czterema zwycięstwami, jednym remisem i jedną porażką. Warto jednak zaznaczyć, że oprócz kielczan tylko FC Porto rozegrało sześć meczów. Największą niespodzianką są z pewnością słabe wyniki piłkarzy ręcznych PSG, którzy z czterech spotkań trzy przegrali. Najmniej, tylko po trzy razy, zagrały drużyny Pick Szeged i Vardaru Skopje. Właśnie zespół z Macedonii będzie najbliższym rywalem Vive Kielce. W dotychczasowych spotkaniach przegrał na wyjeździe z Mieszkowem Brześć (22:24), pokonał u siebie Flensburg (31:26) i zremisował z FC Porto (25:25). Vardar ma już w swoim dorobku dwa triumfy w Lidze Mistrzów – w 2017 i 2019 roku. Piłkarze ręczni ze Skopje rywalizowali z kielczanami także w fazie grupowej poprzedniej edycji Ligi Mistrzów. W Macedonii padł remis 28:28, w Kielcach lepsi byli mistrzowie Polski (35:25).

Adam Pisula

🏆 Sprawdź kursy i obstawiaj Ligę Mistrzów piłkarzy ręcznych! Odbierz kod promocyjny STS na start!