Rafał Majka w Vuelta a Espana 2021. Polak 21, ale wygrał etap po samotnej ucieczce!

majka vuelta

Rafał Majka to jeden z najlepszych polskich kolarzy. Zawodnik grupy UAE Team Emirates w przeszłości stawał na podium Vuelta a Espana. W tym trudnym sezonie Polak chciał powalczyć o etapowe wygrane w Hiszpanii. Udało mu się to na 15. etapie Vuelty! Majka zakończył wyścig na 21. miejscu w klasyfikacji generalnej

Zakłady na Rafała Majkę. Vuelta 2021

STS w swojej ofercie zakładów przygotował zarówno te krótkookresowe, jak i długookresowe. Polscy fani kolarstwa znajdą również zakłady poświęcone Rafałowi Majce. Można było np. obstawiać miejsce Polaka w klasyfikacji generalnej – szanse na miejsce w TOP 15 wynosiły 17%. Analitycy przewidywali, że raczej uplasuje się on w drugiej piętnastce wyścigu. I tak też się stało. 21. miejsce przy innych priorytetach należy uznać za całkiem solidne osiągnięcie

Jeśli chodzi o szanse na etapowe zwycięstwo, to szacowane były one na 17% i ziściły się w górach, na 15. etapie Vuelty.

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

Rafał Majka w klasyfikacji generalnej Vuelta a Espana 2021

  • 21 miejsce, 1:22.14 straty do lidera

Vuelta a Espana w wykonaniu Majki. Wygrana po 4 latach!

Dla polskiego kolarza Vuelta a Espana 2021 to 19 wielki tour w jego zawodowej karierze. Rafał Majka z powodu trudnego i wyczerpującego sezonu zmienił taktykę na wyścig dookoła Hiszpanii. Z powodu udziału w Tour de France i w Igrzyskach w Tokio, tym razem celem nie jest klasyfikacja końcowa, lecz pojedyncze etapy. W pierwszy tygodniu Vuelty nie należało się spodziewać ataków kolarza grupy UAE Team Emirates i tak też jest.

Podczas jazdy indywidualnej na czas, czyli pierwszego etapu Vuelty, Majka był 65. i na siedmiokilometrowej trasie stracił 33 sekundy do najszybszego Primoza Roglica. 2 etap niezbyt miło będzie wspominał polski kolarz, a wszystko z powodu ogromnego pecha.

Na 4 kilometry przed Majka uczestniczył w sporej kraksie, która podzieliła peleton. Polak dojechał później na metę i stracił sporo czasu. Gdyby upadek miał miejsce kilometr bliżej mety, wtedy każdy kolarz miałby zaliczony taki sam czas jak zwycięzca. Na razie więc wyścig nie układa się dobrze, ale sam kolarz mówił, że drugi i trzeci tydzień Vuelty ma być lepszy. W pierwszym tygodniu ścigania Majce przyświeca cel, by trzymać się peletonu i nie tracić zbyt wiele przed górskimi etapami.

Uznaliśmy z ekipą już po Tour de France, że będzie bardzo mało czasu na regenerację i trening na wysokości. Chcę walczyć w drugim i trzecim tygodniu Vuelty, być w możliwie jak największej liczbie odjazdów i szukać szans.


Rafał Majka dla „Przeglądu Sportowego”

Pierwszym dobrym odcinkiem w wykonaniu Rafała Majki był 9. etap Vuelta a Espana. Był to zarazem pierwszy górski etap tego wyścigu. Po około 80 kilometrach na ucieczkę zadecydowało się 11 kolarzy. W tej grupce znalazł się Majka, który mocno pracował nad wyrobieniem przewagi. Polak znajdował się w ucieczce przez prawie 40 kilometrów, ale później z grupy odłączył się Włoch Damiano Caruso, który wygrał etap. Ostatecznie Majka finiszował 29. ze stratą 8.01 do zwycięzcy etapu. Dzięki odważniejszej jeździe Polak awansował do pierwszej 30 klasyfikacji generalnej Vuelty.

Pełnym sukcesem zakończył się natomiast 15. etap Vuelty. W niedzielę Majka, najpierw z innymi kolarzami załapał się do ucieczki na ponad 120 km przed metą, ale później Polak samotnie ruszył w kierunku mety i tak przejechał ponad 80 km! Polak finiszował z przewagą ponad minuty przed Holendrem Stevenem Kruijswijkiem. Trzecie miejsce zajął Australijczyk Chris Hamilton. El Barraco to świątynia hiszpańskiego kolarstwa, bo urodzili się tam wielcy kolarze – Carlos Sastre, Angel Arroyo i Jose Maria Jimenez. To piąte etapowe zwycięstwo Polaka w wyścigu dookoła Hiszpanii. Dotychczas sztuka ta udała się Przemysławowi Niemcowi w 2014 roku, a w 2016 roku dwukrotnie Tomaszowi Marczyńskiemu i raz właśnie Majce – cztery lata temu.

Dedykuję to zwycięstwo mojemu zmarłemu tacie

Rafał Majka po wygraniu 15. etapu Vuelta a Espana

Do końca Vuelty Majka liczył się w walce o koszulkę najlepszego „górala”. Polak w trakcie górskich etapów awansował na piąte miejsce w klasyfikacji górskiej, z niewielką stratą do lidera. To efekt m.in. świetnej jazdy i wygranej etapowej. Na 18 etapie, czyli najtrudniejszym w czasie całej Vuelty, Polak brał udział w pierwszej ucieczce. Początkowo grupa dobrze sobie radziła i miała nawet 6 minut przewagi nad peletonem. Potem jednak grupa się rozerwała i większość została wchłonięta.

Ostatecznie Majka zajął miejsce na początku trzeciej dziesiątki. Natomiast w klasyfikacji górskiej Rafał Majka był piąty, zdobywając 33 punkty. Wygrał Australijczyk Michael Storer (Team DSM) z 80 punktami.

3. miejsce Majki w Vuelcie 2015, czyli jak Polak radził sobie w Hiszpanii

32-latek od ponad dekady ściga się z najlepszymi. Ma już na konice 19 wielkich tourów, z czego sporą część stanowi Vuelta a Espana. Najlepszy wynik udało mu się osiągnąć w 2015 roku, gdy zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Vuelta a Espana 2011nie ukończył
Vuelta a Espana 201232. miejsce
Vuelta a Espana 201319. miejsce
Vuelta a Espana 2014nie stratował
Vuelta a Espana 20153. miejsce
Vuelta a Espana 2016nie startował
Vuelta a Espana 201739. miejsce
Vuelta a Espana 201813. miejsce
Vuelta a Espana 20196. miejsce
Vuelta a Espana 2020nie startował
Tags: