Typy na mecze Ligi Narodów 2022/23

Blog » Liga Narodów

Liga Narodów – typy, analizy bukmacherskie i zapowiedzi meczów w sezonie 22/23!  Jak wypadnie reprezentacja Polski? Kto wygra europejski turniej reprezentacyjny? Sprawdź zapowiedzi meczów i typuj Ligę Narodów w STS!

Kursy na Ligę Narodów

Strona 1 z 2 1 2

Kto wygra Ligę Narodów 2022/23? Typuj w STS!

Kto wygra Ligę Narodów? Jak zaprezentuje się reprezentacja Polski z tych rozgrywkach?  Na naszej stronie publikujemy typy na mecze piłkarskiej Ligi Narodów, przedstawiamy analizy drużyn, bilanse i statystyki. Sprawdź zapowiedzi i typuj Ligę Narodów w STS!

Kursy na mecze Ligi Narodów

typy liga narodow pilka nozna Rozgrywki Ligi Narodów UEFA wystartowały po raz trzeci w historii i będą ściśle powiązane z nadchodzącymi bezpośrednio eliminacjami mistrzostw Europy, który w 2024 roku rozegrane zostaną na boiskach w Niemczech. Przypominamy zasady, jakie obowiązują w Lidze Narodów UEFA.

Liga Narodów UEFA

Ligę Narodów Unia Europejskich Związków Piłkarskich (UEFA) wprowadziła w życie w 2014 roku, a pierwsza edycja zorganizowana została 4 lata później, przed startem europejskich eliminacji EURO 2020. Rozgrywki są nową formułą, która jest uzupełnieniem meczów eliminacyjnych do mistrzostw świata i mistrzostw Europy.  W zamyśle nowego turnieju reprezentacyjnego, Liga Narodów miała zastąpić mecze towarzyskie pomiędzy reprezentacjami zrzeszonymi w UEFA. I tak właśnie się stało. Bardzo często mecze sparingowe nie cieszyły się popularnością wśród kibiców. Tym razem miało to się zmienić, a do aspektu sprawdzenia swojej formy przed najważniejszymi spotkaniami, doszedł fakt tego, że z Ligi Narodów można awansować na wielki turniej.  W pierwszej edycji Ligi Narodów, reprezentacje miały szansę na dostanie się na mistrzostwa Europy w 2020 roku (w związku z pandemią koronawirusa turniej przeniesiony został na następny rok). Najwyżej sklasyfikowana w Lidze Narodów drużyna dostaje się automatycznie do fazy eliminacyjnej spotkań EURO. Jeśli zespół ten zakwalifikował się w tradycyjny sposób do turnieju, jego miejsce automatycznie zastępuje drugi w kolejności, najlepszy zespół Ligi Narodów.

Liga Narodów. Zasady

Jakie zasady są w Lidze Narodów UEFA? 55 europejskich reprezentacji, które należą do UEFA podzielono na cztery dywizje. W pierwszej, drugiej i trzeciej dywizji w sezonie 2022/2023 zagra 16 drużyn. Wyjątkiem jest najsłabsza dywizja czwarta, gdzie zagra 7 reprezentacji. W każdej dywizji są cztery grupy po cztery zespoły, z wyjątkiem jednej grupy w czwartej dywizji, gdzie rozlosowano trzy zespoły. Jedna reprezentacja rozgrywa mecze każdy z każdym - sześć spotkań. Trzy spotkania u siebie i trzy na wyjeździe. W pierwszej dywizji, gdzie grają najmocniejsze reprezentacje (w tym reprezentacja Polski) zwycięzcy każdej grupy awansują do turnieju finałowego. Turniej finałowy obejmuje tylko cztery spotkania: 2 półfinały, mecz o 3. miejsce oraz finał. Wszystkie odbywają się w jednym kraju. Gospodarz zostaje wybrany przez UEFA wśród drużyn, które dostały się do tego etapu. Jeżeli chodzi o niższe dywizje, to zwycięzcy grup awansują o jeden szczebel wyżej, a najsłabsze drużyny pierwszej fazy spadają do niższej dywizji. Możemy to sobie zobrazować na przykładzie polskich lig piłkarskich, gdzie pierwsza dywizja jest Ekstraklasą, a druga dywizja I ligą.

Co daje zwycięstwo w Lidze Narodów?

Liga Narodów ma ogromny wpływ na eliminacje do mistrzostw Europy. Co najważniejsze - zwycięzcy grup z pierwszej dywizji, mają zagwarantowany awans na EURO. Tym samym jeszcze przed startem samych eliminacji, reprezentacja, która dobrze spisze się w meczach Ligi Narodów będzie mogła zarezerwować bilety i hotele na EURO. Nieco inaczej wygląda sytuacja w niższych dywizjach. Podobny turniej finałowy rozgrywany jest w niższych ligach. Awansują do niego zwycięzcy swoich grup, dzięki czemu mogą liczyć na “dziką kartę”, która jest przepustką do awansu na EURO - mimo braku awansu z eliminacji. Dywizyjne turnieje play-off Ligi Narodów odbywają się tym samym już po eliminacjach do Mistrzostw Europy.

Polska w Lidze Narodów

Reprezentacja Polski w każdej z trzech edycji występuje w pierwszej dywizji. Niestety jeszcze nigdy nie udało jej się awansować do turnieju finałowego.

Liga Narodów 2018/2019 - grupa 3

 1. Portugalia 8 pkt.
 2. Włochy 5 pkt.
 3. Polska  2 pkt.
 • Włochy - Polska 1:1
 • Polska - Portugalia 2:3
 • Polska - Włochy 0:1
 • Portugalia - Polska 1:1

Liga Narodów 2020/2021 - grupa 1

 1. Włochy 12 pkt.
 2. Holandia 11 pkt.
 3. Polska 7 pkt.
 4. Bośnia i Hercegowina 2 pkt.
 • Holandia -Polska 1:0
 • Bośnia i Hercegowina-Polska 1:2
 • Polska-Włochy 0:0
 • Polska-Bośnia i Hercegowina 3:0
 • Włochy-Polska 2:0
 • Polska-Holandia 1:2

Liga Narodów 2022/2023 - grupa 4

 1. Holandia 10 pkt.
 2. Belgia 7 pkt.
 3. Polska 4 pkt.
 4. Walia 1 pkt.
 • Polska - Walia 2:1
 • Belgia - Polska 6:1
 • Holandia - Polska 2:2
 • Polska - Belgia 0:1
Rozgrywki Ligi Narodów w sezonie 2022/2023 jeszcze trwają. Reprezentacja Polski ma do rozegrania dwa spotkania z reprezentacją Holandii i Walii (22 i 25 września 2022 r.). 

Zwycięzcy Ligi Narodów

Liga Narodów organizowana jest od 2018 roku. Jak pokazały dwie pierwsze edycje nowych rozgrywek pod egidą UEFA, zakończone kolejno triumfami Portugalii i Francji, pomysł okazał się trafiony, a kibice na całym świecie polubili nowy turniej. Również w Polsce, tym bardziej że reprezentacja znajdując się wśród elity (dywizja I), zyskała okazję do mierzenia się z najsilniejszymi zespołami Europy.

Turniej finałowy Ligi Narodów 2018/2019

Organizator: Portugalia  Półfinały:
 • Portugalia  - Szwajcaria 3:1
 • Holandia - Anglia 3:1 (po dogrywce)
Mecz o 3. miejsce: Szwajcaria-Anglia 0:0 (5:6 po rzutach karnych) Finał: Portugalia - Holandia 1:0

Turniej finałowy Ligi Narodów 2020/2021

Organizator: Włochy Półfinały:
 • Włochy - Hiszpania 1:2
 • Belgia - Francja 2:3
Mecz o 3. miejsce: Włochy - Belgia 2:1 Finał: Hiszpania - Francja 1:2

Jesteś gotowy, żeby wygrać?