Premier League – typy i analizy meczów angielskiej ligi piłkarskiej

Blog » Premier League

Premier League – typy, analizy bukmacherskie oraz zapowiedzi meczów angielskiej ligi piłkarskiej w sezonie 2022/23 znajdziesz na naszej stronie! Typuj mecze Premier League w STS!

Strona 1 z 3 1 2 3

Typowanie Premier League

Co typować w Premier League? Sprawdź zapowiedzi meczów, analizy bukmacherskie i prognozy długoterminowe. Typuj mecze ligi angielskiej w STS!

Zakłady i kursy na Premier League

Czytaj także:
liga nagielska typy
Foto Daniel Hambury/Focus Images/MB Media/PressFocus

Liga angielska, czyli ogromne pieniądze i emocje

Większość kibiców piłki nożnej oraz osób typujących wyniki meczów w zakładach bukmacherskich nie ma wątpliwości, że to właśnie liga angielska jest najlepszą ligą piłki nożnej na świecie. Przemawiać za tym ma poziom rozgrywek, zarobki piłkarzy i klubów oraz gigantyczne kontrakty medialne i reklamowe.

Ponad 130 lat historii. Liga angielska ma się czym pochwalić

Generalnie przyjmuje się, że sam sport, czyli piłkę nożną wymyślono na Wyspach Brytyjskich i właśnie dzięki tamtejszym pasjonatom udało się tą dyscyplinę rozpowszechnić na całym świecie. To dzięki brytyjskim trenerom i piłkarzom w wielu krajach zaczęto poważnie traktować ten sport i odnosić sukcesy. Dziś w każdym zakątku globu dzieci i dorośli kopią piłkę, znają zasady futbolu i śledzą poczynania najlepszych drużyn i piłkarzy. Dokładnie taką samą ewolucję przeszła piłka w lidze angielskiej. W 1882 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa Anglii i do 1992 roku rozgrywki te nosiły nazwę Football League First Division. Pierwszym triumfatorem nie był żaden ze współczesnych angielskich gigantów, a zespół Preston North End.

Liga angielska stworzona na nowo

Przez wiele lat w Anglii przeżywano lepsze i gorsze momenty związane z futbolową rzeczywistością. Późne lata były momentem kryzysowy i zwrotnym dla ligi angielskiej. Stadiony na Wyspach Brytyjskich stały się niebezpieczne, zarówno jeśli chodzi o infrastrukturę oraz o poziom chuligaństwa. W dodatku angielskie kluby dostały zakaz gry w pucharach europejskich po zamieszkach na Heysel w 1985 roku. W dodatku coraz większa liczba angielskich piłkarzy zaczęła przenosić się za granicę. Sytuacja uległa zmianie z początkiem lat 90. Dobra gra reprezentacji i klubów w połączeniu z radykalną poprawą bezpieczeństwa na trybunach oraz większymi pieniędzmi z tytułu praw telewizyjnych sprawiły, że w 1992 roku stworzono Premier League, która stała się nowym produktem. Nowe rozgrywki miały być komercyjnie niezależne od The Football Association oraz Football League, przez co liga angielska mogła zawierać własne umowy o prawa telewizyjne oraz sponsorskie. Większy dochód pozwolił angielskim zespołom konkurować z klubami z całej Europy.

Miliardy funtów za oglądanie ligi angielskiej

XX wiek zmienił wszystko. Kolejne kontrakty sponsorskie i telewizyjne wywindowały ligę angielską na czoło europejskich i światowych rozgrywek. Miliony fanów napędziły koniunkturę i angielska piłka stała się najpopularniejsza i najbogatsza. Obecnie w lidze angielskiej krążą nie miliony a miliardy funtów. Wartość praw telewizyjnych do pokazywania angielskiej ligi piłkarskiej w najbliższych sezonach wynosi 9,2 miliarda funtów. To o osiem procent więcej niż w poprzednim cyklu. Zagraniczni nadawcy płacą 4,2 miliard (o ponad miliard funtów więcej niż poprzednio) i pokazują wszystkie spotkania. Wartość praw na rynku brytyjskim wynosi 5 mld funtów. Czołowe angielskie kluby, czyli Manchester United, Manchester City, Liverpool FC, Arsenal i Chelsea wydają rok w rok ponad 200 milionów funtów na pensje dla piłkarzy!

Manchester United najbardziej utytułowanym klubem

Klub z Manchesteru głównie dzięki erze Sir Alexa zdominował na wiele lat ligę angielską, ale także w Europie stanowił trudną przeszkodę. Dzięki złotemu pokoleniu piłkarzy i świetnemu trenerowi United stali się najbardziej utytułowanym klubem na Wyspach Brytyjskich. „Czerwone diabły” dwudziestokrotnie zostawały mistrzem Anglii, zdobyły także 12 Pucharów Anglii i pięciokrotnie triumfował w rozgrywkach o Puchar Ligi. Ponadto Manchester United jest jedną z najbogatszych i najpopularniejszych drużyn na świecie. W maju 2005 został klub kupiony za prawie 800 milionów funtów przez rodzinę amerykańskich biznesmenów. Klub Manchester United jest marką światową ocenianą przez „Forbes” na 3,69 miliarda dolarów, co plasuje go na pierwszym miejscu wśród klubów piłkarskich, przed Barceloną i Realem Madryt.

Maraton meczów i szybkie tempo w Premiership

W lidze angielskiej zmieniło się wiele, ale nie to, że drużyny w każdym sezonie rozgrywają ogromną – w porównaniu z innymi ligami – liczbę meczów. Na początku lat 90. w najwyższej klasie rozgrywkowej grały 22 drużyny, ale 1995 roku z powodu namowy światowej federacji piłkarskiej - FIFA, liczba zespołów w rozgrywkach została zmniejszona do 20. Wówczas cztery zespoły spadły z ligi, zaś na ich miejsce powróciły dwa inne. 8 czerwca 2006 roku FIFA złożyła wniosek o zmniejszenie przez wszystkie najlepsze ligi europejskie liczby drużyn do 18. Premier League sprzeciwiła się jednak temu i po dziś dzień w lidze angielskiej występuje 20 zespołów, które grają także w pucharowych rozgrywkach krajowych i międzynarodowych. Z tego powodu kadry drużyn są bardzo szerokie i liczą po 30-40 piłkarzy. Wszystko po to, by móc co tydzień lub czasem co trzy dni rozgrywać swoje mecze na najwyższym poziomie i ogromnym tempie. Nic więc dziwnego, że liga angielska należy do najpopularniejszych na świecie wśród kibiców.

Pasjonująca walka City i LFC o mistrzostwo ligi angielskiej

Obecnie United wciąż zaliczają się do tzw. „top six”, czyli sześciu najmocniejszych klubów w Anglii, które rokrocznie walczą o najwyższe lokaty i trofea. Nie grają jednak tak dobrze, co np. dekadę temu. Obecnie ligę angielską napędzają ekipy Manchesteru City oraz Liverpoolu FC.  Zespoły City i LFC w sezonie 2018/19 stoczyły niezwykłą bój o tytuł najlepszej drużyny. Chyba nikt jednak nie spodziewał się, że walka będzie tak zacięta i doprowadzi do tego, że oba kluby zakończą sezon z blisko 100 punktów na koncie! Manchester City było niepokonane od stycznia, a Liverpool od marca. Ostatecznie od włos mistrzostwo zgarnęło City, a LFC na tytuł czeka od 30 lat.  Swoją moc angielskie kluby pokazały także w europejskich pucharach. W Lidze Mistrzów doszło do finału pomiędzy Liverpoolem a Tottenhamem, a w Lidze Europy zagrały dwa londyńskie kluby – Chelsea i Arsenal.

Jak będzie wyglądała liga angielska i jej tabela w tym sezonie?

Tak jak pisaliśmy wyżej, chętnych do zajęcia najwyższych lokat w lidze angielskiej jest wielu, ale zdobycie tytułu mistrza Anglii jest nie lada wyzwaniem. Obecnie ton rozgrywkom nadają drużyny Liverpoolu i Manchesteru City, ale kilka innych drużyn mimo nie najlepszego startu ma chrapkę na podium. Na pewno w tym gronie są Chelsea i Arsenal, które przechodzą przemianę po zatrudnieniu nowych, młodszych szkoleniowców i roszadom w kadrze. Bardzo silny jest inny klub z Londynu Tottenham, a nową, lepszą erę marzy rozpocząć Manchester United. Kilka „mniejszych” klubów bardzo chciałoby namieszać w czołówce ligi angielskiej, ale nie jest to takie proste. W tym gronie jest m.in. inny klub z Liverpoolu – Everton, który uważany za angielskiego średniaka, wydaje na transfery takie pieniądze, które w wielu europejskich klubach i ligach uznawane za ogromne środki. Ostatecznie jednak pieniądze nie grają i to w piłce nożnej jest najfajniejsze.

Jesteś gotowy, żeby wygrać?