Sprawdź terminarz rozgrywek reprezentacji Polski na Euro, historię starć z rywalami i przypuszczalny skład naszej reprezentacji. Jakie szanse ma Polska w grupie E?
Spis treści:
- Kiedy mecze Polski na Euro?
- Gdzie zagra Polska na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej?
- Kto zagra na Euro? Oficjalna kadra reprezentacji Polski
- Mecze Polski na Euro 2020
- Polska – Słowacja
- Hiszpania – Polska
- Szwecja – Polska
- Terminarz meczów reprezentacji Polski na Euro 2020
- Szanse Polski na Euro 2020. Rozwiążcie worek z golami!
Polska – mimo wielu zastrzeżeń do stylu prezentowanego przez drużynę ówczesnego trenera Jerzego Brzęczka – przeszła przez toczone w 2019 roku eliminacje Euro 2020/21 suchą stopą, wyprzedzając Austrię, Macedonię Północną, Słowenię, Izrael oraz Łotwę, wywiązując się z roli faworyta. Mimo tego pod koniec stycznia władze związku postanowiły dokonać zmiany na stanowisku selekcjonera.
Szybko stało się jasne, że wybór trafi na obcokrajowca. Giełda nazwisk zdołała się rozkręcić by… po chwili zamknąć, bo szybko ogłoszono, że Portugalczyk Paulo Sousa poprowadzi biało-czerwonych w meczach 2021 roku. Czy po tych szansach ma większe szanse na wyjście z grupy E? Kto będzie bezpośrednim rywalem w „polskiej grupie” na Euro 2020? O tym wszystkim poniżej.
Kiedy mecze Polski na Euro? Inne daty w 2021 roku
Pierwotnie Euro miało zostać rozegrane od 12 czerwca do 12 lipca 2020 roku – w 11 miastach-gospodarzach na 11 europejskich stadionach. Ta wyjątkowa formuła tłumaczona była przez UEFA chęcią uczczenia „urodzin Euro” – bo od pierwszego turnieju finałowego w 2020 roku mija dokładnie 60 lat. Wskutek pandemii, ten wyjątkowy turniej został przesunięty o rok, ale europejska federacja już w kwietniu zdecydowała o utrzymaniu nazwy turnieju, czyli Euro 2020. Nowy terminarz obejmuje miesiąc od 11 czerwca do 11 lipca 2021. Zmieniła się za to liczba miast i stadionów, którzy mogą szczycić się wizytówka – gospodarz Euro 2020.
Rywalizacja w grupie E zacznie się 14 czerwca (poniedziałek) o godz. 18:00, czyli czwartego dnia turnieju, meczem Polska – Słowacja. Zakończy zaś – w środę 23 czerwca, gdy o 18:00 rozpoczną się równolegle konfrontacje Słowacji z Hiszpanią i Szwecji z Polską. Biało-czerwoni to jedyny zespół grupy E, który co kolejkę będzie musiał zmienić stadion.
Gdzie zagra Polska? Nowe stadiony meczów w grupie E
UEFA oczekiwała deklaracji od miast-gospodarzy dotyczących wpuszczenia na trybuny w liczbie odpowiadającej co najmniej 25% pojemności stadionu. Bilbao po konsultacjach z władzami regionu nie mogło tego zagwarantować, dlatego zostało zastąpione przez andaluzyjską Sevillę. Z tych samych przyczyn Dublin zrezygnował z goszczenia drużyn na Euro 2020, a mecze z tego miasta zostały przeniesione na stadion do Sankt Petersburga w Rosji.
Reprezentacja Polski rywalizować będzie na trasie Sankt Petersburg – Sewilla, Sankt Petersburg, podczas gdy Hiszpanie 3-krotnie zagrają na Estadio La Cartuja, Słowacy na rozpisce mają Sankt Petersburg, Sankt Petersburg i Sewillę, a Szwedzi – Sewillę, Sankt Petersburg, Sankt Petersburg.
Nie Irlandia a Polska. Zmiana bazy noclegowo-treningowej biało-czerwonych
Z powodu zmiany lokalizacji meczów, biało-czerwoni zostali zmuszeni niejako do znalezienia nowej bazy podczas Euro 2020. Z kilku możliwych wariantów zdecydowano, że kadra spać będzie w Sopocie, a trenować na stadionie w Gdańsku. Inaczej do sprawy doszli Słowacy, który swoją bazę zarezerwowali w Rosji, a konkretnie w St. Petersburgu, dzięki czemu nie będą tak dużo podróżowali.

Kto zagra na Euro 2020? Oficjalna kadra reprezentacji Polski
Za piłkarzami z topowych lig bardzo trudny i wyczerpujący sezon. Z powodu pandemii terminarz ligowych rozgrywek był napięty do granic możliwości. Nowy selekcjoner nie miał wielu okazji do obserwowania i oceniania piłkarzy. Kadry drużyn na Euro 2020 mają być „szersze” niż zazwyczaj. Kibice i dziennikarze od dłuższego czasu dywagują, kto pojedzie, a kto nie na Euro 2020. Fani mogą nawet obstawiać swoje typy! Większość nazwisk biało-czerwonych jest do przewidzenia, wielkich niespodzianek w powołaniach nie należy się spodziewać. Kto zatem może po cichu, lub całkiem głośno spodziewać się powołania na Euro 2020? Oto przypuszczalna kadra reprezentacji Polski:
Bramkarze
Łukasz Fabiański (West Ham, Anglia), Łukasz Skorupski (Bologna, Włochy), Wojciech Szczęsny (Juventus, Włochy).
Obrońcy
Jan Bednarek (Southampton FC, Anglia), Bartosz Bereszyński (UC Sampdoria, Włochy), Paweł Dawidowicz (Hellas Verona FC, Włochy), Kamil Glik (Benevento Calcio, Włochy), Michał Helik (Barnsley FC, Anglia), Tomasz Kędziora (Dynamo Kijów, Ukraina), Kamil Piątkowski (Raków Częstochowa), Tymoteusz Puchacz (Lech Poznań), Maciej Rybus (Lokomotiw Moskwa, Rosja).
Pomocnicy
Przemysław Frankowski (Chicago Fire, USA), Kamil Jóźwiak (Derby County FC, Anglia), Mateusz Klich (Leeds United FC, Anglia), Kacper Kozłowski (Pogoń Szczecin), Grzegorz Krychowiak (Lokomotiw Moskwa, Rosja), Karol Linetty (Torino FC, Włochy), Jakub Moder (Brighton & Hove Albion FC, Anglia), Przemysław Płacheta (Norwich City FC, Anglia), Piotr Zieliński (SSC Napoli, Włochy).
Napastnicy
Dawid Kownacki (Fortuna Düsseldorf, Niemcy), Robert Lewandowski (FC Bayern München, Niemcy), Arkadiusz Milik (Olympique Marsylia, Francja), Karol Świderski (PAOK, Grecja), Jakub Świerczok (Piast Gliwice).
Lista rezerwowa
Rafał Augustyniak (Urał Jekaterynburg, Rosja), Kamil Grosicki (West Bromwich Albion FC, Anglia), Robert Gumny (FC Augsburg, Niemcy), Sebastian Szymański (Dinamo Moskwa, Rosja)
Mecze Polski na Euro 2020
Polska grać będzie w grupie E, gdzie rywalami będzie Hiszpania, Szwecja i Słowacja. Hiszpanie losowani byli z pierwszego koszyka, Polska – z drugiego, Szwecja – z trzeciego, zaś Słowacja – z czwartego, „zaocznie”, jako zwycięzca jednej z barażowych ścieżek, którego w momencie losowania fazy grupowej (30 listopada 2019 w Bukareszcie) jeszcze nie znaliśmy.
Polska – Słowacja

Polska mierzyła się dotąd ze Słowacją 8-krotnie. Co ciekawe, bilans jest korzystniejszy dla niżej notowanych od nas południowych sąsiadów – 3 wygrane, 1 remis, 4 porażki. Po raz ostatni mierzyliśmy się 15 listopada 2013 w meczu towarzyskim we Wrocławiu, przegranym przez Polskę 0:2. O punkty rywalizowaliśmy zaś w eliminacjach mundialu 2010, ponosząc dwie porażki, w tym tę pamiętną, po samobóju Seweryna Gancarczyka w śnieżycy, która „zamknęła” na blisko dekadę chorzowski Stadion Śląski. Poprzednią wygraną ze Słowakami odnotowaliśmy 26 maja 2012 w towarzyskiej potyczce. Padł wynik 1:0, jedynego gola strzelił Damien Perquis.
Nasi południowi sąsiedzi to najniżej sklasyfikowana w rankingu FIFA drużyna z grupy E: zajmują 33. miejsce. Słowacy uplasowali się na 3. pozycji w eliminacyjnej grupie E, za Chorwacją i Walią. Dobra postawa w Lidze Narodów pozwoliła jednak na udział w barażach. Te – z racji pandemii – były dwustopniowe, ale przyspieszone, bo nie rozgrywano rewanżów. Część słowackich kibiców pewnie po wszystkim pomyślała o wizycie u kardiologa… Z Irlandią był bezbramkowy remis i zwycięstwo po karnych (4:2), a na wyjeździe z Irlandią Północną – wygrana 2:1 w dramatycznych okolicznościach i po dogrywce.
Czytaj więcej: Polska – Słowacja na EURO 2020, czyli początek będzie kluczowy
Hiszpania – Polska

Z Hiszpanią biało-czerwoni spotykali się 10 razy. Z marnym skutkiem. 1 zwycięstwo, 1 remis, aż 8 porażek. Jedyną wygraną odnieśliśmy w listopadzie… 1980, na wyjeździe, pokonując La Furia Roja 2:1 po dwóch golach Andrzeja Iwana. Od ostatniego meczu minęło z kolei już ponad 10 lat. W czerwcu 2010 Hiszpanie rozbili Polaków 6:0 w meczu towarzyskim, a kilka tygodni później sięgnęli w RPA po tytuł mistrzów świata.
Za faworyta „polskiej grupy” muszą uchodzić Hiszpanie, czyli reprezentacja najbardziej w tej stawce utytułowana i zarazem najwyżej sklasyfikowana w rankingu FIFA. „La Furia Roja” zajmują w nim 6. miejsce, z europejskich nacji ustępując jedynie Belgii, Francji, Anglii i Portugalii. Hiszpanie po losowaniu fazy grupowej Euro mogli się uśmiechnąć, bo natrafili na… rywala z eliminacji. W kwalifikacyjnej grupie F przyszło im mierzyć się m.in. ze Szwecją.
Czytaj więcej: Hiszpania vs Polska na EURO 2020, czyli największe wyzwanie biało-czerwonych
Szwecja – Polska

Tylko z pięcioma reprezentacjami rywalizowaliśmy w całej historii częściej niż ze Szwedami. Bilans 26 starć nie jest korzystny: 8 zwycięstw, 4 remisy i 14 porażek. Może dlatego… nie graliśmy z nimi tak długo, bo od ponad 16 lat. W czerwcu 2004 przegraliśmy towarzyski mecz na wyjeździe 1:3, honorową bramkę dla biało-czerwonych zdobył Damian Gorawski. Z „Trzema Koronami” ponieśliśmy 5 porażek z rzędu. Poprzednio nie schodziliśmy z boiska pokonani w 1997 roku! W towarzyskim meczu Polska uratowała wtedy wyjazdowy remis 2:2 za sprawą goli Krzysztofa Bukalskiego i Radosława Kałużnego. Nie wygraliśmy ze Szwedami od 1991 roku. W Gdyni padł wtedy wynik 2:0, do siatki trafiali Wojciech Kowalczyk i Mirosław Trzeciak.
Czytaj więcej: Szwecja – Polska na EURO 2020, czyli nie taki diabeł straszny?
Terminarz meczów reprezentacji Polski na Euro 2020
- Polska – Słowacja, 14 czerwca, poniedziałek, godz. 18:00, Sankt Petersburg – Stadion Kriestowskij
- Hiszpania – Polska, 19 czerwca, sobota, godz. 21:00, Sewilla – La Cartuja
- Polska – Szwecja, 23 czerwca, środa, godz. 18:00, Sankt Petersburg – Stadion Kriestowskij

Szanse Polski na Euro 2020
W przypuszczalnej kadrze Polski na Euro 2020 jest wielu piłkarzy po „30”. I choć mundial w Katarze tuż tuż, bo już w 2022 roku, to trudno dziś z całą stanowczością stwierdzić, że najbliższe mistrzostwa Europy nie będą oznaczały dla kilku zawodników pożegnania z reprezentacją; że nie będą ich ostatnim wielkim turniejem. Przecież o przepustki do Kataru łatwo nie będzie, ten awans na MŚ stanowczo nie jawi się jako formalność… Łukasz Fabiański, Kamil Glik, Kamil Grosicki, Grzegorz Krychowiak czy nawet sam Robert Lewandowski muszą czuć, że powoli wybrzmiewa ostatni dzwonek, by spróbować coś jeszcze z kadrą sensownego ugrać.
By stało się to możliwe, Polakom na pewno w większym niż dotąd stopniu musi w turnieju finałowym dopisać skuteczność. Tego bardzo brakowało na wszystkich turniejach, nie tylko Euro. Przecież w XXI wieku na trzech mundialach i trzech Euro biało-czerwoni zdobyli ledwie 14 bramek! Aż 9 z 20 meczów kończyliśmy bez żadnego gola. Tylko w dwóch strzeliliśmy więcej niż jednego! Ani razu – na Euro, bo na mundialach w 2002 i 2006 roku. 3:1 z USA, 2:1 z Kostaryką… To odległa przeszłość. Generalnie trafień było jak na lekarstwo. Mając tak silną ofensywę i najlepszego napastnika świata w postaci Roberta Lewandowskiego chyba pora to zmienić!
Polska mistrzem Europy? Kurs bardzo wysoki
A jak bukmacher obstawia szanse Polski na zwycięstwo w Euro 2020? To z pewnością marzenie kibiców biało-czerwonych, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że szanse na złoto są… jakie są, czyli niezbyt duże. Obecnie kurs na Mistrzostwo Europy 2020 dla reprezentacji Polski wynosi 100 do 1. Szanse biało-czerwonych są na równi z takimi reprezentacjami, jak Szwecja z którą zagramy w grupie, Austria, czy Turcja. Większe szanse na złoto mają m.in. Rosjanie, Ukraińcy, Szwajcarzy, czy Duńczycy. Nie jest jednak wykluczone, że w tym gronie znajduje się czarny koń, który będzie w stanie napsuć sporo krwi faworytom i np. dotrze do półfinału czy nawet finału Euro. Jak pokazuje historia Mistrzostw Europy, takie przypadki nie były odosobnione.
Szanse Polski na wyjście z grupy E
Kursy w STS sugerują wyraźnie, że na lepszy wynik fani biało-czerwonych mogą liczyć w fazie grupowej Euro 2020 niż w eliminacjach Mistrzostwa Świata 2022. Czy Polska awansuje z grupy E? Kurs na TAK wynosi 1.45, a kurs na NIE 2.75. Szanse na zajęcie pierwszego miejsca w grupie E Euro 2020 zostały „wycenione” na 7.50. Zdecydowanie niżej ocenione jest (bardziej prawdopodobne) drugie miejsce Polski w tabeli. Kurs na taki scenariusz wynosi obecnie 2.00.
Zerkamy jeszcze na szanse kapitana reprezentacji Polski, Roberta Lewandowskiego na koronę króla strzelców Euro 2020. Kurs na „Lewego” to 20.00. I dużo i mało… Kursy i szanse na pewno będą się zmieniały pod wpływem wyników meczów biało-czerwonych, jak i rywali w grupie E podczas Euro 2020. Warto jednak śledzić Power Ranking, który przygotowaliśmy zarówno jeśli chodzi o „siłę” reprezentacji Polski, jak i potencjał naszych grupowych rywali. W takim turnieju, jak Euro 2020, detale i dyspozycja dnia będą odgrywały kluczową rolę.