Irlandia Północna czy Słowacja? Kto rywalem Polaków na EURO 2020?

elminacje do grupy e irlandia slowacja

Przed nami ostatni etap eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy – finałowe mecze barażowe. W czwartek o cztery wolne miejsca w turnieju finałowym EURO 2020 zagrają: Węgry z Islandią, Irlandia Północna ze Słowacją, Serbia ze Szkocją oraz Gruzja z Macedonią.

Na EURO 2020 z eliminacji i z baraży

Jak dotychczas udział w turnieju finałowym EURO 2020 zapewnione ma 20 drużyn narodowych, które awansowały bezpośrednio z eliminacji: Polska, Belgia, Włochy, Hiszpania, Ukraina, Dania, Anglia, Czechy, Portugalia, Niemcy, Holandia, Szwajcaria, Chorwacja, Walia, Szwecja, Austria, Francja, Turcja, Rosja i Finlandia. O cztery pozostałe miejsca w mistrzostwach Europy zorganizowano system meczów barażowych, do których dopuszczono 16 piłkarskich reprezentacji: Kosowo, Bułgarię, Serbię, Irlandię Północną, Białoruś, Irlandię, Gruzję, Słowację, Węgry, Norwegię, Rumunię, Macedonię Północną, Izrael, Islandię, Szkocję oraz Bośnię i Hercegowinę.

Uczestnicy baraży zostali podzieleni na cztery „ścieżki” po cztery zespoły, które miały zagrać ze sobą systemem: półfinały i finał, gdzie zwycięzcy finałów uzyskują awans na EURO 2020. Pierwotnie spotkania te miały się odbyć wiosną tego roku, ale ponieważ z powodu pandemii koronawirusa finały EURO 2020 przełożono na przyszły rok, ostatnią fazę eliminacji do nich można było przenieść na jesień. 8 października rozegrano mecze półfinałowe, które wyłoniły finalistów każdej ze ścieżek. W czwartek 12 listopada odbędą się decydujące spotkania finałowe, które wyłonią ostatnich czterech finalistów piłkarskich mistrzostw Europy 2020.

Reprezentacja Polski czeka na rywala

Dla polskich kibiców najciekawsza jest „ścieżka B” baraży eliminacji do mistrzostw Europy. To jej zwycięzca uzupełni bowiem skład grupy E turnieju finałowego EURO 2020, w której „Biało-Czerwoni” zmierzą się z Hiszpanią i Szwecją. Po spotkaniach półfinałowych okazało się, że będzie to albo Irlandia Północna albo Słowacja. Irlandczycy z Północy wyeliminowali Bośnię i Hercegowinę, z którą Polacy rywalizują w obecnej edycji Ligi Narodów. Nie przyszło im to łatwo, bo w meczu wyjazdowym najpierw musieli wyrównać na 1:1 po pierwszej połowie, a po nierozstrzygniętej dogrywce lepiej wykonywać rzuty karne. W podobny sposób, ale na własnym boisku, awans do finału uzyskali Słowacy, którzy w regulaminowym czasie gry bezbramkowo zremisowali z Irlandią.

Mecz finałowy tych drużyn może mieć podobny przebieg, bo ich poziom wydaje się dość wyrównany. Zarówno Irlandia Północna, jak i Słowacja po spotkaniu półfinałowym baraży do EURO 2020 zagrały po dwa mecze w ramach Ligi Narodów UEFA i obydwa przegrały. Irlandia Północna po 0:1 z Austrią i Norwegią, Słowacja 0:1 ze Szkocją i 2:3 z Izraelem. Barażowe spotkanie finałowe eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy 2020 odbędzie się w Belfaście, co może być pewnym handicapem dla Irlandczyków.

„Bratankowie” czy „Wikingowie”?

W finale „ścieżki A” zmierzą się piłkarskie reprezentacje Węgier oraz Islandii. Zwycięzca trafi podczas EURO 2020 albo do grupy C (z Austrią, Holandią i Ukrainą) albo do grupy F (z Francją, Niemcami i Portugalią). Nasi „Bratankowie” wygrali w półfinale 3:1 z Bułgarią na wyjeździe, na stadionie Levskiego w Sofii. Islandczycy z kolei pokonali w Reykjaviku reprezentację Rumunii 2:1. Finał rozegrany zostanie w Budapeszcie, co w nieco uprzywilejowanej sytuacji stawia Węgrów. Podobnie jak ostatnie wyniki w Lidze Narodów: wyjazdowe 1:0 z Serbią i 0:0 z Rosją. Islandia w październiku dwa razy przegrała u siebie: 0:3 z Danią i 1:2 z Belgią.

Kto lepszy w Belgradzie?

Finalistami „ścieżki C” są drużyny narodowe Serbii i Szkocji. Serbowie w półfinale wygrali na wyjeździe z Norwegią 2:1 po dogrywce. Szkoci zremisowali bezbramkowo w Glasgow z Izraelem i awans do finału uzyskali po zwycięstwie w konkursie rzutów karnych. Zwycięzca tego finału zajmie miejsce w grupie D turnieju finałowego EURO 2020 wraz z reprezentacjami Anglii, Chorwacji i Czech. Gospodarzem decydującego starcia w Belgradzie będą Serbowie, którzy w październiku w Lidze Narodów przegrali u siebie z Węgrami 0:1 i zremisowali 2:2 na wyjeździe z Turcją. Szkoci wygrali po 1:0 ze Słowacją i Czechami.

Finał debiutantów

Jedyną z par finałowych baraży eliminacji EURO 2020, której zwycięzca będzie debiutantem podczas turnieju finałowego, jest para w „ścieżce D”. Tak się bowiem złożyło, że w gronie ośmiu finalistów baraży tylko Gruzja i Macedonia nie zagrały jeszcze ani razu na piłkarskich mistrzostwach Europy. W półfinałach Gruzja wygrała w Tbilisi 1:0 z Białorusią, a Macedonia w Skopje z Kosowem 2:1. Gospodarzami finału będą Gruzini, a jego zwycięzcy w turnieju finałowym EURO 2020 zagrają albo w grupie C (z Austrią, Holandią i Ukrainą) albo w grupie F (z Francją, Niemcami i Portugalią). Co ciekawe, obydwie drużyny rywalizowały już ze sobą także w obecnej edycji Ligi Narodów. Dwa razy padł remis 1:1, we wrześniu w Tbilisi, w październiku w Skopje. Jeśli w czwartek znów padnie remis, o awansie na EURO 2020 będą musiały rozstrzygnąć rzuty karne.

Sprawdź aktualne kursy na Euro 2020! Odbierz kod bonusowy STS i typuj wyniki! ⚽

Adam Pisula