Trzy etapy Vuelta a Espana. W piątek gratka dla sprinterów, w sobotę i niedzielę dla górali?

vuelta a espania góry

Przed uczestnikami 76. edycji kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana być może decydująca rozgrywka w rywalizacji o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, bowiem w sobotę i niedzielę czekają ich bardzo wymagające górskie etapy. W piątek, na rozgrzewkę przed tymi trudnościami, płaski etap z finiszem dla sprinterów. Kto jako pierwszy minie linię mety na najbliższych etapach? Sprawdź nasze typy bukmacherskie!

Kto faworytem 13. etapu Vuelta a Espana? Typy bukmacherskie

Płaski profil piątkowego etapu sugeruje, że peleton może tym razem dojechać do mety w całości, a to z kolei każe faworytów do zwycięstwa upatrywać w najlepszych sprinterach spośród tych, którzy jeszcze uczestniczą w tegorocznej Vuelcie. Według kursów w zakładach bukmacherskich STS, najszybszy na finiszu może być Fabio Jakobsen (kurs 1.75), a jego najgroźniejszymi rywalami będą: Arnaud Demare (4.75) i Alberto Dainese (6.75).

Koszulkę lidera Vuelta a Espana powinien zachować po tym etapie Odd Christian Eiking. Ale bukmacher nie daje mu zbyt wielkich szans na utrzymanie jej do końca wyścigu – stawka na to wydarzenie wynosi bowiem aż 75.00. O wiele niższy jest kurs (1.25) na końcowe zwycięstwo głównego faworyta – Primoża Roglicia. Najpoważniejszymi konkurentami Słoweńca według analityków w zakładach bukmacherskich STS będą: Enric Mas (kurs 6.75) i Miguel Angel Lopez (15.00).

Kto faworytem 14. i 15. etapu Vuelta a Espana? Typy bukmacherskie

Zmiana na pozycji lidera wyścigu może nastąpić już po którymś z weekendowych etapów Vuelty. Oba zostały poprowadzone przez tereny górskie, na obu odcinkach kolarzy czekają dość strome podjazdy, co może być dobrą okazją do ataku. Nie oznacza to oczywiście, że etapowe zwycięstwa padną łupem kolarzy walczących o triumf w klasyfikacji generalnej…

Możliwy jest taki scenariusz, że przodem zostanie puszczona ucieczka złożona z wybitnych górali, a faworyci Vuelta a Espana utworzą swój „drugi wyścig”, gdzie będą się wzajemnie pilnować aż do mety. Ten scenariusz jest chyba jedyną szansą dla Eikinga na utrzymanie się w czołówce i zachowanie pozycji lidera do poniedziałkowego dnia przerwy.

🚴 Kursy na kolarstwo znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj swoich faworytów!

13. etap Vuelta a Espana: Belmez – Villanueva de la Serena (203,7 km)

Ten odcinek wyścigu Vuelta a Espana możemy scharakteryzować jako typowo sprinterski. Na dystansie ponad 200 kilometrów kolarzy nie napotkają żadne większe trudności związane z ukształtowaniem terenu. Finisz z całego peletonu może być jednak nieco skomplikowany, bo poprzedza go rondo, a ostatnie metry zostały poprowadzone po łuku.

14. etap Vuelta a Espana: Don Benito – Pico Villuercas (165,7 km)

Tylko pierwsze 50 kilometrów sobotniego etapu przebiegać będzie po płaskim terenie. Potem zaczną się schody, a dokładniej rzecz ujmując podjazdy. Pierwszy z nich jeszcze nie będzie bardzo wymagający (premia 3. kategorii, 7,7 kilometra o średnim nachyleniu 5,2%). Zaraz po nim kolarze będą mieli do pokonania typową „ściankę” (2,8 kilometra o nachyleniu 14%) oznaczoną premią górską pierwszej kategorii. Ostatnia premia górska 14. etapu została zlokalizowana na finiszu, do którego prowadzi 14,5 kilometrowy podjazd o średnim nachyleniu 6,2%.

15. etap Vuelta a Espana: Navalmoral de la Mata – El Barraco (197,5 km)

Na trasie niedzielnego etapu wyznaczono cztery premie górskie, z czego dwie pierwszej kategorii: pomiędzy 70. a 85. kilometrem uczestnicy Vuelta a Espana pokonają podjazd o średnim nachyleniu 5,5%, a pomiędzy 140. i 160. kilometrem wzniesienie o nachyleniu 5,4%. Metę 15. etapu wyznaczono po zjeździe z premii górskiej trzeciej kategorii (8,6 kilometra o nachyleniu 3,8%).

Kiedy odbędą się najbliższe etapy Vuelta a Espana?

Piątek, 27 sierpnia – 13. etap
Sobota, 28 sierpnia – 14. etap
Niedziela, 29 sierpnia – 15. etap

Gdzie oglądać etapy Vuelta a Espana?

Eurosport