Polacy zaczynają kwalifikacje meczem z Białorusią. Czy hokeiści awansują na igrzyska olimpijskie?

polska hokej na igrzyskach

Już w najbliższy czwartek, 26 sierpnia w Bratysławie, rozpoczyna się turniej kwalifikacyjny do turnieju hokejowego igrzysk olimpijskich w Pekinie 2022. Reprezentacja Polski, prowadzona przez Roberta Kalabera, rywalizację rozpocznie od starcia z Białorusią. Oprócz tych dwóch zespołów w grupie rywalizują jeszcze Słowacy i Austriacy, a awans uzyska tylko najlepszy. Jakie szanse na to, by wywalczyć promocję na IO mają „biało-czerwoni”? Czy są faworytami meczu z Białorusinami? Na kogo warto postawić? Sprawdź nasze analizy i typy na mecz Białoruś – Polska!

Białoruś vs. Polska. Typy bukmacherskie

Według bukmachera STS zdecydowanym faworytem do zwycięstwa w pierwszym spotkaniu turnieju jest Białoruś. Stawka na wygraną tego zespołu w regulaminowym czasie gry wynosi 1,32. Remis wyceniany jest na 5,50, a zwycięstwo „biało-czerwonych” na 7,50. Takie kursy nie są większym zaskoczeniem, biorąc pod uwagę fakt, że Białoruś jest zespołem o wiele wyżej klasyfikowanym w rankingu światowym. Zajmuje 14. miejsce, podczas gdy Polska plasuje się na 22. miejscu.

Identycznie prezentują się kursy, jeżeli chodzi o wskazanie zwycięzcy spotkania, biorąc pod uwagę dogrywkę lub rzuty karne. Jeżeli to Białoruś okaże się lepsza, wówczas bukmacher STS wypłaci po kursie 1,18. Triumf Polski wyceniany jest na 4,50.

W związku z tym, że to Białorusini uchodzą za kandydata do zwycięstwa w tym spotkaniu warto zastanowić nad opcją z handicapem. Handicap -2,5, a więc rozwiązanie, że Białorusini wygrają mecz trzema bramkami, oznacza kurs 2,15. Stawka na to samo zdarzenie na Polskę wynosi 1,65. Handicap -2, z kolei, oznacza następujące kursy: 2,15 na Białoruś, 5,50 na remis i 2,30 na Polskę.

Obstawiać można również liczbę strzelonych goli w tym spotkaniu. Stawka na to, że w spotkaniu padnie więcej niż 5 bramek wynosi 1,67. Jeżeli oba zespoły zdobędą mniej niż pięć goli, to kurs kształtuje się na poziomie 2,10.

🏒 Kursy na hokej na lodzie znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Wszystkie kursy aktualne na 23.08.

Bilans i historia spotkań Białoruś – Polska w hokeju na lodzie

Bilans reprezentacja Polski w meczach z Białorusią jest niekorzystny.

  • 18 meczów    
  • 13 zwycięstw Białorusi
  • 5 zwycięstw Polski
  • bramki: 80:41 na korzyść Białorusi

Pierwsze spotkanie pomiędzy Polską, a Białorusią rozegrane zostało w 1993 roku w Tychach i miało charakter towarzyski. „Biało-czerwoni” przegrali 3:7. Po raz ostatni obie drużyny mierzyły się w 2016 roku, również podczas kwalifikacji olimpijskich, w Mińsku i ponownie, tym razem 5:3 – lepsi okazali się nasi rywale. Warto zaznaczyć, że Polska zawsze przegrywała z Białorusią w meczach mistrzostw świata lub kwalifikacji olimpijskich. Raz udało jej się wygrać na turnieju EIHC, a pozostałe cztery zwycięstwa odniosła w  meczach towarzyskich.

Ostatnie mecze Polska – Białoruś w hokeju na lodzie

2009Towarzysk, Pińsk    Białoruś – Polska       3:2       
2014       EIHC, GdańskPolska – Białoruś       4:2       
2014       Towarzyski, Tychy    Polska – Białoruś       2:1       
2014   Towarzyski, Tychy       Polska – Białoruś       2:1 po karnych       
2016       Kwalifikacje IO, MińskBiałoruś – Polska       5:3       

Białoruś. Kim są rywale Polaków w kwalifikacjach olimpijskich?

O hokejowej reprezentacji Białorusi mówi się, że jest to ulubiona drużyna… prezydenta tego kraju, Aleksandra Łukaszenki. W ostatnich latach zespół ten balansuje na krawędzi hokejowej elity i dywizji IA. W tym roku, podczas mistrzostw świata na Łotwie, Białorusini zajęli piętnaste, przedostatnie miejsce. Trzeba jednak nadmienić, że występ tego zespołu podczas światowego czempionatu był… dziwny. Otóż drużyna prowadzona przez Kanadyjczyka Craiga Woodcrofta potrafiła napsuć krwi najlepszym. Pokonała Szwecję, a także zdobyła punkt – przegrywając po dogrywce – z Czechami.

Pozostałych pięć spotkań, w tym m.in. z Wielką Brytanią i Dania, Białorusini przegrali, zajęli ostatnie miejsce w grupie i nie awansowali do ćwierćfinału. W przyszłym roku zagrają jednak ponownie w MŚ elity, bo nikt w tym roku z niej nie spadł. Przypomnijmy, że Polska występuje o dwa poziomy niżej, w dywizji IB, a w tym roku nie grała w mistrzostwach świata, bo zostały one odwołane z powodu COVID-19.

Jegor Szarangowicz. Największa gwiazda białoruskiego hokeja

Reprezentacja Białorusi na turniej kwalifikacyjny do igrzysk w Pekinie została oparta o zawodników występujących na co dzień w lidze KHL, w większości w rodzimym klubie – Dynamo Mińsk. Ale największą gwiazdą zespołu jest Jegor Szarangowicz. To 23-letni napastnik, który w zeszłym sezonie zadebiutował w lidze NHL, w barwach zespołu New Jersey Devils.

Zawodnik ten uchodzi za największy talent białoruskiego hokeja na lodzie od czasów Rusłana Saleja, który w najlepszej hokejowej lidze na świecie rozegrał ponad 1000 spotkań. Szarangowicz, mimo młodego wieku, jest kapitanem drużyny narodowej i wszystko wskazuje na to, że w pierwszym meczu Polacy na to tego zawodnika będą musieli zwrócić szczególną uwagę. 23-letni środkowy ma poprowadzić zespół do zwycięstwa nie tylko w meczu z „biało-czerwonymi”, ale również w całym turnieju. Białoruś marzy, że po 12 latach hokeiści ponownie zagrają na IO.

Reprezentacja Polski na turniej kwalifikacyjny do IO

Trener Robert Kalaber powołał do reprezentacji Polski na turniej kwalifikacyjny w Bratysławie 27 zawodników. W naszym zespole dominują zawodnicy występujący w Polskiej Hokej Lidze, choć nie brakuje też hokeistów grających na co dzień w klubach za naszą południową granicą, czyli w Czechach i na Słowacji. Największą gwiazdą naszego zespołu jest Aron Chmielewski, który w kwietniu- drugi raz z rzędu – zdobył z czeskim zespołem Ocelarzi Trzyniec mistrzostwo kraju.

Bramkarze
John Murray (GKS Katowice), Ondrzej Raszka (GKS Tychy), Michał Kieler (JKH GKS Jastrzębie).

Obrońcy
Bartosz Ciura (HC Frydek-Mistek/1. liga Czechy), Mateusz Bryk, Kamil Górny, Jauhienij Kamienieu, Arkadiusz Kostek (wszyscy JKH GKS Jastrzębie), Maciej Kruczek, Patryk Wajda (obaj GKS Katowice), Oskar Jaśkiewicz (Załębie Sosnowiec), Marcin Kolusz (Tauron Podhale Nowy Targ).

Napastnicy
Aron Chmielewski (HC Ocelarzi Trzyniec/ekstraliga Czechy), Paweł Zygmunt (HC Verva Litvinov/ekstraliga Czechy), Dominik Paś (HK Dukla Michalovce/ekstraliga Słowacja), Filip Komorski, Alan Łyszczarczyk (HC Frydek-Mistek/1. liga Czechy), Krystian Dziubiński (Re-Plast Unia Oświęcim), Bartosz Fraszko Patryk Krężołek, Mateusz Michalski, Grzegorz Pasiut, Patryk Wronka (wszyscy GKS Katowice), Maciej Urbanowicz, Kamil Wałęga (obaj JKH GKS Jastrzębie), Filip Starzyński (GKS Tychy), Martin Przygodzki (Zagłębie Sosnowiec).

Kiedy i gdzie odbędzie się mecz Białoruś – Polska?

Czwartek, 26 sierpnia, godz. 16.15.

Transmisja telewizyjna. Gdzie oglądać?

TVP Sport

Kto faworytem meczu Białoruś – Polska?

Zdecydowanym faworytem spotkania są Białorusini. Stawka na zwycięstwo tego zespołu po 60. minutach w zakładach bukmacherskich STS wynosi 1,32 (według kursów na dzień 23.08).