Skoki w Titisee-Neustadt. Polski Orzeł znów wyląduje najdalej?

skoki narciarskie titisee-neustadt

Po wspaniałym w wykonaniu Polaków Turnieju Czterech Skoczni nie mamy zbyt dużo czasu na wytchnienie. Już w piątek w niemieckim Titisee-Neustadt odbędą się kwalifikacje do kolejnego konkursu Pucharu Świata. Faworyt może być tylko jeden – to znajdujący się w znakomitej formie Kamil Stoch. Ale liczymy też na pozostałych naszych zawodników, bo skocznia Hochfirstschanze była dla nich zazwyczaj bardzo przyjazna.

Kolejny polski dublet w Titisee-Neustadt?

Następne zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich odbędą się na skoczni Hochfirstschanze w miasteczku Titisee-Neustadt, malowniczo położonym w niemieckim Schwarzwaldzie. Skocznia ma punkt konstrukcyjny (K) 125 metrów, rozmiar (HS) 142 metry i jest to największy naturalny obiekt tego typu w Niemczech. Oficjalny rekord wynosi 148 metrów, a ustanowił go Słoweniec Domen Prevc 11 marca 2016 roku. Pierwszy konkurs Pucharu Świata rozegrano na tej skoczni w grudniu 2001 roku. Od tego czasu Titisee-Neustadt pojawia się w kalendarzu Pucharu Świata w skokach narciarskich dość często, ale nieregularnie.

Hochfirstschanze w Titisee-Neustadt to obiekt na którym polscy skoczkowie czują się bardzo dobrze. Już inauguracyjne zawody w grudniu 2001 roku wygrał tutaj Adam Małysz. „Orzeł z Wisły” powtórzył to w 2007 roku, wygrywając obydwa weekendowe konkursy. W 2013 roku na listę zwycięzców konkursu Pucharu Świata w Titisee-Neustadt wpisał się Kamil Stoch, a przed rokiem nie miał tu sobie równych Dawid Kubacki, który opromieniony triumfem w Turnieju Czterech Skoczni, wygrał na Hochfirstschanze dwa konkursy. Teraz w glorii zdobywcy Złotego Orła w Titisee-Neustadt pojawi się Kamil Stoch. Czy ponownie będziemy mieli zwycięski dublet polskiego skoczka?

Program zawodów w Titisee-Neustadt

  • Piątek, 08.01          16:15           kwalifikacje
  • Sobota, 09.01         16:00           konkurs indywidualny
  • Niedziela, 10.01     15:00           kwalifikacje
  • Niedziela, 10.01     16:30           konkurs indywidualny

Zmiany w składzie polskiej drużyny

Trener Michal Doleżal po Turnieju Czterech Skoczni dokonał zmian w składzie reprezentacji Polski. W kadrze na konkursy w Titisee-Neustadt pojawiły się dwa nowe nazwiska: Paweł Wąsek i Jakub Wolny. Zastąpili oni Klemensa Murańkę i Macieja Kota. Wyniki zweryfikują słuszność tej zmiany, ale na dzień dzisiejszy wydaje się ona jak najbardziej uzasadniona. Po wynikach jakie osiągnęli w Turnieju Czterech Skoczni Murańka i Kot widać wyraźnie, że może im się przydać spokojny trening w kraju. Z drugiej strony, Paweł Wąsek i Jakub Wolny zasługują na szansę wykazania się w konkursach Pucharu Świata. Ten pierwszy już zresztą zdążył się wykazać w obecnym sezonie, zajmując szóste miejsce w Niżnym Tagile. Z kolei Wolny był najczęściej „tym czwartym” polskiej drużyny w ostatnich latach i można było na nim polegać.

Kadra Polski na konkursy w Titisee-Neustadt

Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł, Paweł Wąsek, Jakub Wolny

Trener: Michal Doleżal

Polska eskadra atakuje klasyfikację PŚ

Po Turnieju Czterech Skoczni w klasyfikacji indywidualnej Pucharu Świata nadal prowadzi Halvor Egner Granerud przed Markusem Eisenbichlerem, ale obaj mogą już czuć oddech nadlatującej polskiej eskadry pod przywództwem Kamila Stocha. Zważywszy na formę „Rakiety z Zębu” i ostatnie swoje wyniki Niemiec już może zacząć obawiać się o utrzymanie drugiego miejsca po najbliższym weekendzie w Titisee-Neustadt, a w dalszej perspektywie nie można wykluczyć, że polska eskadra opanuje całe podium. Tak jak opanowała klasyfikację Pucharu Narodów, w której Polacy objęli prowadzenie i powiększają swoją przewagę.

Sprawdź aktualną klasyfikację indywidualna PŚ 20/21 i klasyfikację Pucharu Narodów

Adam Pisula

Odbierz bonusy bukmacherskie w STS, sprawdź kursy na skoki narciarskie i typuj faworytów! ⛷️

Tags: