Skoki narciarskie w Klingenthal. Puchar Świata pozostaje w Niemczech.

Puchar Świata w skokach narciarskich w Klingenthal

Po zwariowanym – ze względu na pogodę – weekendzie w Willingen, cykl Pucharu Świata pozostaje w Niemczech, a konkretnie w Saksonii. W najbliższy weekend konkursy skoków narciarskich odbędą się w Klingenthal na Vogtland Arenie – kolejnej skoczni narciarskiej, którą lubią Polacy.

Vogtland Arena przyjazna polskim skoczkom

Vogtland Arena to skocznia o punkcie konstrukcyjnym K – 125 metrów i rozmiarze HS – 140 metrów. Jej oficjalny rekord wynosi 146,5 metra, a ustanowił go w 2011 roku niemiecki skoczek narciarski Michael Uhrmann. Pierwszy konkurs Pucharu Świata w Klingenthal odbył się w roku 1986 na nieistniejącej już skoczni Aschbergschanze, a wygrał go legendarny Fin Matti Nykaenen. Potem ta miejscowość na 21 lat wypadła z pucharowego kalendarza. W latach 2004-2006 wybudowano w Klingenthal skocznię narciarską Vogtland Arena i począwszy od sezonu 2006/2007 dość regularnie są tam organizowane konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. Ostatnie odbyły się w dniach 14-15 grudnia 2019 roku. Konkurs indywidualny wygrał Japończyk Ryoyu Kobayashi, przed Austriakiem Stefanem Kraftem i Norwegiem Mariusem Lindvikiem. W konkursie drużynowym najlepsi byli Polacy (w składzie: Piotr Żyła, Jakub Wolny, Kamil Stoch, Dawid Kubacki), przed Austriakami i Japończykami.

Polska drużyna wygrała także konkurs Pucharu Świata w roku 2016 (w składzie: Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Maciej Kot), ale nasi skoczkowie odnosili też sukcesy indywidualne na Vogtland Arena. Dwukrotnie na podium stawał tam Adam Małysz, który był trzeci w roku 2007 i drugi w roku 2010. W 2011 roku w Klingenthlal konkurs Pucharu Świata wygrał Kamil Stoch, a dwa lata później sensacyjnie jego osiągnięcie powtórzył Krzysztof Biegun, dla którego był to jedyny pucharowy triumf w karierze. Oprócz sukcesów w zimowym cyklu Pucharu Świata, Polacy często wygrywali też na Vogtland Arena w Klingenthal konkursy Letniego Grand Prix: Kamil Stoch dwukrotnie, Adam Małysz, Maciej Kot i Dawid Kubacki po jednym razie.

Program zawodów Pucharu Świata w Klingenthal

Piątek, 05.02

  • 17:30           kwalifikacje

Sobota, 06.02

  • 14:30           konkurs indywidualny

Niedziela, 07.02

  • 13:00           kwalifikacje
  • 14:30           konkurs indywidualny

Kadra Polski na konkursy Pucharu Świata w Klingenthal

  • Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Andrzej Stękała, Klemens Murańka, Jakub Wolny i Tomasz Pilch.
  • Trener: Michal Doleżal
skoki niemcy klingenthal
Zdjęcie PressFocus, fot. Grzegorz Granica

Willingen Four zamiast Willingen Six

Pierwotny plan organizatorów zawodów Pucharu Świata w Willingen zakładał rozegranie dwóch konkursów indywidualnych składających się z dwóch serii skoków narciarskich, które wraz z dwoma konkursami kwalifikacyjnymi składałyby się na oddzielnie punktowany i honorowany turniej Willingen Six. Plan ten niestety storpedowała pogoda (a konkretnie niekorzystne warunki wietrzne panujące na skoczni Muehlenkopfschanze) i zamiast sześciu punktowanych skoków, uczestnicy zdołali oddać tylko cztery: kwalifikacyjny w piątek, dwa konkursowe w sobotę i jeden konkursowy w niedzielę.

Tak jak przez cały weekend zmienne były warunki wietrzne w Willingen, tak też zmienne były skoki reprezentantów Polski. Po piątkowych kwalifikacjach najwięcej powodów do radości mieli: Andrzej Stękała i Klemens Murańka. Ten pierwszy dlatego, że wygrał i zainkasował premię pieniężną, ten drugi dlatego, że skokiem na odległość 153 metry ustanowił nowy rekord Muehlenkopfschanze, a w zawodach zajął ostatecznie piąte miejsce, zaraz przed Piotrem Żyłą i Dawidem Kubackim. Czwórka Polaków w pierwszej dziesiątce na pewno ucieszyła też trenera Michala Doleżala i polskich kibiców skoków narciarskich. Smutni mogli być tylko: Kamil Stoch (29. pozycja), Jakub Wolny (35.) i Aleksander Zniszczoł (40.).

Na drugi dzień role w polskiej kadrze skoków narciarskich odwróciły się o 180 stopni. To Kamil Stoch mógł uśmiechać się najszerzej z „Biało-Czerwonych”, po zajęciu trzeciego miejsca w konkursie indywidualnym. Słabiej poszło tym razem zarówno Andrzejowi Stękale (20. miejsce), jak i Klemensowi Murańce (32.). Po raz kolejny poza 30-tką znalazł się Aleksander Zniszczoł (34.), a na swoim normalnym poziomie skakali: Dawid Kubacki (5.), Piotr Żyła (9.) i Jakub Wolny (17.). Najwięcej powodów do radości mieli jednak tego dnia Norwegowie: zwycięzca konkursu Halvor Egner Granerud i Daniel Andre Tande, który zajął drugie miejsce.

Kolejny dzień, to kolejna zmiana nastrojów w kadrze polskich skoczków narciarskich. W niedzielnym konkursie indywidualnym, z powodu silnego i zmiennego wiatru ograniczonym do jednej serii skoków, najlepszym z Polaków był Piotr Żyła, który zajął drugie miejsce. Szczęśliwy los na wietrznej loterii ponownie wyciągnął Klemens Murańka, dla którego czwarte miejsce jest najlepszym wynikiem w karierze w konkursach Pucharu Świata. Solidnie zaprezentowali się: Dawid Kubacki (10.) i Jakub Wolny (18.), trochę słabiej Andrzej Stękała (21.), a mniej szczęścia do warunków miał tym razem Kamil Stoch (27.). Po raz kolejny najsłabszym z Polaków był Aleksander Zniszczoł (40.).

Poza zasięgiem wszystkich rywali był w niedzielę, tak jak i w sobotę, Halvor Egner Granerud. Norweg wygrał tym samym klasyfikację końcową Willingen Six (a właściwie Willingen Four) i umocnił się jednocześnie na prowadzeniu w klasyfikacji Pucharu Świata w skokach narciarskich. Najrówniej z Polaków w tych nierównych warunkach skakał Piotr Żyła, dzięki czemu w turnieju zajął czwarte miejsce i na tę samą pozycję awansował też w klasyfikacji Pucharu Świata.

Klasyfikacja końcowa Willingen 6

1. Halvor Egner Granerud Norwegia574,0
2. Daniel Andre TandeNorwegia533,0
3. Markus EisenbichlerNiemcy517,4
4. Piotr ŻyłaPolska512,6
5. Dawid KubackiPolska503,7
6. Bor PavlovcicSłowenia487,6
7. Marius LindvikNorwegia482,4
7. Ryoyu KobayashiJaponia482,4
9. Kamil StochPolska481,9
10. Robert JohanssonNorwegia476,2

Sprawdź aktualną klasyfikację indywidualna PŚ 20/21 i klasyfikację Pucharu Narodów

Adam Pisula

Odbierz bonusy bukmacherskie w STS, sprawdź kursy na skoki narciarskie i typuj faworytów! ⛷️

Tags: