Turniej Czterech Skoczni w Ga-Pa. Czy to ostatni start Polaków w tym turnieju?

Złoty Orzeł odleciał już polskim skoczkom, którzy są kompletnie bez formy. Mimo to możemy być pewni olbrzymich emocji w walce o wygraną. Kto wygra noworoczny konkurs w Ga-Pa? Sprawdź nasze typy!

Konkurs w Oberstdorfie przyniósł ogromne emocje. Po fantastycznej końcówce triumfował Ryoyu Kobayashi. W drugiej skserii konkursu Japończyk oddał bardzo daleki i perfekcyjny technicznie skok, który pozwolił mu sięgnąć po wygraną.

Skoki narciarskie w Ga-Pa. Kursy i typy bukmacherskie

Ryoyu Kobayashi wygra konkursJapoński skoczek w Oberstdorfie pokazał, że jest w wyśmienitej formie. Bezsprzecznie jest głównym faworytem tego konkursu.
 
Karl Geiger stanie na podium Niemiec zgodnie z oczekiwaniami prezentuje się bardzo dobrze. Na swojej skoczni w Ga-Pa powinien zająć miejsce na podium.  
 

Pierwszy konkurs 70. Turnieju Czterech Skoczni zdecydowanie mógł się spodobać. Byliśmy świadkami fantastycznych skoków i zażartej walki o zwycięstwo. Tak jak przewidywaliśmy, obecnie najlepszą formę prezentuje Ryoyu Kobayashi, który wygrał ostatni konkurs w 2021 roku.

Obstawiamy, że skoczek z „Kraju kwitnącej wiśni” również wygra zawody w Garmisch. Wielu skoczków przygotowało świetną formę, jednak w tym momencie wydaje się, że Kobayashi jest poza zasięgiem reszty stawki. Japończyk już wygrywał na tej skoczki i będzie chciał powtórzyć ten wyczyn.

Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Karl Geiger również skacze bardzo dobrze. Niemiec musi jednak zacząć zdobywać więcej punktów, bo już czuje oddech Kobayashiego na plecach w tabeli Pucharu Świata. Jeśli Geiger chce bronić żółty plastron lidera, musi lepiej skakać. W Oberstdorfie było nieźle, choć zabrakło go na podium. Myśląc o Złotym Orle, trzeba zaatakować w Ga-Pa, zatem warto zainteresować się zakładami, że zobaczymy Geigera na podium w noworocznym konkursie.

Obszerna oferta STS na ten konkurs pojawi się tuż po piątkowych kwalifikacjach. Będzie można obstawiać między innymi pojedynki zawodników. W klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni widać bardzo wysokie miejsca Norwegów. Granerud, Johansson oraz Lindvik zajmują miejsca odpowiednio od drugiego do czwartego.

Analitycy bukmacherscy przygotują zestawienie par konkursowych i warto przyglądnąć się tym z udziałem norweskich skoczków, którzy błysnęli świetną formą. Mają zatem spore szanse na zwycięstwo w swoich pojedynkach.

Kryzys Polaków

Jeszcze przed startem konkursu skoków narciarskich w Oberstdorfie było wiadome, że polscy skoczkowie raczej nie odegrają znaczącej roli w tym konkursie. Nasi zawodnicy są kompletnie bez formy i niestety pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni to idealnie potwierdził.

Jedynym biało-czerwonym w drugiej serii był Dawid Kubacki, który i tak zakończył zmagania w tyłach trzeciej dziesiątki. Kamil Stoch, Piotr Żyła zajęli odpowiednio 41 i 38 miejsce. Paweł Wąsek oraz Jakub Wolny również nie zdołali zakwalifikować się do serii finałowej. Bardzo słaby start w Oberstdorfie już teraz przekreślił jakiekolwiek szanse Polaków na wyższe lokaty w prestiżowych zawodach o Złotego Orła. W zakładach bukmacherskich STS można typować, który z polskich skoczków wypadnie najlepiej podczas TCS 2021.

Niewykluczone, że konkurs w Ga-Pa będzie ostatnim dla polskich zawodników w jubileuszowym TCS. Chodzą głosy, że nasza kadra zostanie wycofana z austriackich zawodów. Drużyna ma udać się na treningi i w spokoju przygotuje się na zbliżające się Zimowe Igrzyska Olimpijskie.

⛷️ Sprawdź kursy na skoki narciarskie w STS! Odbierz kod promocyjny STS i typuj faworytów!

Klasyfikacja 70. Turnieju Czterech Skoczni

 1. Ryoyu Kobayashi (JAP) – 302,0
 2. Halvor Egner Granerud (NOR) – 299,2
 3. Robert Johansson (NOR) -298,6
 4. Marius Lindvik (NOR) – 296,3
 5. Karl Geiger (GER) – 295,9
 6. Lovro Kos (SLO) – 289,5
 7. Markus Eisenbichler (GER) – 281,1
 8. Daniel Huber (AUT) – 269,0
 9. Stephan Leyhe (GER) – 266,8
 10. Gregor Deschwanden (SUI) – 262,6


Noworoczne skakanie na Große Olympiaschanze

 • Punkt konstrukcyjny (K) – 125 m
 • Rozmiar (HS) – 142 m
 • Rekordzista – Dawid Kubacki (144 metry)
 • Ostatni zwycięzca – Dawid Kubacki (01.01.2021)

Skocznia w Garmisch-Partenkirchen jest jednym z najbardziej wyróżniających się obiektów na świecie. Jej nietypowy wygląd sprawia, że przez wielu uważana jest za najładniejszą skocznię w całym kalendarzu Pucharu Świata. Budowa obiektu miała miejsce w 2009 roku. To także jedna z najnowocześniejszych skoczni w Niemczech, który spełnia wszystkie wymogi FIS.

Rekordzistą skoczni jest Dawid Kubacki. Polski skoczek w ostatnim konkursie poszybował aż na 144 metr, ustanawiając nowy rekord obiektu Große Olympiaschanze. W 2014 roku Anders Jacobsen w sesji treningowej osiągnął 145 metrów, jednak skok ten nie może być uznany za oficjalny rekord bawarskiej skoczni.

Noworoczny konkurs w Ga-Pa również odbędzie się bez udziału publiczności. W Oberstdorfie również zabrakło kibiców na trybunach i tak samo będzie w pierwszym konkursie w 2022 roku. Wskutek obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, fanów skoków zabranie też w austriackiej części Turnieju Czterech Skoczni.

Program zawodów Pucharu Świata w Ga-Pa

Piątek, 31.12.2021
11:45 – Oficjalny trening
14:00 – Kwalifikacje

Sobota, 01.01.2022
12:30 – Seria próbna
14:00 – Pierwsza seria konkursowa (KO)

Klasyfikacja Pucharu Świata po dziesięciu konkursach

1.Karl Geiger🇩🇪639
2.Ryoyu Kobayashi🇯🇵596
3.Halvor Egner Granerud🇩🇪441
4. Marius Lindvik🇳🇴387
5. Stefan Kraft 🇦🇹380
6.Anze Lanisek🇸🇮367
7.Markus Eisenbichler🇩🇪327
8.Killian Peier🇨🇭308
9.Robert Johansson🇳🇴273
10.Cene Prevc🇸🇮266
Kiedy odbędzie się konkurs PŚ w Ga-Pa?

Drugi konkurs Turnieju Czterech Skoczni odbędzie się w Nowy Rok. Pierwsza seria zaplanowana jest na godzinę 14:00

Gdzie obejrzeć zawody?

Na kanałach Eurosportu i TVN