Puchar Świata w Engelbergu, czyli ostatni sprawdzian przed Turniejem Czterech Skoczni

Puchar Świata w skokach narciarskich w Engelbergu

Po mistrzostwach świata w lotach, skoczkowie narciarscy rozpoczynają przygotowania do następnej wielkiej imprezy tego sezonu – Turnieju Czterech Skoczni. Tradycyjnie ostatnie konkursy Pucharu Świata przed niemiecko-austriackim turniejem rozegrane zostaną w szwajcarskim Engelbergu.

Engelberg wskaże faworytów TCS?

Gross-Titlis-Schanze w szwajcarskim Engelbergu to od wielu już lat ostatni przystanek dla skoczków narciarskich przed Turniejem Czterech Skoczni. Zwycięzcy konkursów rozgrywanych na tej skoczni mają prawo z optymizmem oczekiwać niemiecko-austriackiej imprezy, choć nie zawsze w historii zdarzało się tak, że odgrywali w niej później czołowe role. Przykładem może być chociażby poprzedni sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. Pierwszy konkurs w Engelbergu wygrał 21 grudnia 2019 roku Kamil Stoch przed Austriakiem Stefanem Kraftem i Niemcem Karlem Geigerem. Dzień później najlepszy był Japończyk Ryoyu Kobayashi, który wyprzedził Słoweńca Petera Prevca i Austriaka Jana Hoerla. Tymczasem na podium Turnieju Czterech Skoczni edycji 2019/2020 i to na najniższym jego stopniu stanął tylko jeden z wymienionych skoczków – Karl Geiger. Wygrał natomiast – jak wszyscy kibice skoków narciarskich w Polsce dobrze pamiętają – Dawid Kubacki, przed Norwegiem Mariusem Lindvikiem.

Gross-Titlis-Schanze szczęśliwa dla Polaków

Skocznia Gross-Titlis-Schanze w Engelbergu jest dość szczęśliwa dla polskich skoczków. Czterokrotnie „Biało-Czerwoni” stawali tu na najwyższym stopniu podium: Adam Małysz w 2001 roku, w 2013 roku Jan Ziobro w pierwszym konkursie, Kamil Stoch w drugim, a w ubiegłym roku nasz trzykrotny mistrz olimpijski wygrał powtórnie. Oprócz tych zwycięstw, wielokrotnie Polacy stawali w Engelbergu na podium. Żaden z nich nie jest jednak rekordzistą obiektu. Tym mianem dzielą się Słoweniec Domen Prevc, który w roku 2016 skoczył na odległość 144 metrów i Ryoyu Kobayashi, który dwa lata później wyrównał to osiągnięcie.

Program Pucharu Świata w Engelbergu

Piątek, 18.12

16:00 – oficjalny trening

18:00 – kwalifikacje

Sobota, 19.12

15:00 – seria próbna

16:00 – konkurs indywidualny

Niedziela, 20.12

14:30 – kwalifikacje

16:00 – konkurs indywidualny

Polska kadra w Engelbergu bez zmian

Po udanych w wykonaniu naszej drużyny Mistrzostwach Świata w Lotach Narciarskich w Planicy, trener Michal Doleżal postanowił niczego nie zmieniać i do Engelbergu oddelegował tę samą szóstkę zawodników. Liczymy, że Piotr Żyła i Andrzej Stękała podtrzymają znakomitą formę, jaką zademonstrowali na Letalnicy. Z kolei zarówno Kamil Stoch, jak i Dawid Kubacki z pewnością będą chcieli wrócić do skakania na miarę swoich olbrzymich możliwości. Wiele obiecujemy sobie także po postawie Klemensa Murańki i Aleksandra Zniszczoła. Podczas treningów w Planicy nie ustępowali oni przecież o wiele Andrzejowi Stękale, z którym przegrali rywalizację o miejsce w składzie. Na pewno tym bardziej będą chcieli dobrze zaprezentować się w Engelbergu.

Kadra Polski na Puchar Świata w Engelbergu

Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Piotr Żyła, Klemens Murańka, Andrzej Stękała, Aleksander Zniszczoł. Trener: Michal Doleżal.

skoki narciarskie engelberg
Zdjęcie Vid Ponikvar // PressFocus

Polska rewelacja MŚ w Lotach Narciarskich

Wyniki mistrzostw świata w Planicy potwierdziły, że na ogół wygrywają je nie tyle specjaliści od lotów narciarskich, co po prostu zawodnicy znajdujący się aktualnie w najwyższej formie. Stąd czołówka klasyfikacji konkursu indywidualnego niewiele różni się od czołówki klasyfikacji Pucharu Świata. Pewną niespodzianką jest oczywiście zwycięstwo Karla Geigera, który tylko o pół punktu wyprzedził lidera Pucharu Świata Norwega Halvora Egnera Graneruda. W tych samych kategoriach można rozpatrywać miejsca w pierwszej dziesiątce Austriaka Michaela Hayboecka, a zwłaszcza Rosjanina Evgeniya Klimova i naszego Andrzeja StękałyTen ostatni z całą pewnością był największą rewelacją i największym wygranym mistrzostw w polskiej ekipie. Do znakomitego wyniku indywidualnego dołożył wszak świetne skoki w konkursie drużynowym, w którym był lepszy od Kamila Stocha i Dawida Kubackiego. Wygląda na to, że w najbliższym czasie możemy zapomnieć o odwiecznym problemie z czwartym skoczkiem do drużyny. Tym bardziej, że Klemens Murańka, Aleksander Zniszczoł i Paweł Wąsek na pewno nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Wyniki konkursu indywidualnego MŚ w Lotach Narciarskich

1.Karl Geiger 🇩🇪877,2 pkt.
2.Halvor Egner Granerud 🇳🇴 876,7 pkt.
3.Markus Eisenbichler 🇩🇪 859,3 pkt.
4. Michael Hayboeck 🇦🇹 845,1 pkt.
5.Robert Johansson 🇳🇴 841,0 pkt.
6.Yukiya Sato 🇯🇵835,1 pkt.
7.Piotr Żyła 🇵🇱 828,6 pkt.
8.Kamil Stoch🇵🇱808,5 pkt.
9.Evgeniy Klimov🇷🇺802,2 pkt.
10.Andrzej Stękała 🇵🇱792,4 pkt.

Wyniki konkursu drużynowego MŚ w Lotach Narciarskich

1.Norwegia
1727,7 pkt.
2.Niemcy
1708,5 pkt.
3. Polska 1665,5 pkt.
4.Słowenia 1609,9 pkt.
5.Japonia
1483,5 pkt.
6.Austria 1422,1 pkt.
7.Rosja 1356,3 pkt.
8.Finlandia 1284,8 pkt.

Jak tym razem spiszą się polscy skoczkowie? Przekonamy się już w nabliższy weekend podczas Pucharu Świata w skokach narciarskich w Engelbergu.

Adam Pisula

Jesteś fanem skoków? Kursy na skoki narciarskie znajdziesz w STS! 🏆

Tags: