Polska vs Włochy w turnieju siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio!

polska wlochy siatkowka tokio

W poniedziałkowy poranek (początek meczu o godzinie 7:20) polscy siatkarze przystąpią do swojego drugiego meczu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Ich rywalem będzie reprezentacja Włoch. Oto nasze porównanie obu drużyn, składy oraz bilans ostatnich spotkań.

IO 2020: Polska vs Włochy. Kto faworytem meczu?

Nie ulega wątpliwościom, że reprezentacja Włoch powinna być najtrudniejszym przeciwnikiem Polaków w fazie grupowej turnieju olimpijskiego w Tokio. Takie nazwiska, jak: Juantorena, Zaytsev, czy Vettori robią wrażenie i mówią same za siebie. Ale z całą pewnością to nasza reprezentacja ma bardziej wyrównany skład. Wyrównany na najwyższym światowym poziomie. Potwierdzają to dobitnie poniższe porównania ostatnich dokonań obu drużyn, a także wyniki ich ostatnich wzajemnych potyczek. Dlatego to w drużynie „Biało-Czerwonych” widzimy faworyta poniedziałkowego spotkania siatkówki na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio.

🥇Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!

Polska vs Włochy. Ostatnie wyniki drużyn

Reprezentacja Polski

Polscy siatkarze bardzo dobrze spisali się w ostatnim przed Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio oficjalnym turnieju międzynarodowym, czyli w Lidze Narodów 2021, w której zajęli ostatecznie drugie miejsce, po finałowej porażce z Brazylią. Dwie poprzednie edycje tych rozgrywek były dla „Biało-Czerwonych” mniej udane: w 2019 roku zajęli trzecie miejsce, a w 2018 piąte. Rok 2019 to także brązowe medale dla siatkarskiej reprezentacji Polski w mistrzostwach Europy i srebrne w Pucharze Świata. Złoto Polacy zdobyli za to w dwóch ostatnich edycjach mistrzostw świata: w 2018 i 2014 roku. W światowym rankingu FIVB reprezentacja Polski w męskiej siatkówce zajmuje drugą pozycję.

Reprezentacja Włoch

Włosi ewidentnie zlekceważyli siatkarską Ligę Narodów 2021. Chociaż byli gospodarzami tego turnieju, wystawili rezerwowy skład, a pierwszy trener swoje gwiazdy przygotowywał do turnieju olimpijskiego oddzielnie. Efekt był łatwy do przewidzenia – reprezentacja Włoch zajęła w Rimini dopiero dziesiąte miejsce. W dwóch poprzednich edycjach Ligi Narodów Włosi nie byli zresztą o wiele lepsi, bo ukończyli je na pozycji ósmej. Poza strefą medalową włoscy siatkarze zakończyli także ostatnie mistrzostwa świata w 2018 roku (piąte miejsce) i mistrzostwa Europy w 2019 roku (szósta pozycja). Puchar Świata 2019 włoska drużyna zakończyła na miejscu siódmym, a w rankingu FIVB jest obecnie na dziewiątej pozycji.

IO 2020: Polska vs Włochy. Składy drużyn

Reprezentacja Polski

 • Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
 • Atakujący: Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek
 • Środkowi: Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek
 • Przyjmujący: Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk
 • Libero: Paweł Zatorski
 • Trener: Vital Heynen

Reprezentacja Włoch

 • Rozgrywający: Simone Giannelli, Riccardo Sbertoli
 • Atakujący: Luca Vettori
 • Środkowi: Matteo Piano, Gianluca Galassi, Simone Anzani
 • Przyjmujący: Jiri Kovar, Osmany Juantorena, Ivan Zaytsev, Alessandro Michieletto, Daniele Lavia
 • Libero: Massimo Colaci
 • Trener: Gianlorenzo Blengini
Polska vs Włochy Tokio 2020

Polska vs Włochy. Ostatnie spotkania

Z pięciu meczów, jakie obie drużyny rozegrały pomiędzy sobą w latach 2018-2021, cztery wygrała reprezentacja Polski, a tylko jedno reprezentacja Włoch. Co ciekawe, to jedyne zwycięstwo włoskich siatkarzy miało miejsce podczas mistrzostw świata 2018, które ostatecznie zakończyły się triumfem „Biało-Czerwonych”, a dla Włochów dopiero piątym miejscem w końcowej klasyfikacji. We wszystkich trzech edycjach Ligi Narodów górą był polski zespół, w 2018 i w 2019 roku wygrywając 3:2, a w obecnym sezonie gładko 3:0 z włoską drużyną rezerw. Natomiast w Pucharze Świata 2019 Polacy wygrali z Włochami grającymi w najsilniejszym składzie także bez straty seta.

IO 2020: Polska – Włochy. Kiedy i gdzie obejrzeć mecz?

 • Poniedziałek 26 lipca, godz. 7:20
 • TVP 1, TVP Sport
Tags: