IO 2020: Polska vs Iran w turnieju siatkarzy

W sobotę o 12:40 reprezentacja Polski siatkarzy rozpocznie swoją drogę po – miejmy nadzieję – olimpijski medal. Pierwszym rywalem „Biało-Czerwonych” podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio będzie Iran. Sprawdź nasze typy bukmacherskie na to spotkanie, porównanie i analizę obu drużyn oraz bilans ich dotychczasowych spotkań.

Polska vs Iran. Kto faworytem? Typy bukmacherskie

W zakładach bukmacherskich STS zdecydowanym faworytem sobotniego meczu jest reprezentacja Polski. Kurs na zwycięstwo „Biało-Czerwonych” wynosi tylko 1.05. Za ewentualne zwycięstwo Irańczyków bukmacher zapłaci po kursie 10.25. W tej sytuacji bardziej opłacalne wydaje się obstawienie dokładnego wyniku polsko-irańskiej konfrontacji. W wersji najbardziej optymistycznej, czyli zwycięstwo Polaków 3:0 w setach, stawka kursowa wynosi 1.55. Przy wyniku 3:2 dla podopiecznych trenera Vitala Heynena stawka rośnie do 9.00, a najwyżej wyceniony został najczarniejszy scenariusz dla polskich kibiców, czyli porażka 0:3 – kurs 35.00.

Takie notowania bukmacherskie znajdują odzwierciedlenie we wszystkich parametrach, w jakich możemy porównać siatkarskie drużyny Polski oraz Iranu. To Polacy są wyżej w światowym rankingu i osiągali lepsze wyniki w ostatnich latach. To trener „Biało-Czerwonych” Vital Heynen dysponuje silniejszym i bardziej wyrównanym składem, a rosyjski trener Vladimir Alekno jest największą gwiazdą w irańskiej kadrze. Również bilans bezpośrednich spotkań przemawia na korzyść reprezentacji Polski. Choć w tym ostatnim przypadku warto pamiętać, że Irańczycy potrafili w przeszłości już nie raz sprawić naszym siatkarzom trudności.

Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!

Wszystkie kursy aktualne na dzień 22.07.2021

Polska vs Iran. Ostatnie wyniki drużyn

Reprezentacja Polski

Drużyna polskich siatkarzy zajmuje obecnie drugie miejsce w światowym rankingu FIVB. „Biało-Czerwoni” są mistrzami świata z 2018 i 2014 roku. W 2019 roku Polacy sięgali po medale na każdej międzynarodowej imprezie, w której występowali: w Lidze Narodów i mistrzostwach Europy były to krążki brązowe, a w Pucharze Świata srebrne. W Lidze Narodów 2021 reprezentacja Polski w siatkówce mężczyzn zajęła drugie miejsce, po finałowej porażce z Brazylią.

Reprezentacja Iranu

Drużyna irańska w rankingu FIVB jest obecnie sklasyfikowana na 12. miejscu. Na ostatnim siatkarskim mundialu w 2018 roku Irańczycy nie błysnęli zbyt wysoką formą i zajęli dopiero trzynaste miejsce. Niewiele lepiej było w tym samym roku w Lidze Narodów, którą ukończyli na miejscu dziesiątym. Pewien postęp w wynikach siatkarskiej reprezentacji Iranu nastąpił w sezonie 2019, w którym Puchar Świata zakończyła ona na 8. pozycji, a Ligę Narodów na miejscu piątym. W tegorocznej edycji Ligi Narodów irańscy siatkarze znów wypadli jednak blado (12. miejsce).

Czytaj także: Power Ranking – faworyci turnieju siatkarzy na IO 2020 w Tokio

Polska vs Iran. Składy drużyn

Reprezentacja Polski

 • Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz
 • Atakujący: Bartosz Kurek, Łukasz Kaczmarek
 • Środkowi: Piotr Nowakowski, Jakub Kochanowski, Mateusz Bieniek
 • Przyjmujący: Wilfredo Leon, Michał Kubiak, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk
 • Libero: Paweł Zatorski
 • Trener: Vital Heynen

Reprezentacja Iranu

 • Rozgrywający: Mir Saeid, Javad
 • Atakujący: Ghafour Amir, Kazemi Saber
 • Środkowi: Seyed, Gholami Masoud, Mojarad Aliasghar 
 • Przyjmujący: Ebadipour, Sharifi Morteza, Salehi Meisam
 • Libero: Marandi Mahdi, Salehi Arman
 • Trener: Vladimir Alekno

Polska vs Iran. Dotychczasowe spotkania

Irańscy siatkarze są zazwyczaj bardzo niewygodnymi rywalami dla Polaków. Mecze z tą reprezentacją niemal zawsze obfitują w spięcia pod siatką pomiędzy zawodnikami. Ale trzeba przyznać, że także pod względem czysto sportowym Irańczycy potrafili napsuć „Biało-Czerwonym” sporo krwi. Wprawdzie ogólny bilans wzajemnych spotkań jest korzystny dla reprezentacji Polski, ale nie aż tak bardzo, jak mogłoby to wynikać z pozycji obu drużyn w rankingu FIVB.    

Z 23 spotkań polsko-irańskich rozegranych od 2009 roku, 15 wygrali Polacy, a 8 Irańczycy. Bardziej wyrównana jest ta statystyka, gdy weźmiemy pod uwagę tylko dziesięć ostatnich potyczek. Sześć z nich zakończyło się zwycięstwem naszej drużyny. Zespół z Iranu wygrał cztery razy: podczas kwalifikacji olimpijskich w 2016 roku, w Lidze Światowej 2017 oraz w obu pierwszych edycjach Ligi Narodów w 2018 i 2019 roku. W ostatniej edycji 2021 górą byli jednak nasi siatkarze, którzy gładko wygrali 3:0.

IO 2020: Polska – Iran. Kiedy i gdzie obejrzeć mecz?

 • Sobota 24 lipca, godz. 12:40

Transmisja telewizyjna

 • TVP 1 (12:30)
Tags: