Milion kibiców Górnika!

kibice Górnika Zabrze

Jeśli na ostatnim domowym meczu Górnika w tym sezonie, we wtorek z Wisłą Płock (20:30), pojawi się co najmniej 9562 kibiców, to zabrzański klub przekroczy rekordową liczbę miliona kibiców!

3 lata Areny Zabrze

Odkąd do użytku oddano zmodernizowany stadion przy ul. Roosevelta w Zabrzu, kibice Górnika stanowią potężna wsparcie dla drużyny i klubu. Frekwencja śląskiego klubu należy do ścisłej czołówki w Polsce.

Kibice Górnika Zabrze stanowią duże wsparcie dla piłkarzy

Wysoka średnia kibiców Górnika

Zabrzański klub policzył frekwencje od lutego 2016 roku, kiedy miało miejsce otwarcie trzech trybun Areny Zabrze im. Ernesta Pohla. W tym czasie Górnik rozegrał 68 meczów. 14-krotni mistrzowie Polski zliczyli tylko oficjalne mecze Ekstraklasy oraz pucharowe, oraz urodzinowy sparing z Hajdukiem Split, ówczesnym wicemistrzem Chorwacji i uczestnikiem europejskich pucharów. Te mecze obejrzało łącznie 973228 fanów, co daje średnią prawie 14,5 tys. fanów na jednym meczu. Rekordowy milion zbliżał się nieuchronnie i na początku maja okazało się, że szansa na przekroczenie tej bariery w sezonie 2018/19 jest bardzo realna.

Zabrzanie faworytem we wtorek

Na ostatnich dwóch domowych meczach śląskiego klubu w grupie spadkowej musiało jednak pojawić się łącznie 26772 kibiców Górnika. Na pierwszym z nich, czyli spotkaniu z Wisłą Kraków, gospodarzy dopingowało 17210 fanów. Proste obliczenia wskazują, że jeśli wtorkowy mecz z Wisłą Płock zobaczy trochę ponad 9,5 tys., to Górnik będzie mógł chwalić się pierwszym milionem odwiedzających stadion w Zabrzu. Można obstawiać, że granica ta pęknie, bo średnia frekwencja na domowych meczach Górnika jest wyższa. Poza tym, w miniony weekend drużyna trenera Marcina Brosza zapewniła sobie utrzymanie w ekstraklasie. Dlatego dwa ostatnie mecze zabrzanie rozegrają bez zbędnej presji. Najbliższy mecz będzie więc okazją do zaprezentowania ofensywnej gry. Górnik walczy też o dodatkowe pieniądze, bo każde wyższe miejsce w tabeli ekstraklasy jest lepiej premiowane.

Kto spadnie z ekstraklasy?

Ciekawie w Zabrzu będzie też dlatego, że rywal Górnika, czyli Wisła wciąż walczy o uniknięcie spadku. Obecnie cztery kluby są zagrożone degradacją z ekstraklasy. Typuje się, że najbardziej grozi to Miedzi Legnica i właśnie klubowi z Płocka. Pewny gry w niższej klasie jest na razie tylko Zagłębie Sosnowiec.

Średnia frekwencja na meczach ekstraklasy. TOP 5:

  • Legia Warszawa – 17119
  • Wisła Kraków – 16601
  • Lechia Gdańsk – 14862
  • Górnik Zabrze – 13278
  • Lech Poznań – 12249

Sprawdź kursy na mecze Ekstraklasy!


Tags: