Liga, w której nie gra się rozumem

Startuje Ekstraklasa, czyli rozgrywki, w których nadmiar logiki i wiedzy… przeszkadza w typowaniu! Ale i tak trudno jej nie kochać.

I tak ją kochamy!

Wszystko, co dziś myślimy o nowym sezonie Ekstraklasy, okaże się kompletną pomyłką. Ten, który zapowiada się na pewnego spadkowicza, będzie rewelacją ligi. Solidnie budowane kluby w zupełnie niespodziewanym momencie ogarnie chaos (vide Wisła Płock). Ci, którzy wydają się silni, będą słabi. Sensowne transfery okażą się niewypałami, a potencjalne niewypały zadziwią nas umiejętnościami. Dzisiejsi „pucharowicze” wylądują w grupie spadkowej. Będziemy narzekać na poziom już w dwudziestej minucie pierwszego meczu. I nie przestaniemy do ostatniej chwili sezonu. Będziemy dyskutować nad systemem rozgrywek. Że poprzedni był lepszy, a w ogóle to trzeba poszerzyć ligę. Albo zmniejszyć. Ale i tak będziemy oglądać z zapałem. Ekstraklasa, najbardziej absurdalna miłość polskich kibiców, wraca już w piątek!

Fot. PressFocus

Typowe lato – nie do ogarnięcia!

Lato sprawiło, że wszyscy nie możemy się doczekać. Było takie, jak uwielbiamy. Typowo ekstraklasowe. Nie do ogarnięcia rozumem. Michał Probierz, trener rewelacyjnej Jagiellonii, odchodzi z Białegostoku, ma podbijać zagraniczne rynki, potem budować wielki Śląsk, by wylądować w 14. drużynie poprzedniego sezonu. Zastępuje na stanowisku trenera, którego właściciel chwilę wcześniej przekonywał, że go nie zwolni, który dokonał już pierwszych transferów i który wyleciał z pracy na dzień przed rozpoczęciem przygotowań. Bo właściciel nie chciał go niepokoić w trakcie urlopu. Po czym Probierz odwołuje jeden z nowych nabytków, bo był za gruby. A drugi transfer sam się odwołuje, bo nie chce współpracować z Probierzem. Równolegle Konstantin Vassiljew, jedna z największych gwiazd Ekstraklasy, zamienia wicemistrza, na przeciętnego Piasta.

Król strzelców Marcin Robak jest w swoim klubie niechciany, ale też nie może nigdzie odejść. A gdziekolwiek w końcu odejdzie, pewnie zostanie królem strzelców (dwa razy już był). Równolegle w Wiśle Płock Dominik Furman zwalnia wieloletniego trenera. Czym wywołuje wściekłość prezydenta miasta, który chce wyrzucić prezesa i Furmana. A wszystko to przykrywa Korona, wylot z klubu za przychodzenie w klapkach na posiłki i inne perypetie Gina Lettieriego. Tak, w lecie wydarzyło się tyle, że sezon właściwie mógłby się już nie odbywać. A przecież podobnych zdarzeń doczekamy się w najbliższych miesiącach dziesiątek!

Fot. PressFocus

Kto mistrzem, kto spadnie?

Największy znak zapytania postawiłbym przy Jagiellonii. Dokonała niezłych wzmocnień, ale straciła też kilku ważnych piłkarzy. I trenera Probierza. Skończyła się pewna era – mówi Radosław Gilewicz, były reprezentant Polski. Ze względu na Probierza właśnie, wielu oczekuje, że miejsce białostoczan w czołówce może zająć Cracovia. – Zagłębie Lubin też dokonało niezłych wzmocnień. Ale w polskich warunkach sezon trzeba często dzielić na jesień i wiosnę. Wiele było drużyn, które początkowo zachwycały, a w drugiej rundzie grały bardzo słabo – dodaje Gilewicz. Powiedzieć, że mistrzem będzie Le… wydaje się dość bezpieczne. Ale już wskazać jako spadkowicza Koronę trudno. Typuje się ją co roku i co roku wszyscy się mylimy. Jak to w Ekstraklasie!

Michał Trela, dziennikarz „Przeglądu Sportowego”


Typuj:

  • 1. kolejkę Ekstraklasy;

  • kto zostanie Mistrzem Polski 2017/2018;

  • kto zakończy sezon degradacją;

  • kto sięgnie po tytuł Króla Strzelców;

  • kto zagra w grupie mistrzowskiej;

  • i wiele innych zakładów specjalnych.