Komu puchary, a komu spadek z Premier League?

Ostatnia kolejka Premier League

W niedzielę rozegrana zostanie ostatnia kolejka Premier League. Będzie to zarazem przedostatni akt sezonu piłkarskiego w Anglii. Tym ostatnim jest zaplanowany na 1 sierpnia finał FA Cup. Na finiszu rozgrywek czekają nas wielkie emocje.

Pięć meczów o stawkę w ostatniej kolejce

Nie często zdarza się, aby po ostatniej kolejce tak wiele mogło się jeszcze zmienić w ligowej tabeli. Zazwyczaj prawie wszystko jest już rozstrzygnięte i większość meczów rozgrywanych jest o tak zwaną „pietruszkę”. Nie dotyczy to jednak zakończenia obecnego sezonu Premier League. Co prawda nowego mistrza Anglii (Liverpool FC) znamy już od dawna, wicemistrz (Manchester City) też od wielu tygodni nie jest już dla nikogo zagadką, ale im dalej w las, tym obraz robi się coraz bardziej zamazany. Ostateczna kolejność na miejscach 3-6 nadal nie została ustalona. A jest to bardzo ważna kwestia, bowiem zdecyduje ona o tym, które drużyny będą reprezentowały angielską Premier League w następnej edycji Ligi Mistrzów, które w Lidze Europy, a których w ogóle zabraknie w europejskich pucharach w przyszłym sezonie. Na szczęście wszystko ułożyło się w najlepszy z możliwych sposobów – w ostatniej kolejce zainteresowane drużyny stoczą ten bój w bezpośrednich pojedynkach pomiędzy sobą, a nie w „korespondencyjnej” rywalizacji, grając z zespołami, które niekoniecznie będą miały wystarczającą motywację do gry o zwycięstwo. Bez względu więc na to, jakimi wynikami zakończy się ostatnia kolejka Premier League, już teraz możemy być pewni, że rozstrzygnięcia zapadną w uczciwy sposób, w sportowej rywalizacji, bez żadnych podtekstów.

Tak jak na szczycie tabeli Premier League mamy tylko dwóch pewniaków, tak na jej dole jest tylko jedna drużyna, która zna już swój los (czyli spadek do niższej klasy rozgrywkowej) i wie, że nie zmieni się on na pewno po ostatniej kolejce. O to, aby nie znaleźć się na dwóch pozostałych spadkowych miejscach, w ostatniej kolejce walczyć będą trzy zespoły. Tym razem będzie to jednak walka „korespondencyjna”, więc będzie trzeba brać pod uwagę podczas typowania wyników także ten dodatkowy aspekt, czyli zaangażowanie drużyn przeciwnych, dla których sezon praktycznie już się skończył. Tak, czy inaczej, na dziesięć spotkań ostatniej kolejki Premier League sezonu 2019/2020 aż pięć będzie się toczyło „o coś”, a to najlepiej świadczy o tym, jak ciekawy finisz rozgrywek czeka nas w najbliższą niedzielę.

„Czerwone Diabły” vs „Lisy” o Ligę Mistrzów

Przejdźmy zatem do szczegółów – kto i o co będzie walczył w niedzielnych meczach Premier League. Na trzecim miejscu w tabeli z 63 punktami znajduje się Manchester United. Tuż za nim, z takim samym dorobkiem punktowym, Chelsea Londyn. Na piątej pozycji plasuje się z jednym punktem straty ekipa Leicester City FC, a szósty Wolverhampton traci do „Lisów” trzy punkty. Najbliżej gry w Lidze Mistrzów są więc „Czerwone Diabły” i „The Blues”, ale żaden z tych zespołów nie może sobie pozwolić w ostatniej kolejce na porażkę. Manchester United gra na wyjeździe z Leicester City i jeśli przegra, może spaść na piąte miejsce. Stanie się tak, jeśli Chelsea nie przegra na własnym boisku z Wolverhampton. Wtedy do Ligi Mistrzów, oprócz Liverpoolu i Manchesteru City, awansują Chelsea i Leicester City. Z kolei w razie porażki londyńczyków z „Wilkami” oraz zwycięstwa „Lisów” z „Czerwonymi Diabłami” to Chelsea zabraknie w czołowej „czwórce” Premier League. A dodać należy, że ekipa Wolverhampton też ma o co grać. Z jednej strony może zrównać się punktami z Leicester City, z drugiej – może utracić szóste miejsce w tabeli na rzecz Tottenhamu, który traci tylko jeden punkt.

Kto dołączy do Norwich City?

Na dole tabeli Premier League sytuacja jest jaśniejsza. Wiadomo, że do Championship spada Norwich City. Największe „szanse” na to, aby dołączyć do spadkowicza ma AFC Bournemouth, który traci trzy punkty do Watford i Aston Villi. Drużyna Artura Boruca w ostatniej kolejce zagra na wyjeździe z nie grającym już o nic Evertonem. Ale podobnie słabo zmotywowanych rywali będą miały zarówno Aston Villa (West Ham United), jak i Watford (Arsenal Londyn). I to któraś z tych drużyn najprawdopodobniej zachowa miejsce w Premier League na następny sezon.

Adam Pisula

Jesteś fanem ligi angielskiej? Kursy na Premier League znajdziesz w STS! ⚽

Tags: