IO 2020 Tokio: Francja vs Rosja w finale turnieju siatkarzy!

francja rosja typy siatkowka

W sobotę o 14:15 naszego czasu rozpocznie się w Tokio bój o mistrzostwo olimpijskie w siatkówce mężczyzn. Po przeciwnych stronach siatki staną reprezentacje Francji i Rosji. Pierwsza z nich już osiągnęła swój największy sukces w historii igrzysk olimpijskich, druga ma szansę wyśrubować rekordowe osiągnięcie. Kto będzie górą i zdobędzie złoty medal? Oto nasza analiza i typy bukmacherskie!

Finał IO 2020: Francja vs Rosja. Kto faworytem meczu? Typy bukmacherskie

Porównując historyczne osiągnięcia obu reprezentacji (zwłaszcza na igrzyskach olimpijskich), zdecydowany plus musimy postawić przy reprezentacji Rosji. Gdy weźmiemy pod lupę wyniki francuskiej i rosyjskiej drużyny na turniejach tylko z ostatnich lat – możemy postawić znak równości, jednocześnie zwracając uwagę, że nie były one najlepsze, co uzasadnia tezę o raczej niespodziewanym składzie finału turnieju siatkówki mężczyzn na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio. Owszem, obie drużyny znajdowały się w ścisłym gronie faworytów, ale to raczej w innych zespołach upatrywano kandydatów do walki o złote medale.

Biorąc zaś pod uwagę tylko wyniki na turnieju olimpijskim w Tokio, znów plusik stawiamy przy drużynie rosyjskiej, która przegrała tylko jeden mecz. Szkopuł w tym, że przegrała… właśnie z Francją. Na dodatek już po raz drugi w tym roku.

Jak wybrnąć z tych wszystkich porównań, próbując wytypować wynik sobotniego finału w Tokio? Pewną podpowiedź na pewno stanowi różnica kursów w zakładach bukmacherskich STS. Za zwycięstwo Rosjan bukmacher płaci po kursie 1.62, za ewentualny triumf Francuzów według stawki 2.30. W typowaniu dokładnego wyniku także więcej można zarobić na zwycięstwie reprezentacji Francji. Najwięcej, jeśli zostanie ono odniesione w stosunku setów 3:0 – kurs wynosi wtedy 7.00. Najmniej można wygrać na zwycięstwie reprezentacji Rosji 3:1 – stawka 4.35.

🥇 Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj siatkówkę w STS!

Francja vs Rosja. Ostatnie spotkania

Siatkarskie reprezentacje Francji i Rosji zagrały w tym roku ze sobą dwukrotnie i z obydwu potyczek zwycięsko wyszli „Trójkolorowi”. W Lidze Narodów 2021 we włoskim Rimini pokonali Rosjan 3:1, choć zaczęli mecz od porażki w pierwszym secie (22:25). Drugą i czwartą partię wygrali gładko (do 18 i do 19), a trudniej przyszło im jedynie wygranie trzeciego seta (30:28).   

Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w fazie grupowej Francuzi oddali rosyjskiej drużynie także tylko jednego seta. Tym razem była to druga partia, przegrana 20:25. Pozostałe trzy wygrali bez większych problemów (25:21, 25:17 i 25:20).

Francja vs Rosja. Ostatnie wyniki drużyn

Reprezentacja Francji

Dla drużyny francuskiej Igrzyska Olimpijskie w Tokio już są najlepszymi w historii. Jak dotąd siatkarskiej reprezentacji Francji nie udało się bowiem jeszcze nigdy przywieźć medalu z turnieju olimpijskiego, a po półfinałowym zwycięstwie 3:0 z Argentyną „Trójkolorowi” mają już zagwarantowany co najmniej srebrny krążek. Wcześniej w ćwierćfinale ekipa trenera Laurenta Tillie wyeliminowała niestety polski zespół, pokonując go po dramatycznym meczu 3:2. Do fazy pucharowej Francuzi awansowali dopiero z czwartego miejsca w grupie B, gdzie pokonali tylko Tunezję i Rosję, a przegrali z USA, Argentyną i Brazylią. Tym dwóm ostatnim przeciwnikom odebrali jednak po dwa sety, co w ostatecznym rozrachunku przyniosło wystarczającą do awansu ilość punktów.

W ostatnich latach francuscy siatkarze przywozili medale jedynie z Ligi Światowej i jej kontynuatorki – siatkarskiej Ligi Narodów. Tę pierwszą wygrali w 2015 i 2017 roku, a w 2016 roku zajęli trzecie miejsce. W tej drugiej w 2018 roku stanęli na drugim stopniu podium, a w ostatniej edycji 2021 na trzecim. W innych imprezach mistrzowskich już tak dobrze „Trójkolorowym” się nie powodziło. Mistrzostwa świata 2018 zakończyli na siódmym miejscu, mistrzostwa Europy 2019 na czwartym, a na Puchar Świata 2019 nie zostali nawet zaproszeni.

Reprezentacja Rosji

Rosyjscy siatkarze staną w sobotę przed szansą na zdobycie piątego złotego medalu olimpijskiego w historii. Wcześniej, jeszcze jako reprezentacja ZSRR, triumfowali w latach: 1964, 1968 i 1980, a po raz ostatni na Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie. Na drodze do finału Igrzysk Olimpijskich w Tokio Rosjanie przegrali tylko jeden mecz – 1:3 z… reprezentacją Francji w fazie grupowej. Pozostałych rywali w grupie B ekipa trenera Toumasa Sammelvuo pokonała i awansowała do ćwierćfinału z pierwszego miejsca. W fazie pucharowej wyeliminowała najpierw Kanadę (3:0), a w półfinale po raz drugi w Tokio odprawiła z kwitkiem reprezentację Brazylii (3:1).

Aż tak dobra postawa rosyjskiego zespołu na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio jest pewnym zaskoczeniem, bowiem jego jedynymi sukcesami w ostatnich latach były: mistrzostwo Europy w 2017 roku oraz triumfy w Lidze Narodów 2018 i 2019. Tegoroczna edycja tych ostatnich rozgrywek nie była już dla Rosjan tak udana, bo zakończyli ją na piątym miejscu. Tę samą pozycję zajęli na mistrzostwach świata 2018, a w Pucharze Świata 2019 uplasowali się na miejscu szóstym.

IO 2020: Francja vs Rosja. Składy drużyn

Reprezentacja Francji

 • Rozgrywający: Benjamin Toniutti, Antoine Brizard
 • Atakujący: Stephen Boyer, Jean Patry
 • Środkowi: Barthelemy Chinenyeze, Nicolas Le Goff, Daryl Bultor
 • Przyjmujący: Kevin Tillie, Earvin Ngapeth, Trevor Clevenot, Yacine Louati
 • Libero: Jenia Grebennikov
 • Trener: Laurent Tillie

Reprezentacja Rosji

 • Rozgrywający: Igor Kobzar, Pavel Pankov
 • Atakujący: Maxim Mikhaylov, Victor Poletaev
 • Środkowi: Artem Volvich, Ivan Iakovlev, Ilyas Kurkaev
 • Przyjmujący: Dmitry Volkov, Yaroslav Podlesnykh, Denis Bogdan, Egor Kliuka
 • Libero: Valentin Golubev
 • Trener: Toumas Sammelvuo
Kiedy odbędzie się mecz Francja – Rosja?

Sobota 7 sierpnia, godz. 14:15

Gdzie oglądać?

TVP 1, TVP Sport, Eurosport 1

Kto faworytem finału siatkarskiego turnieju na Igrzyskach Olimpijskich?

Forma drużyn w ostatnich latach jest podobna, ale w turnieju olimpijskim w Tokio to Rosja spisuje się lepiej, przegrała tylko jeden mecz. Szkopuł w tym, że przegrała… właśnie z Francją. Biorąc pod uwagę kursy, bukmacherzy faworyta upatrują w reprezentacji Rosji.