Piłkarskie EURO 2020 odbędzie się w 2021 roku

EURO 2020 przełożone na 2021 rok

We wtorek UEFA – po wideokonferencji z udziałem władz 55 federacji krajowych oraz przedstawicieli stowarzyszenia klubów i lig europejskich – podjęła decyzję o przełożeniu piłkarskich mistrzostw Europy na 2021 rok. Ze względu na paraliż rozgrywek ligowych i pucharowych w opanowanej przez pandemię koronawirusa Europie, decyzja ta była oczekiwana i została przyjęta ze zrozumieniem. Niesie ona jednak ze sobą konieczność wielu kolejnych zmian. Co do niektórych z nich decyzje również już zapadły, o pozostałych dowiemy się wkrótce.

Koronawirus zmienił piłkarski kalendarz

Piłkarskie mistrzostwa Europy miały się odbyć w dniach 12 czerwca – 12 lipca 2020 roku w 12 miastach z 12 europejskich państw: Rzymie, Monachium, Amsterdamie, Kopenhadze, Bilbao, Sankt Petersburgu, Bukareszcie, Budapeszcie, Baku, Glasgow, Dublinie i Londynie. Inauguracja miała nastąpić 12 czerwca w Rzymie meczem Turcja – Włochy, a finał miał zostać rozegrany 12 lipca w Londynie.

Taka formuła EURO 2020, zastosowana po raz pierwszy w historii piłkarskich mistrzostw Europy, od początku wzbudzała kontrowersje ze względu na trudności organizacyjno-logistyczne dla poszczególnych drużyn oraz ich kibiców. A gdy w Europie pojawił się koronawirus i ograniczona została swoboda przemieszczania się oraz przekraczania granic państwowych, rozegranie turnieju w tej nowej formule tym bardziej stało się nierealne.

Nie to jednak było głównym powodem decyzji podjętej przez UEFA. Ze względu na pandemię poszczególne federacje piłkarskie musiały przecież zawiesić rozgrywki ligowe, przerwana została także Liga Mistrzów i Liga Europy. Nawet w optymistycznym wariancie zakładającym, że w kwietniu wszystkie te rozgrywki zostaną wznowione, ich zakończenie przed terminem rozpoczęcia EURO 2020 byłoby bardzo utrudnione. Krajowe federacje sygnalizowały ten problem europejskim władzom piłkarskim i znalezienie odpowiedniego rozwiązania było tylko kwestią czasu.

EURO 2020 za rok w tej samej formule

We wtorek Komitet Wykonawczy UEFA zorganizował wideokonferencję z udziałem prezesów i sekretarzy generalnych 55 federacji narodowych, a także przedstawicieli stowarzyszenia klubów i lig europejskich oraz związku piłkarzy FIFPro Europe. Po konsultacjach zapadła decyzja o przełożeniu turnieju EURO 2020 na 2021 rok (11 czerwca – 11 lipca). Formuła mistrzostw Europy ma jednak pozostać bez zmian.

Dla reprezentacji Polski oznacza to, że – tak jak było planowane w tym roku – rozegra swoje spotkania w Irlandii i Hiszpanii. Szczegółowy kalendarz jeszcze nie został podany, ale najprawdopodobniej swój pierwszy mecz „Biało-Czerwoni” rozegrają 14 czerwca 2021 roku w Dublinie ze zwycięzcą baraży. Następnie podopieczni Jerzego Brzęczka udadzą się do Bilbao, gdzie zagrają z Hiszpanią. Na zakończenie fazy grupowej wrócą do Dublina, na spotkanie ze Szwecją.

Ważną informacją dla kibiców jest decyzja, że ci którzy nabyli już bilety na EURO 2020 zachowają ich ważność. Poza tym UEFA zapewniła zwrot pieniędzy dla tych, którzy nie będą mogli skorzystać z biletów w nowym terminie.

Mamy do czynienia z sytuacją bezprecedensową. Piłkarskie mistrzostwa Europy zostały bowiem przełożone po raz pierwszy w historii. Po raz pierwszy mają się też odbyć w roku nieparzystym. Pomimo tego, decyzja zapadła bardzo szybko, bez żadnych komplikacji i kontrowersji. Cała wideokonferencja trwała około godziny.

Wszystko zostało przeprowadzone bardzo sprawnie, prezydent UEFA poinformował, że rozmawiał już z przedstawicielami lig, klubów i związkiem piłkarzy FIFPro, wszystkie decyzje zostały zaakceptowane przez te organizacje. Nie było więc żadnych problemów, wszyscy spodziewali się takich decyzji.

sekretarz generalny PZPN Maciej Sawicki

Co z pozostałymi rozgrywkami piłkarskimi?

Komitet Wykonawczy UEFA podjął we wtorek także kilka innych decyzji. Zaplanowane na marzec mecze reprezentacji narodowych (w tym towarzyskie spotkania reprezentacji Polski oraz baraże do EURO 2020) mają zostać rozegrane w kolejnym terminie FIFA, czyli w dniach 1-9 czerwca. Z kolei mecze, które były zaplanowane na czerwiec 2020, zostaną rozegrane w innym terminie. W innym terminie (jeszcze nie ustalonym) odbędą się także turnieje finałowe Ligi Narodów, Euro U-21 oraz mistrzostwa Europy kobiet, które miały zostać rozegrane w czerwcu i lipcu 2021 roku. W czerwcu 2021 nie będzie także meczów eliminacji mistrzostw świata 2022.

Decyzje podjęte przez UEFA zakładają warianty optymistyczne. Jest to ogólny zarys potencjalnych scenariuszy, ale najbliższe tygodnie pokażą, czy realizacja tych założeń będzie możliwa.

prezes PZPN Zbigniew Boniek

Podczas wideokonferencji UEFA podjęła również ustalenia dotyczące rozgrywek klubowych. Poszczególne ligi mają zostać dokończone przed 30 czerwca 2020 roku, ponieważ wtedy wygasają kontrakty wielu piłkarzy i nie ma możliwości, by sezon mógł trwać dłużej. Finał Ligi Europy ma zostać rozegrany 24 czerwca w Gdańsku, a finał Ligi Mistrzów trzy dni później w Stambule. Ligi krajowe będą mogły grać w środku tygodnia, a spotkania w europejskich pucharach w trakcie weekendów. UEFA poinformowała także, że terminy rund eliminacyjnych do europejskich pucharów w sezonie 2020/2021 zostaną ustalone po zakończeniu obecnego sezonu. Zmiana terminu EURO 2020 spowodowała także, że za rok nie odbędą się Klubowe Mistrzostwa Świata (planowane od 17 czerwca do 4 lipca), które po raz pierwszy w historii miały być przeprowadzone z udziałem 24 zespołów, w tym ośmiu z Europy. Ponadto UEFA stworzy dwa zespoły. Jeden będzie miał ustalić kalendarz wszystkich rozgrywek, a drugi ma zbadać skutki finansowe.

Adam Pisula

⚽ Sprawdź kursy na Euro 2020! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj wyniki! ⚽