W każdym sporcie przytrafia się czasem niesportowe zachowanie. Nie inaczej jest w piłce nożnej, z którą chyba wszystkim kojarzą się żółte i czerwone kartki. Co one oznaczają i kiedy sędzia pokazuje zawodnikowi takie kartoniki?
Spis treści
- Kiedy dostaje się czerwoną kartkę?
- Co oznacza czerwona kartka w piłce nożnej?
- Ile meczów pauzuje się za czerwoną kartkę?
- Czerwona kartka na Euro lub Mundialu
- Czerwona kartka dla trenera. Jakie konsekwencje?
- Co się dzieje, gdy bramkarz dostaje czerwoną kartkę?
- Co oznacza żółta kartka w piłce nożnej?
- Pierwsza kartka w piłce nożnej
Kiedy dostaje się czerwoną kartkę?
Czerwona kartka to symbol znany nie tylko w piłce nożnej. Otrzymaniu czerwonej kartki zawsze towarzyszy poważne naruszenie zasad gry. Niemalże każdy brutalny faul skutkuje tym, że arbiter wyciąga czerwony kartonik. Także przerwanie korzystnej akcji, a przede wszystkim szczególnie dogodnej sytuacji bramkowej, najczęściej oznacza to napomnienie.
Faul na zawodniku wychodzącym sam na sam z bramkarzem również się do tego zalicza. Gdy broniący piłkarz zdecyduje się na celowe zagranie piłki ręką, jeśli ta zmierza do bramki, z automatu ogląda „czerwo”. Ponadto czerwoną kartkę sędzia może pokazać wskutek dwóch żółtych kartek.
Co oznacza czerwona kartka w piłce nożnej?
Piłkarz, który otrzymał czerwień, nie może kontynuować dalszej gry i musi zejść z boiska. Drużyna gra wtedy osłabiona, a trener nie może wprowadzić w wolne miejsce rezerwowego zawodnika. Po spotkaniu sędzia wpisuje do protokołu meczowego, że taki incydent miał miejsce, a także opisuje, w jaki sposób zawodnik naruszył zasady gry i czym zasłużył na wykluczenie.
Ile meczów pauzuje się za czerwoną kartkę?
Za obejrzenie czerwonej kartki najczęściej pauzuje się jeden mecz. Dużo zależy jednak od tego, jak bardzo niesportowe zachowanie miało miejsce. Można bowiem spodziewać się, że za bezpardonowe uderzenie przeciwnika pauza będzie wynosić więcej spotkań. Tak samo jest w momencie, gdy wykona się szczególnie brutalny faul lub wyjątkowo niesportowe zagranie ręką.
Czasem zdarza się, że gracz może zostać ukarany czerwoną kartką i nie pauzować w kolejnym spotkaniu. To zależy już od zasady gry i karania w poszczególnych rozgrywkach. Czerwona kartka musi być jednak pokazana w skutek dwóch żółtych kartek. Wówczas jedyną karą jest tylko osłabienie zespołu w czasie trwania meczu.
Czerwona kartka na Euro lub Mundialu
Czerwona kartka jest bolesna szczególnie na turniejach. Zawodnik nie może wtedy zagrać w kolejnym spotkaniu. Jako że Euro i mundial trwają krótko, taka strata może być wyjątkowo bolesna, gdyż piłkarz może nie zdążyć już odpowiednio się zrekompensować. Dlatego obejrzenie czerwonej kartki na wielkim turnieju jest bardzo niebezpieczne.
Czerwona kartka dla trenera. Jakie konsekwencje?
Czerwona kartka może być także pokazana trenerowi. Podburzanie trybun, obraźliwe gesty czy złorzeczenie w stronę sędziego, które dokonuje się w wyjątkowo agresywny, pewnie wulgarny sposób, może skończyć się na czerwonej kartce. W takim momencie szkoleniowiec musi opuścić ławkę rezerwowych i może liczyć na zawieszenie. Bezpośrednia „czerwień” to oczywiście kara surowsza niż dwie żółte kartki. Długość dyskwalifikacji zależy od kraju i rozgrywek (czyli lokalnych przepisów), a także od powagi dokonanego czynu.
Co się dzieje, gdy bramkarz dostaje czerwoną kartkę?
Czerwona kartka to rzecz, które nie omija nawet bramkarzy. Tak jak i zawodnicy z pola, również golkiperzy mogą opuścić boisko za poważne naruszenie zasad gry. Dziać się tak może także wtedy, kiedy nastąpi zatrzymanie piłki ręką poza polem karnym, czego bramkarzom robić rzecz jasna nie wolno. Jeśli czerwona kartka pójdzie w ruch, drużyna traci golkipera.
Rozwiązania są wtedy dwa. Jeśli trener ma do dyspozycji jeszcze jakąś zmianę, może ściągnąć dowolnego piłkarza z pola i wprowadzić w jego miejsce rezerwowego bramkarza. Gorzej, jeśli tych zmian już nie ma. Wówczas między słupki musi stanąć zawodnik obecny na boisku, który awaryjnie przywdziewa bramkarską bluzę i rękawicę. Czerwonych kartek dla golkiperów zbyt często się w futbolu nie ogląda, ale jeśli już taka się przytrafi, powoduje gigantyczny problem dla drużyny.
Co oznacza żółta kartka w piłce nożnej?
Żółtą kartkę w futbolu pokazuje się za faul, który jest nieco ostrzejszy niż „zwyczajne” przewinienie, ale jednocześnie nie jest tak brutalny, aby skończyło się na czerwonej kartce. W przepisach gry często wiąże się go ze słowami np. nadmierny czy nieostrożny. Dodatkowo żółta kartka pokazywana jest obligatoryjnie w sytuacji, kiedy po zdobytej bramce nastąpi ściągnięcie koszulki przez strzelca (w ramach celebracji).
Żółte kartki od czerwonych kartek odróżniają się tym, że z nią na koncie zawodnik może kontynuować grę. Jeśli jednak sędzia podejmie decyzję o pokazaniu żółtej kartki po raz drugi danemu piłkarzowi, oznaczać to będzie „czerwień” i konieczność opuszczenia boiska.
- Mecze Polski 2023, czyli liczą się tylko eliminacje EURO 2024!
- Co to jest karny – kiedy występuje i dlaczego?
- Co to spalony w piłce nożnej? Jak wygląda i kiedy występuje?
- Rzut rożny w piłce nożnej. Co powinieneś wiedzieć o kornerze?
- Jak obstawiać mecze? Wszystko o typowaniu w zakładach bukmacherskich
- Sprawdź typy na piłkę nożną!
Pierwsza kartka w piłce nożnej
Kartoniki po raz pierwszy zostały użyte na mistrzostwach świata w 1970 roku. Już w pierwszym spotkaniu Meksyku z ZSRR pochodzący z Górnego Śląska sędzia Kurt Tschenscher przeszedł do historii. W trakcie meczu żółtą kartkę pokazał Gruzinowi Kachiemu Asatianiemu. Pierwszą w historii czerwoną kartkę otrzymał z kolei Chilijczyk Carlos Caszely w meczu z RFN na MŚ 1974. Z kieszonki wyciągnął ją turecki arbiter Dogan Babacan.
Najszybsza czerwona kartka w historii piłki nożnej
Lee Todd jest piłkarzem, który prawdopodobnie najszybciej otrzymał czerwoną kartkę. Sędzia pokazał mu ją już… w 2 sekundzie meczu! Gdy arbiter zagwizdał, nakazując rozpoczęcie gry, Todd powiedział: „o ku*wa, to było głośne”, gdyż stał tuż obok. Sędzia ocenił to jako niesportowe zachowanie i nie zawahał się przy wyciąganiu czerwonej kartki. Todd miał na ten temat inną opinię.
Otrzymaniu czerwonej kartki towarzyszy szczególnie brutalne lub szkodliwe naruszenie zasad gry
Tak, jest to konieczne
Piłkarz może mieć na koncie jedną żółtą kartkę. Druga żółta kartka skutkuje czerwoną, a każda czerwona kartka to wykluczenie z gry.