O rzucie rożnym słyszał zapewne każdy, kto kiedykolwiek miał styczność z futbolem. To istotny element gry, który potrafi zmienić oblicze meczu. Kiedy występuje rzut rożny i kto go wykonuje? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o kornerze w piłce nożnej!
Spis treści
Co to jest rzut rożny w piłce nożnej?
O rzucie rożnym mówimy w sytuacji, kiedy wznowienie gry następuje po ustawieniu piłki w którymkolwiek z czterech narożników boiska. Korner jest atutem drużyny atakującej, bo ta poprzez wykonanie rzutu rożnego, nawet przez lekkie poruszenie lecącej futbolówki, może zdobyć bramkę bezpośrednio po tym właśnie stałym fragmencie gry.
Inne określenie rzutu rożnego
Innym popularnym określeniem rzutu rożnego jest korner, wywodzący się od brytyjskiego corner kick. Corner – oznacza kąt, styk, róg budynku czy zakręt na ulicy, ale także używa się tego sformułowania do określenia narożnika boiska. W języku polskim używa się czasem skróconej formy „róg”.
Rodzaje rzutów w piłce nożnej
Oprócz rzutu rożnego w futbolu można mówić o:
- rzucie z autu – piłkarz wykonujący aut rzuca piłkę rękami zza linii bocznej
- rzucie karnym – najbardziej znanym, dyktowanym za faul w polu karnym, kiedy stojącą piłkę uderza się ustawioną 11 metrów od bramki
- rzucie wolnym – dyktowanym za faul w dowolnym miejscu boiska; może być bezpośredni (można oddać bezpośredni strzał na bramkę) lub pośredni (nie można od razu strzelić)
- rzut sędziowski – następuje wtedy, kiedy po niezawinionej przez żaden zespół przerwie w grze sędzia rzuca piłkę pomiędzy zawodników obydwu drużyn.
Kiedy występuje rzut rożny?
Korner następuje w momencie, kiedy piłka wyjdzie poza linię końcową, a ostatnim, który miał z nią kontakt, był dowolny zawodnik drużyny broniącej.
Kto wykonuje rzut rożny?
Gdy dochodzi do rzutu rożnego, ciężar jego wykonania spada na wybranego wcześniej zawodnika drużyny atakującej. Najczęściej jest to piłkarz dysponujący odpowiednią techniką i umiejętnością celnego dośrodkowania piłki.
Jak się wykonuje rzut rożny?
Korner uznaje się za wykonany po wprawieniu piłki w dowolny ruch. Klasycznym sposobem jest dośrodkowanie piłki w centrum pola karnego, gdzie piłkarze drużyny broniącej walczą o nią w powietrzu z zawodnikami rywala. W ostatnich latach podejście do kornerów nieco się zmieniło, a trenerzy starali się odnaleźć jak najciekawsze sposoby na przechytrzenie rywala. Jest to bowiem łatwy sposób, by przeciętna drużyna – lub drużyny stawiające głównie na obronę – przez nawet lekkie poruszenie piłki przeprowadziła prostą akcję zakończoną strzeleniem gola.
Zespoły, które nie dysponują zbyt wysokimi zawodnikami, czasem rozgrywają rzuty rożne krótko – poprzez podanie do partnera, który zbiega do rozegrania. Istnieje też sformułowanie „gol olimpijski”, oznaczające bramkę po tym, jak piłka wpada do siatki po kopnięciu bezpośrednio z narożnika.
Czytaj także:
- Mecze Polski 2023, czyli liczą się tylko eliminacje EURO 2024!
- Co to jest karny – kiedy występuje i dlaczego?
- Co to spalony w piłce nożnej? Jak wygląda i kiedy występuje?
- Kary w piłce nożnej. Co oznacza żółta i czerwona kartka?
- Jak obstawiać mecze? Wszystko o typowaniu w zakładach bukmacherskich
- Sprawdź typy na piłkę nożną!
Rzut rożny a pozycja spalona
Po kornerze nie można odgwizdać ofsajdu. Jest to spowodowane faktem, że piłka również wyznacza linię spalonego, a ustawiona w narożniku znajduje się dokładnie na linii końcowej boiska.
Statystyki rzutów rożnych
Popularne rogi są stałym elementem futbolu, więc ich liczbę w meczu można typować u wielu bukmacherów, np. STS. W sieci można również znaleźć strony internetowe, gromadzące statystyki o kornerach, jak np. footystats.org
Rożny, autowy, karny, wolny i sędziowski
Kiedy piłka po kontakcie z piłkarzem broniącym przekroczy linię końcową