Bułgar nowym trenerem Jagiellonii Białystok!

Tuż przed Nowym Rokiem poznaliśmy nazwisko nowego szkoleniowca klubu z Białegostoku. Umowę z Jagiellonią podpisał 44-letni Bułgar Iwajło Petew, który w przeszłości pracował w kilku silnych klubach.

Kolejny obcokrajowiec w Ekstraklasie

Na początku grudnia stało się jasne, że Ireneusz Mamrot kończy swoją pracę w klubie z Podlasia. Zespół na ostatnie tegoroczne kolejki objął Rafał Grzyb, ale władze Jagiellonii nie ukrywały, że rozpoczęły poszukiwania nowego szkoleniowca za granicą. Dużo mówiło się o Czechu Radoslavie Latalu, który zdobył m.in. wicemistrzostwo Polski z Piastem Gliwice. Ostatecznie zdecydowano się na Iwajło Petewa, którego kontrakt będzie obowiązywał do lata 2021. Kim jest nowy trener Jagi?

Sukcesy z Łudogorcem Razgrad

Początek kariery trenerskiej Iwajło Petewa związany jest z Łudogorcem Razgrad i zarazem był to bardzo udany okres, dzięki któremu nowy szkoleniowiec Jagiellonii wyrobił sobie markę nie tylko w ojczyźnie. W latach 2010-2013 Petew najpierw awansował z Łudogorcem do elity, a potem zdobył dwa mistrzostwa Bułgarii. Można powiedzieć, że dekadę temu zbudował fundamenty silnego klubu, piłkarskiej wizytówki kraju, którą jest dziś Łudogorec, regularnie występujący w europejskich pucharach. Następnie Petew trafił na Cypr, a konkretnie do AEL Limassol. Z tym klubem był o krok od zdobycia mistrzostwa kraju (gorszy bilans bramkowy od APOELU Nikozja), a w eliminacjach Ligi Mistrzów nie sprostał rosyjskiemu Zenitowi Sankt Petersburg. Mimo braku szczęści jego trenerski kunszt został w kolejnych latach dostrzeżony i przez innych.

Fot. Michal Kosc / PressFocus

Liga Mistrzów, reprezentacja Bułgarii i Arabia Saudyjska

Nie inaczej bowiem można odebrać nominację na selekcjonera reprezentacji Bułgarii czy też pracę w chorwackim Dinamie Zagrzeb. Z tym klubem spełnił kolejne trenerskie marzenie, jakim niewątpliwie jest udział w fazie grupowej Ligi Mistrzów. W 2016 roku Dinamo trafiło do grupy z Juventusem, Sevilla i Olympique Lyon. Rywale byli za silni dla Chorwatów. Z kolei dwa lata temu Iwajło Petew postanowił wrócić na Cypr, tym razem do Omonii Nikozja. Ostatnim miejscem pracy była za to Arabia Saudyjska, a konkretnie Al-Qadsiah Football Club. Ten etap trenerskiej kariery był jak do tej pory najmniej udany.

Bułgarski trener z charakterem

CV nowego szkoleniowca Jagiellonii jest ciekawe, ale jaki jest Petew jako trener czy człowiek?

Piłka to ogromne pokłady energii i emocji. Nie jestem typem człowieka, który je tłumi. Podczas meczu żyję i oddycham tym, co dzieje się na boisku – powiedział Bułgar po podpisaniu kontraktu z Jagiellonią.

Zespół musi stanowić jedność. Wszyscy piłkarze muszą pracować nad stworzeniem kolektywu. Bez niego jest trudno o sukcesy – dodaje 44-letni trener, który nie chce zdradzać swoich metod na zjednoczenie drużyny i poprawienie atmosfery w szatni.

Jaga powalczy o medale Ekstraklasy?

Drużyna z Białegostoku potrzebuje nowego impulsu, bo jesienią w Ekstraklasie grała w kratkę i według wielu ekspertów, nie na miarę swojego potencjału, no i oczekiwań właścicieli. 2019 rok Jagiellonia skończyła na dziewiątym miejscu w tabeli Ekstraklasy, czyli poza pierwszą ósemką. Strata jednak do czołówki nie jest duża. Dla Jagiellonii celem podstawowym jest awans do grupy mistrzowskiej, a później walka o czołowe lokaty.

Jestem pierwszy raz w Polsce i chce pokazać się z jak najlepszej strony. Nie ma innej możliwości. Jestem tu po to, aby sprawić, żeby Jagiellonia z roku na rok robiła krok do przodu – zapewnia Iwajło Petew.

Sprawdź kursy na mecze Ekstraklasy!

Tags: