Wielki finał żużlowej Grand Prix w Toruniu. Kto zostanie Mistrzem Świata?

gp-zuzel-torun

W piątek i sobotę na Motoarenie w Toruniu odbędą się dwie ostatnie rundy Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu 2021. Oczy wszystkich kibiców i ekspertów, także tych typujących wyniki, skierowane będą na dwóch zawodników, którzy zdominowali tegoroczny cykl Speedway Grand Prix: Artioma Łagutę i Bartosza Zmarzlika. Kto będzie górą w ostatnich zawodach i kto zdobędzie złoty medal? Sprawdź nasze typy bukmacherskie i zapowiedź toruńskiej imprezy!

Kto faworytem Grand Prix Polski? Typy bukmacherskie

Już dawno w Speedway Grand Prix nie było takiej sytuacji, żeby cykl w aż tak wielkim stopniu zdominowali dwaj zawodnicy. Na dziewięć rozegranych rund, pięciokrotnie Bartosz Zmarzlik i Artiom Łaguta stawali jednocześnie na dwóch najwyższych stopniach podium. W sumie Rosjanin i Polak wygrali po cztery razy, tylko w inaugurującym sezon 2021 Grand Prix Czech oddając palmę pierwszeństwa Maciejowi Janowskiemu.

Skutek jest taki, że przed dwoma ostatnimi rundami Speedway Grand Prix tylko Łaguta i Zmarzlik liczą się w walce o Indywidualne Mistrzostwo Świata na żużlu. Rosjanin ma przewagę zaledwie jednego punktu nad Polakiem, a reszta stawki została daleko w tyle. Sprawa wygląda więc jasno – ten z wyżej wymienionej dwójki, który będzie w Toruniu lepszy, zostanie nowym Mistrzem Świata.

W przypadku Bartosza Zmarzlika, byłby to nowy/stary mistrz, bowiem przypomnieć należy, że Polak wygrał cykl Speedway Grand Prix w dwóch ostatnich sezonach, a dla Artioma Łaguty byłby to pierwszy taki sukces w karierze. Większe doświadczenie w walce o najwyższe trofeum na pewno będzie atutem reprezentanta Polski. Podobnie jak zwycięstwo w ostatnich rozegranych na Motoarenie zawodach Grand Prix.

Z kolei Artiom Łaguta ma przewagę psychologiczną nad Bartoszem Zmarzlikiem polegającą na tym, że pokonał go w wyścigach finałowych dwóch ostatnich rund IMŚ – Grand Prix Rosji w Togliatti oraz Grand Prix Danii w Vojens.

Kładąc na szali argumenty przemawiające za jednym i drugim z wielkich rywali, bukmacherzy stawiają na Bartosza Zmarzlika. W STS kurs na piątkowy triumf Polaka wynosi 1.52, a na ewentualne zwycięstwo Artioma Łaguty 2.50. Innych żużlowców nawet nie uwzględniono na liście kursowej.

🏁 Kursy na Grand Prix na żużlu znajdziesz w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i typuj faworytów!

Wszystkie kursy aktualne na dzień 29.09.2021

grand prix zuzel torun final
Fot. Marcin Karczewski / PressFocus

Grand Prix Polski w Toruniu. Podstawowe informacje

Toruńska Motoarena, na której rozegrane zostaną w piątek i sobotę dwie ostatnie rundy żużlowej Grand Prix 2021, to obiekt o pojemności 15,5 tysiąca widzów. Tamtejszy tor ma długość 325 metrów, a jego rekordzistą (56,40 s) jest Greg Hancock. Ostatnim zwycięzcą Grand Prix na Moroarenie jest Bartosz Zmarzlik, który triumfował tu przed rokiem.

Dziką kartę na piątkowe i sobotnie zawody otrzymał Paweł Przedpełski, a rezerwowymi toru będą w tych dniach Krzysztof Lewandowski i Karol Żupiński.

Historia Grand Prix Polski w Toruniu. Ostatni zwycięzcy

Pierwsze zawody o Grand Prix Polski w Toruniu odbyły się w 2010 roku i był one bardzo udane dla reprezentantów Polski, którzy zajęli całe podium. Wygrał Tomasz Gollob, drugi był Rune Holta, a trzeci Jarosław Hampel.

Od tego czasu toruńska Motoarena na stałe zagościła w kalendarzu żużlowej Grand Prix, a zawody odbywają się tutaj każdego roku. Tradycją stało się też to, że Grand Prix Polski w Toruniu jest ostatnią rundą Indywidualnych Mistrzostw Świata na żużlu w danym sezonie. W ubiegłym roku, podobnie jak w obecnej edycji, w Toruniu rozegrano aż dwie ostatnie rundy SGP.

Motoarena w Toruniu to dość szczęśliwy obiekt dla polskich żużlowców. Na 12 rozegranych zawodów z cyklu Speedway Grand Prix, pięć wygrali „Biało-Czerwoni”. Co ciekawe, za każdym razem był to inny z naszych reprezentantów: Tomasz Gollob (2010), Adrian Miedziński (2013), Krzysztof Kasprzak (2014), Patryk Dudek (2017) i Bartosz Zmarzlik (2020). Kolejną ciekawostką jest fakt, że sztuka dwukrotnego zwycięstwa w zawodach SGP na Motoarenie nie udała się jak dotąd żadnemu z żużlowców, nie tylko Polakowi.

Podium Grand Prix Polski w Toruniu w ostatnich trzech sezonach

03.10.2020

 1. Bartosz Zmarzlik
 2. Maciej Janowski
 3. Artiom Łaguta

02.10.2020

 1. Max Fricke
 2. Maciej Janowski
 3. Tai Woffinden

05.10.2019

 1. Leon Madsen
 2. Emil Sajfutdinow
 3. Niels-Kristian Iversen

06.10.2018

 1. Tai Woffinden
 2. Artiom Łaguta
 3. Emil Sajfutdinow
Kiedy i gdzie odbędzie się Grand Prix Polski?

Piątek, 1 października, godz. 19:00
Sobota, 2 października, godz. 19:00
Motoarena (Toruń)

Gdzie oglądać Grand Prix Polski?

Canal+ Premium