Za nami dziewięć z czternastu zaplanowanych rund w turnieju kandydatów, który rozgrywany jest w Madrycie. Wśród ośmiu szachistów, którzy walczą o prawo gry w meczu o mistrzostwo świata z Magnusem Carlsenem, rywalizuje Polak, Jan-Krzysztof Duda. Jak do tej pory wiedzie się szachiście w Wieliczki i czy ma szanse na wygranie całej rywalizacji? Sprawdź!
Jan-Krzysztof Duda w turnieju kandydatów 2022
Jan-Krzysztof Duda udanie rozpoczął rywalizację w turnieju kandydatów. W trzech pierwszych meczach osiągnął trzy remisy, a szczególnie cenny był podział punktów z Fabiano Caruaną. Polak grał czarnymi i ani przez moment nie czuł się zagrożony. Kolejne dwa mecze nasz zawodnik również zremisował, choć wydawało się, że w meczu z Teimurem Radżabowem ma lepszą pozycję i powinien to spotkanie wygrać. Następnie nasz szachista podzielił się punktami z Alirezą Firuzdżą. Irańczyk, grający białymi, również nie był w stanie zrobić Polakowi krzywdy.
Niestety w kolejnym spotkaniu Duda stracił koncentrację i przegrał, po niefrasobliwym błędzie, z Janem Niepomniaszczijem. Rosjanin wykorzystał prosty błąd naszego zawodnika. W siódmej turniejowej partii pochodzący z Wieliczki szachista zremisował z Hikaru Nakamurą. Duda wywierał presję na rywala, ale ten potrafił się obronić. Od ósmej rundy rozpoczęły się mecze rewanżowe i nie była to udana seria gier dla naszego zawodnika. Znów prosty błąd zadecydował o tym, że Richard Rapport zapisał na swoim koncie cały punkt.
W dziewiątej rundzie zmagań o prawo gry o mistrzostwo świata Jan-Krzysztof Duda rywalizował z drugim w rankingu światowym Dingiem Lirenem. Przez większość partii wszystko wskazywało na to, że Polak ma inicjatywę i w najgorszym przypadku może to spotkanie co najgorzej zremisować. Niestety kolejny prosty błąd w decydującym momencie partii spowodował, że to zawodnik z Chin przejął inicjatywę i wygrał cały mecz. W związku z tym, że Duda zgromadził zaledwie 3 punkty z 9 partii i zajmuje obecnie ostatnie miejsce w klasyfikacji, jego szanse na triumf w turnieju kandydatów są już wyłącznie iluzoryczne. Przed naszym zawodnikiem jeszcze cztery partie. Z Caruaną, Firuzdża, Nakamurą i Niepomniaszczijem.
Typy na zwycięzcę. Dwóch faworytów
Jan Niepomniaszczij jest liderem klasyfikacji generalnej po rozegraniu dziewięciu partii. Rosjani, występujący pod flagą FIDE, zdobył 6,5 punktu. Z każdym kolejnym spotkaniem urodzony w Briańsku zawodnik udowadnia, że w szachach klasycznych jest jednym z najlepszych graczy na świecie. Pretendent do tytułu mistrza świata z 2021 roku to jedyny szachista w turnieju kandydatów, który nie przegrał jeszcze ani jednej partii. Rosjanin cztery mecze wygrał, a pięciokrotnie zdecydował się na remis. Ze swoim najgroźniejszym rywalem, czyli Fabiano Caruaną, mierzył się już dwa razy i oba te spotkania kończyły się remisami.
Amerykanin z włoskimi korzeniami, który w meczu o mistrzostwo świata rywalizował z Magnusem Carlsenem w 2018 roku, zajmuje drugie miejsce w tabeli. Wygrał 3 spotkania, zremisował 5 partii, ale jedną z nich przegrał i to właśnie powoduje, że do lidera traci cały punkt. Pogromcą Caruany okazał się jego rodak, Hikaru Nakamura. Drugi z Amerykanów, którzy rywalizuje w turnieju kandydatów, zajmuje trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej. Zawodnik japońskiego pochodzenia gra jednak zbyt nierówno, by włączyć się w rywalizację o końcowy sukces. Podobnie, jak czwarty w klasyfikacji Ding Liren.
Warto podkreślić, że obaj wymienieni zawodnicy tracą do lidera po dwa punkty. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę fakt, że do końca rywalizacji pozostało zaledwie pięć rund.
- Jan NIepomniaszczij – 1,15
- Fabiano Caruana – 5,00
- Hikaru Nakamura – 20,00
- Ding Liren – 35,00
- Richard Rapport – 75,00
- Alireza Firuzdża – 175,00
♟️ Sprawdź kursy na szachy w STS! Odbierz kod bonusowy na start! i typuj rozgrywki szachowe!
Kursy aktualne na 24.06.2022
Czytaj także:
Co to jest turniej kandydatów w szachach klasycznych?
Turniej kandydatów w szachach klasycznych ma za zadanie wyłonić zawodnika, który w przyszłym roku zmierzy się w meczu o szachowe mistrzostwo świata z posiadającym ten tytuł od 2013 roku Magnusem Carlsenem. Norweski arcymistrz skutecznie bronił mistrzostwa czterokrotnie, po raz ostatni w 2021 roku i – jak sam zapowiada – przyszłoroczna obrona będzie ostatnią w jego karierze.
W turnieju kandydatów 2022 występuje ośmiu zawodników, którzy zagrają ze sobą w systemie dwukołowym. Oznacza to, że każdy z każdym zmierzy się dwukrotnie, raz kolorem białym, a raz czarnym. Za zwycięstwo w partii zawodnik otrzymuje punkt, a za remis gracze dostaną po 0,5 punktu. Wygra ten, który po 14 rundach będzie miał na swoim koncie najwięcej “oczek”.
Jeżeli chodzi o zasadę każdej z partii, to każdy zawodnik ma do dyspozycji 100 minut na pierwszych 40 posunięć, następnie 50 minut na kolejnych 20 ruchów, aż wreszcie 15 minut na zakończenie partii. Za każdy ruch do czasu zawodnika doliczanych będzie 30 sekund. Jeżeli po 14 rundach na czele znajdzie się dwóch zawodników z taką samą liczbą punktów rozegrane zostaną dogrywki. Najpierw w szachy szybkie, a następnie – ewentualnie – w błyskawiczne.
Terminarz turnieju
Turniej rozpoczął się 16 czerwca 2022 roku, ceremonią otwarcia, a zakończy się 5 lipca. Zawodnicy rywalizują w systemie trzy dni meczowe – dzień przerwy. 4 lipca rozegrana zostanie ostatnia, 14 runda, a dzień później ewentualne dogrywki.
Uczestnicy turnieju kandydatów
Jan Krzysztof Duda
Po raz pierwszy w historii polski szachista weźmie udział w turnieju kandydatów. Zawodnik pochodzący z Wieliczki prawo udziału zapewnił sobie wygrywają w 2021 roku Puchar Świata, co jest niemającym precedensu największym sukcesem w historii polskich szachów. W swojej karierze 24-latek wygrywał praktycznie ze wszystkimi najlepszymi obecnie graczami na świecie. Udało mu się nawet pokonać, zarówno w szachach klasycznych, jak i szybkich czy błyskawicznych, samego Carlsena. Polak nie należy do ścisłego grona faworytów zbliżającej się rywalizacji, ale zdaniem ekspertów startuje w Madrycie z pozycji “czarnego konia”.
Ranking FIDE: 2750.
Miejsce w rankingu: 15.
Fabiano Caruana
Urodzony w Miami szachista amerykański włoskiego pochodzenia uchodzi za jednego z najwybitniejszych specjalistów od gry klasycznej, czyli na dłuższym dystansie czasowym. Jest również zawodnikiem doświadczonym. W 2018 roku Caruana wygrał turniej kandydatów i przystąpił do meczu o mistrzostwo świata z Carlsenem. Przegrał dopiero po dogrywkach. Po partiach klasycznych był remis 6:6.
Ranking FIDE: 2781.
Miejsce w rankingu: 5.
Alireza Firouzdża
Prawo gry w turnieju kandydatów Francuz irańskiego pochodzenia wywalczył sobie wygrywając Grand Swiss Tournament w 2021 roku. Uchodzi za jeden z największych talentów młodego pokolenia, a w grudniu 2021 roku został najmłodszym szachistą, który osiągnął ranking 2800 punktów. Zdaniem Magnusa Carlsena uchodzi za najpoważniejszego kandydata do wygrania rywalizacji w Madrycie.
Ranking FIDE: 2804.
Miejsce w rankingu: 2.
Hikaru Nakamura
Jest znakomity przede wszystkim, jeżeli chodzi o szachy szybkie i błyskawiczne, a przede wszystkim w internetowej odmianie tej gry. Sam jest najpopularniejszym szachowym streamerem w sieci. Nieco słabiej idzie mu w klasycznej odmianie królewskiej gry, choć i w niej potrafi notować bardzo dobre wyniki. Jego sukces w turnieju kandydatów byłby jednak sporym zaskoczeniem. Spośród wszystkich uczestników jest najniżej sklasyfikowany w rankingu FIDE.
Ranking FIDE: 2750.
Miejsce w rankingu: 16.
Jan Niepomniaszczij
W latach 2020-21 dość nieoczekiwanie triumfował w turnieju kandydatów i zyskał prawo gry o mistrzostwo świata. Jesienią 2021 roku w Dubaju doznał jednak sromotnej klęski z rąk Carlsena. Nie był w stanie wygrać ani jednej partii, ale sam jego udział w tym spotkaniu pozwolił mu kolejny raz powalczyć o prawo walki ze słynnym Norwegiem.
Ranking FIDE: 2773.
Miejsce w rankingu: 9.
Richard Rapport
Jest najlepszym obecnie węgierskim szachistą, a do turnieju dostał się po zajęciu drugiego miejsca w FIDE Grand Prix 2022. Jest zawodnikiem o bardzo zmiennym i nietypowym stylu gry. Potrafi sprawiać kłopoty najlepszym. Gdy jest w formie, to bywa nie do zatrzymania nawet przez szachistów pokroju Carlsena. Może w Madrycie sprawić niespodziankę, ale musi grać równo. Czasami ma z tym problem.
Ranking FIDE: 2776.
Miejsce w rankingu: 7.
Teimur Radżabow
Azerski arcymistrz ma na swoim koncie wiele sukcesów, a na turniej dostał się dzięki dzikiej karcie, jaką przyznała mu MIędzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE). Będzie najstarszym uczestnikiem zmagań. W tym roku skończy 35 lat. W 2020 roku zawodnik ten miał ogromnego pecha. Nie mógł wystartować w turnieju kandydatów, bo został zakażony koronawirusem. Stąd też decyzja FIDE o daniu mu kolejnej szansy.
Ranking FIDE: 2753.
Miejsce w rankingu: 13.
Ding Liren
Chiński arcymistrz w gronie uczestników turnieju kandydatów zastąpił Siergieja Karjakina, który został zdyskwalifikowany przez międzynarodową federację w związku z poparciem dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Liren zajmuje aktualnie drugie miejsce w rankingu FIDE, tuż za plecami Magnusa Carlsena. 30-letni Chińczyk po raz trzeci z rzędu gra w turnieju kandydatów. W 2018 roku zajął czwarte miejsce, a w turnieju rozgrywanym w latach 2020-21 był piąty.
Ranking FIDE: 2806.
Miejsce w rankingu: 2.
Historia turnieju
Historia rywalizacji w turnieju kandydatów jest bardzo złożona, bo zmieniała się na przestrzeni lat. W niektórych turniejach grało ponad 20 zawodników, a wszystko trwało nawet 2-3 lata. Składało się z pojedynczych turniejów, w których szachiści mierzyli się o prawo gry o mistrzostwo świata. W różny sposób wyłaniani byli również zawodnicy, którzy w turniejach tych grali. Obecny format wyłaniania kandydata obowiązuje od 2010 roku.
Jan-Krzysztof Duda. Pierwszy Polak w historii
Jan-Krzysztof Duda jest pierwszym naszym szachistą w historii Polski, który zagra w turnieju kandydatów. Nie oznacza to jednak, że wcześniej polskich akcentów brakowało. W 1950 i 1953 roku do turnieju dostał się Miguel Najdorf, który nim wyemigrował do Argentyny nosił imię Mieczysław i reprezentował Polskę. W 1939 osiadł jednak, ze względu na swoje żydowskie pochodzenie i wybuch II wojny światowej, w Buenos Aires.
Następnie reprezentował Argentynę i to właśnie jako przedstawiciel tego kraju walczył o prawo walki o mistrzostwo świata najpierw w Budapeszcie, a następnie w Zurychu. Wprawdzie nie udało mu się do niego dostać, ale i tak w swoich czasach Najdorf, który często odwiedzał Polskę, uchodził za jednego z najlepszych szachistów na świecie. Podobnie, jak teraz Jan-Krzysztof Duda.