Finał Szwecja vs Kanada na turnieju piłki nożnej kobiet w Tokio. Zapowiedź i typy!

szwecja kanada typy pilka nozna

Można było spodziewać się bardziej oczywistych rozstrzygnięć, ale fakty są takie, że Szwecja i Kanada zdobędą olimpijskie medale już na drugim takim turnieju z rzędu. W 2016 roku obie kobiece reprezentacje piłkarskie dotarły do półfinałów, ale tylko Szwedkom udało się przebrnąć dalej. W ostatnim meczu za mocne okazały się jednak Niemki. Kanadyjki natomiast pokonały w spotkaniu o 3. miejsce Brazylijki. Teraz obie te drużyny znowu założą na szyje medale, to już pewne – pytanie natomiast brzmi, jakiego koloru? Zapraszamy na zapowiedź olimpijskiego finału piłkarskiego kobiet!

Szwecja vs Kanada. Kursy i typy bukmacherskie

Zdecydowanie większą sensacją jest to, że do finału awansowała Kanada. Szwecja jest w kobiecym futbolu zespołem dużo silniejszym, co zresztą udowodniła na ostatnich Igrzyskach, także docierając do decydującego spotkania. Kanadyjki jednak również potrafią grać na Olimpiadach, bo i w 2012, i w 2016 roku zdobywały one brąz. Teraz chciałyby sięgnąć po złoto, ale bukmacherzy jasno wskazują tutaj na ekipę ze Skandynawii. Kurs na zwycięstwo w podstawowych 90 minutach Europejek wynosi 1,86, przy 4,30 w przypadku Amerykanek.

Szwecja idzie w tym turnieju jak burza i wygrywa wszystko po kolei. Kanada z kolei w grupie nieco się męczyła, potem dopiero po karnych pokonała faworyzowaną Brazylię. W półfinale jednak zwyciężyła główne kandydatki do złota z USA, wygrywając po karnym 1:0 . W związku z tym faktem bukmacherzy ostrożnie podchodzą do ewentualnej kanonady w tym spotkaniu, spodziewając się raczej ostrożnej gry. Świadczy o tym to, że kurs na ponad 2,5 gola wynosi wysokie w tym kontekście 2,60. W kobiecym futbolu szalone mecze zdarzają się co prawda częściej niż w męskim, ale jednak w spotkaniu najlepszych zespołów tych Igrzysk Olimpijskich górę weźmie raczej taktyka.

Rozsądek podpowiada, że pewnikiem, jeśli chodzi o ewentualne trafienie, jest Szwecja. Nie wiadomo, czy Kanadzie uda się zdobyć jakiegoś gola. Na tym turnieju ma ich łącznie 5 przy aż 13 bramkach „Trzech Koron”. Z tego też powodu wynikają kursy, które zakładają, że obie drużyny nie strzelą gola w tym meczu -1,56.

Wiara w kanadyjską ofensywę jest relatywnie niska i nie ma się co temu dziwić. Jeśli ktoś jednak chciałby postawić na przekór i stwierdzi, że „Czerwone” dokładnie dwa razy pokonają szwedzką bramkarkę, może to zrobić po wysokim kursie 6,50. Analogicznie – dwa gole Szwedek to „tylko” 3,75.

🥇 Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio i typuj piłkę nożną w STS! Odbierz bonusy bukmacherskie i obstawiaj wyniki meczów!

*Kursy aktualne na dzień 4.08.2021

Szwecja – Kanada. Forma na Igrzyskach w Tokio

Ostatnie mecze Szwedek

Szwecja – USA3:021.07.2021Faza grupowa
Szwecja – Australia4:224.07.2021Faza grupowa
Szwecja – Nowa Zelandia2:027.07.2021Faza grupowa
Szwecja – Japonia3:130.07.2021Ćwierćfinał
Szwecja – Australia1:002.08.2021Półfinał

Forma Szwedek może imponować. Pięknie pokazały się wszystkim na Igrzyskach już w pierwszym meczu, kiedy rozbiły faworyzowane Amerykanki aż 3:0. Jest to imponujące tym bardziej, że reprezentacja USA to regularny medalista Igrzysk Olimpijskich i jedna z najlepszych drużyn futbolu kobiecego na świecie. Zajmuje mocne 1. miejsce w rankingu FIFA. Panie ze Stanów Zjednoczonych tylko raz w historii nie zagrały w olimpijskim finale (w 2016, a łącznie było ich 7), z czego tylko raz nie wygrały. Oznacza to w praktyce, że USA ma w kobiecej piłce 4 złote i 1 srebrny medal, a to już oznaki prawdziwego kolosa.

Szwedki nic sobie jednak z tego nie zrobiły. Wygrały wszystkie pozostałe mecze grupowe, a potem rozprawiły się z gospodyniami turnieju, Japonkami. Następnie ponownie przyszło im grać z grupowym rywalem, Australią, z którą po raz drugi udało się wygrać minimalnym rezultatem. Szwecja chce wziąć teraz Kanadę siłą swojego rozpędu.

Ostatnie mecze Kanadyjek

Japonia – Kanada1:121.07.2021 Faza grupowa
Kanada – Chile2:124.07.2021Faza grupowa
Kanada – Wielka Brytania1:127.07.2021Faza grupowa
Kanada – Brazylia0:0 (4:3 po karnych)30.07.2021Ćwierćfinał
Kanada – USA1:002.08.2021Półfinał

Kanada nie imponowała tak, jak finałowe przeciwniczki. W grupie wygrała tylko raz, pokonując najsłabsze Chile, które przegrywało z każdym. Na swoją obronę piłkarki mogły mieć jednak to, że w każdym spotkaniu prowadziły. Japonki wyrównały jednak w 84., a Brytyjki w 85. minucie – w dodatku po trafieniu samobójczym.

Potem dopiero zaczęły się trudności. W spotkaniu z Brazylią Kanada z przebiegu całego meczu nie była stroną lepszą. „Canarinhos” może nie są już tą samą siłą, co jeszcze parę lat temu, ale Marta i spółka to ciągle uznana marka kobiecego futbolu. Bramki w trakcie 120 minut nie padły, a w karnych lepsze okazały się „Czerwone” po tym, jak dwie Brazylijki zmarnowały swoje „jedenastki”. Najlepsze jednak dopiero miało nadejść. W „derbach Ameryki Północnej” Kanadzie przyszło zagrać z USA, murowanym kandydatem do złota. Mimo niezłej pierwszej połowy (te Kanadyjki mają na ogół dobre) piłkarki ze Stanów zdominowały rywalki, ale… przegrały po trafieniu z karnego w 75. minucie.

Zwycięstwo nad południowymi sąsiadkami nie było może tak efektowne jak w przypadków Szwecji, ale najważniejsze, że stało się faktem. A to sprawia, że Kanada potrafi być niewygodnym rywalem dla każdej reprezentacji.

Historia kobiecego futbolu na Igrzyskach Olimpijskich

Jak powszechnie wiadomo, kobieca piłka nożna cieszy się dużo mniejszym zainteresowaniem niż jej męski odpowiednik. Zawodniczek, klubów i lig jest mniej, a to przekłada się oczywiście na powolniejszy rozwój tej dyscypliny. Przede wszystkim z tego powodu piłkarki na swoje Igrzyska musiały czekać 96 lat dłużej niż piłkarze. W 1996 roku udało się jednak w końcu zagrać, a miejscem zmagań były rzecz jasna Stany Zjednoczone – a więc świątynia kobiecej piłki nożnej.

Na korzyść zespołów działa fakt, że w przeciwieństwie do mężczyzn kobiety nie mają narzuconych ograniczeń wiekowych. Na Igrzyska jadą więc faktycznie ich najlepsze reprezentacje. Od początku natomiast Igrzyska zostały zdominowane przez Amerykanki. Złoto zdobywały one w ’96, ’04, ’08 i ’12, w ’00 przegrywając w finale z Norweżkami. Igrzyska w 2016 roku należały natomiast do Niemek, wcześniejszych trzykrotnych brązowych medalistek. W Rio Stany Zjednoczone wygrały swoją grupę, ale po karnych uległy w ćwierćfinale swojej olimpijskiej zapewne już zmorze – Szwecji.

Gdzie i kiedy odbędzie się mecz Szwecja vs Kanada?

Piątek, 6.08.2021, godz. 4:00
Stadion Olimpijski (Tokio)

Kto faworytem finału turnieju piłki nożnej kobiet Szwecja – Kanada?

Szwecja idzie w tym turnieju jak burza i wygrywa wszystko po kolei. Drużyna ze Skandynawii jest faworytem meczu finałowego.