„Aniołki Matusińskiego” są znane i lubiane, ale przede wszystkim są szybkie. Kobieca sztafeta 4 x 400 także była najszybsza w swoim pierwszym biegu w Tokio. Jak będzie w finale i kto będzie zagrożeniem dla Polek?
Czytaj także: Sprint na 100 metrów, czyli perła w koronie lekkoatletyki, nie tylko w Tokio 2020
- Kiedy biegi 4 x 400 metrów kobiet?
- „Aniołki Matusińskiego” – reprezentacja Polski w sztafecie 4 x 400 metrów kobiet
- Najgroźniejsze rywalki polskiej sztafety 4 x 400 na IO 2020
- Jakie są rekordy sztafet 4 x 400 metrów kobiet?
- Sztafeta 4 x 400 w Tokio – typy i kursy
- Biegi sztafet na olimpiadzie
Aleksander Matusiński – trener lekkoatletyczny, który doczekał się, albo lepiej – zapracował sobie na to, że kobiecą sztafetę 4 x 400 m nazywa się potocznie „Aniołkami Matusińskiego”. Nie bez przyczyny. Nie dość, że Polki podbiły świat swoją urodą, uśmiechem i spontaniczną radością, to jeszcze od dłuższego czasu należą do światowego topu.
Wicemistrzostwo świata w 2019 roku. Srebrne medale na halowych mistrzostwach Europy. Czego brakuje? Medali na Igrzyskach Olimpijskich. Nic więc dziwnego, że Polki poleciały do Tokio, by wypełnić lukę i zdobyć upragniony medal. I są tego bardzo blisko
Kiedy finał 4 x 400 metrów kobiet?
- 7 sierpnia , godzina 14.30 czasu polskiego
„Aniołki Matusińskiego” – reprezentacja Polski w sztafecie 4 x 400 metrów spokojnie awansowała do finału w Tokio
Kadra polskiej sztafety pań jest szeroka, bo różne sytuacje mogą się zdarzyć. Pokazały to ostatnie miesiące, gdzie kibice mogli oglądać różne zestawienia personalne Polek. W 2019 roku na MŚ biało-czerwone biegały w składzie: Iga Baumgart-Witan, Patrycja Wyciszkiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik i Justyna Święty-Ersetic.
W tym roku na Stadionie Śląskim w Chorzowie Polki wystąpiły w odmłodzonym składzie: Kornelia Lesiewicz, Małgorzata Hołub-Kowalik, Karolina Łozowska oraz Natalia Kaczmarek. Skład Polski na Igrzyska w Tokio jest więc mieszanką doświadczenia i młodości.
W pierwszym swoim biegu w Tokio Polki nie zawiodły i z dużym spokojem oraz rezerwą awansowały do biegu finałowego. I to wszystko w składzie, który nie był najsilniejszy, bo Natalia Kaczmarek odpoczywała po swoich indywidualnych startach na igrzyskach. O finał 4×400 m biało-czerwone walczyły więc w składzie: Anna Kiełbasińska, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Justyna Święty-Ersetic. Biało-czerwone z czasem 3:23,10 wygrały swój bieg eliminacyjny bez większych problemów.
Żeńska sztafeta 4 x 400 m:
- Justyna Święty-Ersetic
- Iga Baumgart-Witan
- Natalia Kaczmarek
- Małgorzata Hołub-Kowalik
- Dominika Baćmaga
- Kinga Gacka
- Anna Kiełbasińska
- Kornelia Lesiewicz
Finał sztafety 4 x 400 kobiet w Tokio. Kursy, typy i najgroźniejsze rywalki
Drugi bieg eliminacyjny, czyli ten w którym Polki nie biegły był szybszy niż pierwszy i pokazał, które żeńskie sztafety będą się liczyły w walce o medale 7 sierpnia. Lepszy czas od Polek uzyskały Amerykanki i Jamajki. Ponadto do finału awansowały też Brytyjki oraz – dzięki czasom – Holenderki i Kanadyjki. Również w biegu z udziałem biało-czerwonych nie wszystkie reprezentacje wystawiły najmocniejsze składy. Tak uczyniła m.in. Kuba.
W finale złoto będzie celem podstawowym sztafety Stanów Zjednoczonych. Amerykanki w Rio de Janeiro 2016, czyli na poprzednich igrzyskach stanęły na najwyższym podium. Jamajka i Kuba, to dwie pozaeuropejskie reprezentacje na które Polki muszą wyjątkowo uważać. Wydaje się, że to w tym gronie rozstrzygną się losy medali w sztafecie 4 x 400 metrów kobiet.
Widać to wyraźnie w kursach na finałowy bieg sztafet 4×400 metrów kobiet. Zdecydowanymi faworytkami są Amerykanki. Poza USA liczyć mają się tylko Polski i Jamajki. Medal reszty konkurentek będzie nie lada niespodzianką. Czyli liczymy na co najmniej brązowy medal, ale oczywiście po cichu mamy nadzieję na coś więcej…
Sprawdź kursy na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w STS!
Jakie są rekordy sztafet 4 x 400 metrów kobiet?
- Rekord świata należy do reprezentantek… Związku Radzieckiego. Panie z ZSRR w 1988 roku pobiegły w czasie 3:15,17
- Rekord Europy… jest oczywiście taki sam. Sztafeta ZSRR pobiła go w Seulu.
- Rekord Polski należy natomiast do „Aniołków Matusińskiego”. Czas 3:21,89 dał srebrny medal na MŚ 2019 w Doha.
Biegi sztafet na olimpiadzie
Choć rodzajów sztafet jest wiele i wciąż ich przybywa, to jednak dwoma podstawowymi, klasycznymi wręcz biegami są 4 x 100 metrów (mężczyzn i kobiet) oraz 4 x 400 metrów (mężczyzn i kobiet). To właśnie te konkurencje znajdują się w programie Igrzysk Olimpijskich i zawsze cieszą się sporą popularnością. W ostatnim czasie na znaczeniu i popularności zyskują sztafety mieszane, w których biegnie zarówno kobieta, jak i mężczyzna.
? Sprawdź kursy na liczbę medali dla Polski na Igrzyskach Olimpijskich oraz typuj ile złotych medali zdobędą Polacy w Tokio!